Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä lapselle päälle koulumatkalle jos sataa???

Vierailija
24.08.2010 |

Mitä olette pukeneet lapselle (ekaluokkalainen) päälle jos kävelee koulumatkan ja vettä tulee taivaalta? Meillä ei ole muuta mahdollisuutta kuin että lapsen on käveltävä (n. 2km) ja nyt mietin millainen puku olisi hyvä. Onko kokemuksia vai pääsevätkö kaikkien lapset autolla koulun portille?

Kommentit (15)

Vierailija
1/15 |
24.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos ihan taivaantäydeltä lotoottaa menemään niin seuraksi vielä vyötärömalliset sadehousut. Ei luulis kovasti kastuvan.

Vierailija
2/15 |
24.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

tai gorevaatteet. Ei enää sadavaatteita huoli ja ne on hankaliakin, kun pitää monta kerrosta pukea päällekkäin.



Ulkovaatteiden alle sit legginsit ja paita. Nyt kun ei vielä ole sadekelillä välttämättä ihan ulkovaatteiden aika lämpötilan puolesta, laittaa lapsi päälleen farkut ja hupparin, mahd. lantsarit ja ottaa ihan sateenvarjon käyttöön. Mutta jos vettä tulee taivaan täydeltä laittaa ainakin ulkotakin matkan ajaksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/15 |
24.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

sadevaatteet ovat aika hiostavat joten tuon kävelyreissun jälkeen on varmasti märkä hiestä. Onko kokemuksia erilaisista kalvopuvuista tai vastaavista?

Vierailija
4/15 |
24.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on siis tyttö ja aika pian lopetti käyttämästä sadetakkia. Ja onhan se inhottava, kun valuu reisille. Sateenvarjossa ei ole sitä ongelmaa.



Toki lisänä voisi olla sadetakki ja -housut, mutta meillä niin lyhyt matka, että menee farkuilla ja vettä hylkivällä välikausitakilla.

Vierailija
5/15 |
24.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kunnolliset saappaat ja kunnollinen sateenvarjo. Myöhemmin syksyllä sitten noitte lisäksi goretex ulkovaatteet. Tai sitten sadetakki. Onhan noita sadetakkejan kaikenlaisia kivan näköisiä, jos perinteistä Rukkaa ei suostu enää käyttämään :)

Vierailija
6/15 |
24.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ekaluokkalaiselle pojalle. Tänään laittoi siitä pitkin hampain takin farkkujen kanssa. Olisi halunnut hupparin...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/15 |
24.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

pikkukoululaista ja heillä on sadeilmalla saappaat ja vedenpitävät ulkoiluvaatteet, tytöllä Reimatec ja pojalla Po.p. Hyvin pysyy kuivana :)

Vierailija
8/15 |
24.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

pienet koululaiset vedenpitävässä kuoritakissa, farkuissa ja kumppareissa kouluun.



Sitten jos on kovempi sade, ottavat sateenvarjon.



Myöhemmin syksyllä käytössä on kosteussuojatut ulkoiluhousut, vyötärömalliset on helppo riisua ja pukea koulussa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/15 |
24.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

...meilläkin ekaluokkalaisen matka 1,5km ja käveltävä on. Kuravaatteet on liian kuumat, ainakin täällä eteläsuomessa kun on mittarissa +18. Pojalle ei viitti kivoja leggingsejä alle laittaa :-) Siis farkutko ja tuulihousut ? Tukehtuu...lisäksi on ulkoliikuntaa eli pitäis olla verkkarit jo valmiiks jalassa. Sateen sattuessa sisäliikuntakamppeet repussa varalta. No mitenkäs vois saappaat panna jalkaan jos sitten onkin ulkoliikkaa kun sade kenties lakkaa ?? No, tulin siihen tulokseen, että meidän pojat oppivat ainakin pienestä pitäen kantamaan painavia reppuja ja kulkemaan kävellen, satoi tai paistoi. Säälittää välillä katsella ikkunasta kun pieni mies ison repun kans lähtee matkaan.

