Kuinka usein panadolia vauvalle?
Onko 3 kertaa vuorokaudessa (lukee pakkauksessa) ihan ehdoton maksimi? Kun tuntuu kamalan vähältä jos eilen illalla klo 20 annoin ekan kerran, tänään aamulla toisen kerran, niin et seuraavan kerran saisin antaa vasta illalla klo 20 taas? Vauvalla kuume näyttää laskevan alimmillaan 38.5 Nyt on noussut taas 39.2 ja en edes uskalla mitata jos ei voi edes lääkitä moneen moneen tuntiin. Ikää vauvalla 6kk.
Kommentit (5)
mä soitin 6kk ikäisestä päivystykseen, et kuin paljon uskallan lääkitä.. kipeä kuumeinen lapsi. Vastaus oli Panadolia ja Buranaa vuorotellen 4h välein (eli 8h tulis silloin aina lääkkeelle otto väliksi). Annoin sit Buranaa suppona ja Panadolia suun kautta painon mukaisin annoksin.
Onko teillä onfektio oireita? jos ei ni kahden kuumepäivän jälkeen saatiin me kehoitus lääkäriin (ja oli pissatulehdus)
12 tunnin välein niinkuin kerrot viestissäsi, se on vain 2 kertaa vuorokaudessa. Eli 8 tunnin välein voi antaa lääkettä tuolla rytmillä.
Niin ja se 3krt vrk tarkoittaa sitä et voit antaa aamu 8:lta, päivällä n. klo 14:sta ja taas illalla klo 20.
Mut tosiaan voit tarvittaessa antaa 6h välein, eli jos et halua antaa myös Buranaa, ni anna nyt toinen Panadol ja yöksi kolmas (kun väliä on ollu se 6h + sit yöllä tarvittaessa. Ootko koittanu laskea kuumetta esim kyvyllä tai vähentämällä vaateita? syö ja juoko lapsi? tai etenki juoko.
Me saatiin sairaalasta ohjeeksi et normaalisti pitäisi mennä 100ml nesteetttä/painokiloa kohden/vrt + kun lapsi kuumeessa tai vatsatudissa tuplasti sen verran. Myös kaikki soseet lasketaan nesteiksi.
Jos annat lääkettä illalla klo20, aamulla ja taas illalla klo 20, niin se on kyllä kaksi kertaa vuorokaudessa.
noin 6 tunnin välein,tilapäisesti voi hyvin antaa niin usein.