Eettiset tuotteet ja ahneus
Miksi eettisiä tuotteita ei näe koskaan tarjouksessa? Eikö kauppiaat voisi osallistua solidariteetin nimissä talkoisiin ja olla ottamatta katteita näistä tuotteista - kun kerran tarjouskahviakin myydään ilman katetta tai jopa tappiolla?
Siis tarkoitan nyt vaikkapa reilun kaupan kahvia ja suklaata sekä vaikkapa luomumaitoa ja -munia.
Kommentit (4)
luomu- ja reilun kaupan tuotteita. Kyllä niitä joskus tarjouksessa näkyy.
ettei hinnat ole koskaan sieltä edullisimmasta päästä.
Oletko muuten koskaan tilannut luomu- ja reilunkaupan tuotteita nettikaupasta? Tässä kauppa, jossa on erinomainen valikoima ja osassa tuotteita Suomen hintoja edullisemmat hinnat (harmi kyllä punta on viime aikoina kallistunut, joten samalla ovat nämäkin hinnat kallistuneet):
http://www.ethicalsuperstore.com/
Postikulut ovat aika isot, 14 puntaa 20 kg asti. Kannattaa siis tehdä kimppatilaus, jos löydät kaverin mukaan tilaamaan.
Kiitos.
Vaikuttaa kyllä hirveän vaivalloiselta, kun useimmista kaupoista näitä jo saa... ja kun haluan näitä kauppiaita myös tukea omalla ostoksellani. Harmittaa vain etteivät halua edistää luomun ja reilun kaupan asiaa itsekin silloin tällöin luopumalla katteesta kun sitä muidenkin (epäeettisten) tuotteiden kohdalla harrastavat!
Tuolta voi silti löytyä vielä tuotteita mitä ei muualta löydä... :)
mutta luulen, että käyttäjäkunta on sen verran pieni, ettei niiden markkinointi tarjoustarkoituksessa palvele kauppiaan etua. Tarjousten tarkoitus on saada liikkeelle suuret massat.