Jos näet kaverisi pöydällä miehensä palkkanauhan niin katsoisitko jos olisi mahdollisuus?
Istuin kaverini pöydän ääressä sen aikaa kun nukutti lastaan enkä pystynyt vastustamaan kiusausta :D Hyi mua!
Kommentit (19)
olen yksi maailman uteliaimmista ihmisistä.. voi naapuriparkoja, mitä kaikkea tiedänkään ;D
Toisten raha-asiat ei kuulu mulle, eikä kiinnostakaan mitenkään erityisesti.
Joten kurkistin salaa :-). Mutta kavereiden nauhat olkoon kun ei ole yhteistä asuntolainaa.
Olen utelias ja tottakai katson jos joku lappu on levällään pöydällä. Siis olisin luultavasti jo ehtinyt katsoa ennen kuin olisin tajunnut mistä lapusta on kyse.
Huom! En tongi muiden tavaroita enkä kirjeitä, en kääntäisi nurin päin olevaa paperia pöydällä enkä ottaisi paperia kuoresta pois.
Ei kiinnosta. En katso edes oman mieheni palkkanauhaa.
Ei kiinnosta niin paljon, että ottaisin riskin kiinni jäämisestä ja todella nolosta tilanteesta. jos olisin ihan 100% yksin (esim. lapsenvahtina) voisi vilkaista päydällä lojuvaa aikani kuluksi ;), mutta edelleenkään ei kiinnosta kovin suuremmin.
Ei kiinnosta muiden asiat tuossa mielessä. Mitä ihmettä mä sillä tiedolla tekisin?
En katsoisi vaikka en varmasti jäisi kiinni ja palkkanauha olisi täysin avoimena pöydällä. Päin vastoin oikein erityisesti olisin katsomatta sinne päin.
Yksityisasia, ei kuulu minulle. Eikä oikeastaan ihan hirveästi edes kiinnosta.
En katsoisi vaikka en varmasti jäisi kiinni ja palkkanauha olisi täysin avoimena pöydällä. Päin vastoin oikein erityisesti olisin katsomatta sinne päin. Yksityisasia, ei kuulu minulle. Eikä oikeastaan ihan hirveästi edes kiinnosta.
Kertoisi sitäpaitsi kysymättäkin, ei tarvitsisi salaa katsella! :D
Jos olisi näkösälle jätetty kaverin tai miehensä palkkanauha, tod.näk. vilkaisisin, jos tilaisuus tulisi. Enhän minäkään tiedolla toki mitään tee, mutta utelias kun olen...
Monet ihmiset vaan on tosi uteliaita ;) ei siinä ole mitään hävettävää. Toiset taas ei ole ja heidän ei mielestäni tarvitse tulla haukkumaan niitä jotka tekevät toisin..
se saattoi olla myös ns. huonon kuukauden tilinauha!
Ja jos se oli paljon odotettua huonompi (siis mitä sinä odotit) niin muista tuoda ensikerralla enemmän tuliaisia!
Katsoisin varmaan. Mutta enemmän kiinnostaa tietysti vertaisten palkkanauhat. Sinänsä kummallista, että lojuvat pöydällä, sähköisenä kun tuli ainakin itselle. Nyt ei ole palkkaa mistä katsoa tilinauhaa :-(
Ärsyttää kun oman miehen tilinauha tulee sähköisesti enkä pääse enää sitä näkemään. Verkkopankista sentään näen neton.
vaikka ei saisikaan, mutta niin utelias olen, että jos olisi oikeasti näkösällä. En nyt alkaisi ottamaan sitä mistään kirjekuoresta tms. kaivamaan paperipinosta, mutta jos olisi avoinna pöydällä niin ihan varmasti vilkaisisin ;-)
se summa näkyisi ihan vaan katsomalla, niin katsoisin kyllä. Toisaalta tulothan ei ole mikään salaisuus. Sieltähän nuo voi käydä verotoimistosta kurkkimassa, jos kiinnostaa. Tietysti ihmisillä on vähennyksiä eri tavalla, mutta suunnilleen kyllä tulotason näkee.