Vierailija
10/15 |
24.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itsekin suosittelisin vettä pitävää tuulipukua. On mukavampi kävellessä, mutta ei kuitenkaan päästä vettä läpi. Puvun takki voisi olla myös sen verran isompi, että sen alle mahtuu vaikka tavallinen takki, ja näin ollen on myös pitkäikäisempi.



Lisäksi saappaat jalkaan, tai ainakin vaihtosukat reppuun. Toisaalta vaihtosukat voisivat mielestäni aina olla repussa vaikka pienessä muovipussissa, josta ne saa käyttöön tarvittaessa.



sateenvarjo on ihan hyvä pienellä sateella ja lyhyellä matkalla. Mutta kun oikein tuulee ja sataa, niin sateenvarjo on lähinnä vaarallinen.



Toki myös sadetakkejakin on erilaisia. Eli kivoilla kuvioilla ja ei niin hiostavina.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/15 |
24.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

:D Ihan oikeesti nyt... ettekö te itse osaa miettiä, että juupa juu, tänään sataa, pannaanpa sadetakki + saappaat tai saappaat + goretex -puku joka kestää vettä, noin niinkuin esimerkiksi...

Vierailija
12/15 |
24.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

siis tarkoitus oli vähän kartoittaat josko olis kokemuksia erilaisista kalvopuvuista jne. Kyllähän mä nyt tajuan että pitää olla sadetta pitäväää vaatetta jos sataa. Mutta harva lapsi haluaa tosiaan laittaa kurahousuja ja perinteistä sadetakkia koska ovat tosi kankeat ja hiostavat. Varsinkin jos matkaa on ton 2 km.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/15 |
24.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itsekkin vannon reimatecin yms nimeen, mutta kun lapsia on 5 niin budjetti ei aina salli.. Suosittelen siis hyväksi havaittua Stadiumilta ostettua Pont zero-sade/tuulipukua! Hinta oli 19.90 ja puku on kevyt ja mukava.. Lapset jo 8-10vee ja pistävät mielellään aamulla vaatteiden päälle, mahtuvat helposti reppuun kun päivä lämpiää! Suosittelen!

Vierailija
14/15 |
24.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

tuulitakkimallia, didrickssen taitaa olla toisella ja joku urheilukaupaun vataava toisella. ja pitkävartiset kumpparit jos oikein sataa + myöhemmin syksyllä. Vielä viidesluokkalainenkin laitaa ihan suosiolla takin + kumpparit. Housuja harvemmin laittavat, kun syyssateet päällä niin kyllä 3 luokkalainen poika vetää verkkareiden päälle kosteuden pitävät ulkohousut, motionit esim.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/15 |
24.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset


Mutta kun ekaluokkalainen joutuu kantamaan kaiken itse edes takas, ja vielä muistamaan ottaa kaikki kamat mukaan kotiin, ei tilanne ihan niin yksinkertainen olekaan.



Sadetakki on hyvä, mutta se valuttaa kaikki vedet housuille. Tarvitaan siis vedenkestävät housut. Niillä taas ei voi olla sisällä. Puetaanko sisähousut valmiiksi alle? Lapsihan läkähtyy tuossa hiostavassa säässä. Vai laitetaanko sisähousut reppuun? Koululaiset eivät enää vaihda housuja alushoususillaan naulakoilla.



Ja kun iltapäivällä jo paistaa aurinko voi sen märän sadetakin runtata reppuun koulukirjojen sekaan ja lähteä ulos siinä hupparissa, joka myös on pitänyt ottaa mukaan.



Liikkatunnille pitää kuitenkin olla lenkkarit. Eli laitetaan goretex-lenkkarit saapaiden sijaan. Harmi vaan että harvat goret kestää kunnolla vettä, joten sitten on kosteat kengät ja sukat.



Ja kotiin tullessaan lapsen pitää muistaa roudata mukanaan saappaat, lenkkarit, ulkohousut, sadetakki, huppari ja koulukirjat. Toivottavasti on iso reppu.