Lapseton kaverini suuttui minulle, koska lapsestani tulee virikehoitolapsi!
Aloitamme päivähoidon ensi viikolla. Ensin käymme parin päivän ajan yhdessä hoitopaikassa ja noin viikon ajan lapsi sitten käy hoidossa ihan yksin, koko ajan hieman pidempiä päiviä. Tällöin tietenkin saan hieman omaa aikaa, vaikka lapseni sopeutuminen on pääasia.
Tämä on kuulemma veronmaksajien kusetusta. Lapsi pitäisi jättää suoraan päivähoitoon, kun menen töihin.
Kommentit (62)
että Helsingissä ja lukuisissa muissa kaupungeissa ammattilaiset suosittelevat sitä kahden viikon jaksoa.
maksimissaan viiden päivän jaksoa harjoitteluun. Kyseessä ei ole mikään koko kaupungin kattava suosittelu vain päiväkotipohjainen. Myös usea tuntemani espoolainen päiväkodin johtaja suosittelee vain 3-4 vrk harjoittelua. Eli 45 - toimit yhä niin että poimit ammattilaisten mielipiteistä vain ne jotka pönkittävät omaa ajatusmalliasi ja jätät huomioimatta ne mielipiteet jotka eroavat omasta käsityksestäsi. Luultavasti kategorisoit nämä ammattilaiset vielä mielessäsi huonoiksi. Mitä hyötyä tuosta on? 44 - päiväkodin johtaja ja neljän (hyvin erilaisen temperamentin omaavan) lapsen äiti
Espoossa tietääkseni virallinen suositus on kaksi viikkoa alle kolmevuotiaiden aloitukseen. Eri asia on miten hyvin toteutuu. Tuusulassa ollaan selkeästi otettu kantaa kahden viikon tutustumisajan puolesta, ihan kunnan tasolla. Tietenkin poikkeuksia vielä on, perheen tilanteesta riippuen. Vanhemmat ovat kuitenkin lisääntyvässä määrin tietoisia päiväkotien käytännöstä ja sen tärkeydestä ja pyrkivät asian huomioimaan kun ovat palaamassa työelämään.
"Tutustumisjakso Lapsen on hyvä tutustua päivähoitopaikkaan yhdessä vanhempiensa kanssa noin viikon ajan ennen päivähoidon alkamista. Tutustumisjaksosta sovitaan etukäteen ennen päivähoitopäätöksen tekoa. Lapsi voi jäädä hoitopaikkaan ilman vanhempaa päivähoitopäätöksen päivämäärästä lähtien. Tällöin päivähoito ottaa vastuun lapsen hoidosta ja alkaa laskuttaa hoidosta." Eli Helsingin kaupunki suosittaa noin viikon tutustumisjaksoa. Ei kahden. Jos jostain löytyy uudempi versio suosituksesta niin luen sen mielelläni.
Eri kunnilla selvästi erilaisia suosituksia. kannattaisi kuitenkin perehtyä siihen työhön jota tehty asian ympäriltä esim.Tuusulassa. sitten voi vertailla ja kysellä ja näin myös kehittää päiväkotihoitoa paremmin vastaamaan lapsen ja vanhempien tarpeisiin.
Omahoitajuuden kehittäminen ja siihen liittyvä erilaisten päiväkotihoitoon liittyvien stressien ymmärtäminen ja työkäytäntöjen kehittäminen on tuonut paljon hyvää päiväkotihoitoon ja hoitajat jotka näistä lähtökohdistaan työtään tehneet eivät enää näe paluuta vanhaan tapaan. Myös vanhemmat ovat olleet varsin tyytyväisiä
Tuli tässä mieleen että se parin viikon aikana jo lapsikin alkaa epäilemään onko siellä hoidossa ihan turvallista olla kun äiti on koko ajan mukana. (turvana) eihän se siitä pysty luottamaan aikuisiin hoitajiin kun /jos äiti on siellä lässyttämässä perään. Parimuutama käynti tosiaa parempi ja sitte vanhempi töihin, lapsi hoitoon. Kyllä se tottuu jos vanhempi on määrätietoinen ja aina vaan vie sen lapsen sinne. Jos se jää sinne hoitopaikkaan kyttäämään ja olemaan ni tottakai se mukula on kiinni vanhemmassa. Ite en edes suostuisi tollaeen pelleilyyn. =O
"Tutustumisjakso Lapsen on hyvä tutustua päivähoitopaikkaan yhdessä vanhempiensa kanssa noin viikon ajan ennen päivähoidon alkamista. Tutustumisjaksosta sovitaan etukäteen ennen päivähoitopäätöksen tekoa. Lapsi voi jäädä hoitopaikkaan ilman vanhempaa päivähoitopäätöksen päivämäärästä lähtien. Tällöin päivähoito ottaa vastuun lapsen hoidosta ja alkaa laskuttaa hoidosta." Eli Helsingin kaupunki suosittaa noin viikon tutustumisjaksoa. Ei kahden. Jos jostain löytyy uudempi versio suosituksesta niin luen sen mielelläni.
Eri kunnilla selvästi erilaisia suosituksia. kannattaisi kuitenkin perehtyä siihen työhön jota tehty asian ympäriltä esim.Tuusulassa. sitten voi vertailla ja kysellä ja näin myös kehittää päiväkotihoitoa paremmin vastaamaan lapsen ja vanhempien tarpeisiin. Omahoitajuuden kehittäminen ja siihen liittyvä erilaisten päiväkotihoitoon liittyvien stressien ymmärtäminen ja työkäytäntöjen kehittäminen on tuonut paljon hyvää päiväkotihoitoon ja hoitajat jotka näistä lähtökohdistaan työtään tehneet eivät enää näe paluuta vanhaan tapaan. Myös vanhemmat ovat olleet varsin tyytyväisiä
Se kun on Suomen onnela.
