Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

1-vuotiaan yölliset itku/raivokohtaukset.

Vierailija
17.08.2010 |

Meidän pian 1 vuotta täyttävä lapsi joskus alkaa keskellä yötä yhtäkkiä itkemään todella kovaa ja hysteerisesti. Kun otan lapsen syliin niin rimpuilee ja potkii ja huutaa. Ei auta vaikka laitan valot päälle, juttelen, keinuttelen. Yleensä on joko silmät kiinni koko ajan tai jos silmät on auki niin en saa katsekontaktia, lapsi vain tuijottaaa pelokkaan näköisenä tavallaan ohi ihan kuin ei olisi edes hereillä. Huutoa kestää yleensä muutama minuutti ja lopulta ikään kuin havahtuu ja itku laantuu hiukan. Sitten itkeskelee vielä vähän aikaa rauhallisemmmin ja lopulta rauhoittuu. Ja kun laitan lapsen takaisin sänkyyn pyörii siellä hetken mutta nukahtaa melkein heti. Tätä on tapahtunut nyt ehkä kolme kertaa parin kuukauden sisällä. Mistähän voi johtua?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
17.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä myös yksivuotias neiti saa näitä ns. kauhukohtauksia! itku aivan mahdotonta, lopuksi jo haukotaan henkeä ja itkun loputtua vielä nyyhkyttää kauan! itse olen ajatellut että hampaiden puhkeaminen olisi syyllinen (joutuu heräämään kesken unien kipuun ja hermostuu)valojen sytyttäminen ei meillä ole hyväksi, hätääntyy vielä enemmän!(viereiseen huoneeseen voi laittaa jonkun valon että näkee vähän itse) rauhoittelu keinona olen käyttänyt että laitan selälleen sohvalle tai sängylle, laitan tutin suuhun tai viereen jos ei huoli, tutun unilelun käteen/syliin, puhelen rauhallisesti ja hieron pehmeästi jalkapohjia..lapsi rentoutuu ja tuntee olonsa turvalliseksi! annan hetken nukkua että uni on tarpeeksi syvää ja nostan omaan sänkyyn! ps. kokeile hakea lisää tietoa haulla "kauhukohtaus"

Vierailija
2/4 |
17.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

rauhoittelukeinoja meilläkin on ollut käytössä. Ehkä tosiaan se valojen päälle laittaminen meilläkin vaan pahentaa asiaa, täytyy seuraavalla kerralla jättää valot laittamatta päälle. Luin noista kauhukohtauksista äsken ja moni asia kyllä täsmää meidän tytön "kohtauksiin".

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
17.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Poika kohta kolme vuotias. Yölliset kauhukohtaukset alkoivat vaja vuoden ikäisenä myös. Koskea ei saanut, valoista suuttui, jos herätin niin valvoi sitten muutaman tunnin ennenkuin nukahti uudelleen.

Meillä tepsi maitopullo. Kun alkoi imeä niin ei voinut huutaa :D

Mutta toi on tosi yleistä, googleta. Ei kannata huolestua. Jos oikein ymmärsin, niin kun lapsi siirtyy univaiheesta toiseen, siinä rajalla tapahtuu jotain.

Vierailija
4/4 |
17.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuullut noista kauhukohtauksista mutta oon jotenkin luullut että ei vielä niin pienellä niitä ole. Mutta kyllä se tosiaan siltä vaikuttaa että kauhukohtauksia ne on. Ja luin vielä että osittain ne voi johtua siitäkin jos lapsi on yliväsynyt. Viime yönä meidän lapsi taas sai tuollaisen kohtauksen ja illalla oli kyllä ihan yliväsynyt ennen kuin saatiin lapsi nukahtamaan. -ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi yhdeksän kahdeksan