Minkälaisia kenkiä 2-vuotiailla?
Meidän jätkällä on vain yhdet nahkaset nilkkurit..nyt menossa päiväkotiin ja tarttis varmaan muitakin kenkiä. En vain tiedä minkälaisia. Lenkkarit? kumpparit? vain mitä?
Kommentit (4)
jotkut syysnilkkurit ja kumpparit. Nilkkurit vois olla goretkin, jos semmosista tykkää, mutta ostaisin silti kumpparit, kun se mutalillussa kahlaaminen on niin tajuttoman kivaa ja kumpparit on helpompi pestä.
Kenkiä nyt ei tuon ikäiselle kauheeta valikoimaa kannata ostaa, mutta varalta on hyvä olla parit kengät, jos niille ykkskengille tapahtuu jotain ja tarvii vaikka pestä.
Lenkkareita en noin pienelle vielä päiväkotiin laittas. Joskus käytetään pienelläkin jotain söpöjä tennareita, mut lähinnä kauppareissuilla tms. kun ei pahemmin tarvi kävellä.
kuivalla ja lämpöisellä kelillä.
Meillä on käytössä lenkkarit, sandaalit, tarranilkkurit (kevyt vuori, siis syyskelille), kumpparit, talvikumpparit ja Kuomat.
2,5-vuotiaalla päiväkotilaispojalla
- näille suht kuiville keleille vielä lenkkarit + tarranilkkurit
- kumpparit x 2, toiset vuorilliset (pidetään toisia kotona ja toisia päikyssä)
- talven varalle sekä goretex-kengät että Kuomat (näitä voi vaihdella)
kahdet lenkkarit olis varmaan hyvä...