Onko Tuusula siis tosiaan joku gurukunta näissä asioissa? Outoa sillä ainoat kaksi horror tapausta jotka tiedän päivähoitoon perehdyttämisessä ovat nimenomaan sieltä. Suutarin lapsilla ei aina ole kenkiä.
Aika nopeasti muuten katosi 45 selittämästä kuin Helsingin säännöt vaativat kahta viikkoa ja jotka siitä luistavat tekevät niin ylempiään vastaan.
Sanoin jo asiani, eikä se siitä miksikään ole muuttunut. Fakta siis.
45
Väität siis yhä että Helsingissä on kahden viikon sääntö?
Väität vaikka Helsingin kaupungin sivuilla selkeästi puhutaan viikosta. Haluaisitko kertoa mihin oma faktasi perustuu? Vastapuoli kun on jo lähteensä ilmaissut ja se vaikuttaa varsin pätevältä lähteeltä verrattuna omaa "minä en selittele mitään näin se vaan on piste" faktaasi.
Kyllä niitä horror-tapauksia löytyy vähän joka puolelta, mutta aivan varmasti ne vähenevät sen myötä kun päiväkotien ja työntekijöiden ymmärrys ja osaaminen ksvaa.Kyllä Tuusula on varmasti kunta joka laajimmin näitä asioita pohtinut ja myös satsannut koulutukseen asian kehittämiseksi.
kahden lapseni kanssa 4v ja 2v kuukauden verran harjoittelemassa. Pari viikkoa vaan leikittiin pihalla, sitten siirryttiin myös sisään ja pikkuhiljaa äiti alkoi lähtemään. Yhden päivän oli silleen yksin, että vein aamupalalle ja hain unilta.
Laadukkaassa ja hyvässä päivähoidossa noudatetaan kasvatuskumppanuutta jonka yksi tärkeä työmuoto on omahoitajuus. Jotta kasvatuskumppanuus pääsisi hyvään alkuun on päivähoidossa suosituksena, etenkin alle 3-vuotiaalla 2 viikon tutustumisjakso vanhemman kera. Alkaen tyyliin aamupäiväulkoilusta pk:ssa ja pidentyen loppua kohden. Tässä samalla lapsen omahoitaja näkee mikä on tämän lapsen (ja vanhemman) ominainen tapa toimia ja pystyy niitä sitten arjessa toteuttamaan. Tällöin lapsi ei ole se joka muuntautuu ja joustaa tilanteen mukaan vaan se on se aikuinen. Ja vanhemmallakin on ihan hyvä nähdä se päiväkodin arki ja rutiinit.
Aina, liian usein tämä 2 viikkoa vain ei onnistu joko hoitopaikan myöhäisen saannin jälkeen, hoidon alkaessa suoraan esim. kesäloma-ajan jälkeen jne. Mitä paremmin lapsi kuitenkin tutustuu sitä helpompaa päiväkotiin jäänti on!
Vanha systeemi oli aikansa ihan ok ja sitä edelleen lukuisissa päiväkodeissa noudatettaan, mutta jos lapsi on ns. omahoitaja päiväkodissa jossa homma toimii niin se on lottovoitto väittäisin. Valitettavasti esim. oman kuopukseni kohdalla tämä ei toteudu ja se kaihertaa!
T: yksi pk-täti itsekin
En tiedä millaisia muiden lapset on, mutta mun on vaikea kuvitella, että 1-2 -vuotiaan ajatuksenjuoksu kulkisi niin, että kun äitini on päiväkodissa mukana, niin se on vaarallinen paikka.
Yleensähän lapset ujostelevat ja vierastavat vieraita tilanteita. Yleensä vanhemman läsnäolo helpottaa sitä vierastusta ja pikku hiljaa tutustumalla se vierastuskin helpottaa. Vierastamisajan pituus ja voimakkuus sitten riippuu lapsesta.
Meillä on aloitettu päivähoito Helsingissä kaksi kertaa ja kummallakin kerralla tehtiin tuo kahden viikon tutustumisjakso. Kyllähän nyt ihan maalaisjärkikin sanoo, että lasta on hyvä totuttaa vieraaseen tilanteeseen.
Monihan tekee sen virheen, että ottaa päivähoidon ja töiden aloituksen samaan aikaan. Aina ei voi vaikuttaa, mutta usein voi. Eikä sen äiti tarvitse olla joka tutustuttaa, sehän voi olla isäkin. Aina ei tietysti ole mahdollista jos on vaikka työttömänä.
Yleensähän lapset ujostelevat ja vierastavat vieraita tilanteita. Yleensä vanhemman läsnäolo helpottaa sitä vierastusta ja pikku hiljaa tutustumalla se vierastuskin helpottaa.
Osa lapsista on niin äärettömän ulospäinsuuntautuneita että esim. tilanteessa kun mennään päiväkotiin lapsi on samantien mukana kaikissa leikeissä ja hommissa ja on täysin onnessaan muiden lasten seurasta. Näin ihan 2 vuotiaallakin jos perustemperamentti on ulospäinsuuntautunut ja ns. "helppo".
Mielestäni lasta ei kyllä totuteta esim. päiväkotiin vasta sitten kun sinne mennään. Tämä on ihan oma mielipiteeni ja sitä saa toki kritisoida. ;) