Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Turkulaiset hoi, asunto asiaa :)

Vierailija
29.07.2010 |

Auttaisitteko meitä. Olemme ihan kahden vaiheella. Asumme pitkässämäessä uudehkossa rivarissa. On tavallaan perheellemme sopiva. Jokaisella lapsella oma huone jne. Minun ei tarvitse käyttää autoa lainkaan. Pääsen kävellen töihin ja joka paikkaan. On arvostettu ja hyvä alue. Turvallinen ja erittäin rauhallinen.



Talokuume kuitenkin pukkaa. Olemme enemmän mielestämme omakotitalo ihmisiä. Tykkäämme ulkotöistä ja pihamme on aina viimeisen päälle kunnossa. Haluaisimme omakotitalon, mutta se tulisi tod näk olemaan kauempana keskustasta, vähintään 6-10km, nykyinen asuntomme 2,5km. Joutuisin käyttämään bussia.



Lainaakin täytyisi ottaa lisää noin 60 000. Tässä nykyisessä asunnossa vanhempani ovat mukana omistuksessa, koska halusivat ettei meidän tarvitse rypeä veloissa. He ovat vastaan muuttoamme, koska heidän mielestään nykyinen asuntomme on täydellinen meille. Lunastamme kokoajan heidän omistamiaan prosentteja itsellemme. Mitähän kannattaisi tehdä? Jäädä tähän asumaan, vai lunastaa vanhemmat kokonaan ja muuttaa omakotitaloon, ottaa lisää lainaa, kulkuyhteydet pitenevät... Kauhean hankalaa.



Vielä.... olemme tehneet paljon hankintoja ja remontteja tähän uudehkoon asuntoomme. Varmaan noin 20-30 000€.lla. Omiamme emme tulisi saamaan kokonaan pois.



Kiitos, jos osaisitte avata tätä solmua meille :)

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
29.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos olette myymässä Pitkämäestä yli 4 h rivaria niin me ollaan aika varmasti ostamassa, ellei nyt hinta ole ihan posketon. :)

Vierailija
2/5 |
29.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

omakotitalot Turussa?



Miksette katsele uudehkoa talo samoilta seuduilta, jossa nyt asutte? Onhan noita rakennettu muutamia. (Niin minä ainakin teksisin.



6-10 kilometriä keskustasta on jo pitkä matka ja siihen menee aikaa. Itse ainakin totesimme joskus, ettemme halua asumaan ainakaan minnekään Hirvensaloon. :) Meidän ok-talomme on noin 4 kilsan päässä kauppatorilta, emmekä haluaisi muuttaa sen kauemmaksi keskustasta.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
30.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko se nyt viisasta kun ei tiedä talouden näkymiä, nyt on epävarmat ajat. Voi tulla totaalinen romahdus tai sitten pikkuhiljaa nousta.

Vierailija
4/5 |
29.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varuste taso on loistava.



Omakotitalot tältä alueelta tuntuvat olevan todella kalliita ja harvoin myynnistä. Olisi unelma saada talo näiltä nurkilta.



Mitä hyviä alueita on turussa? Lähellä keskustaa. Meille kävis vaan uudehko 2000 luvun talo. Paljonkohan suunnilleen maksaisi? Noin 170-200 m2

Vierailija
5/5 |
30.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ylitalonkadun ja Rieskalähteentien varrella on ollut myynnissä uudehkojakin taloja tältä vuosituhannella.



Kannattaa pitää silmät auki.



Olisiko Raunistula vaihtoehto?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän seitsemän neljä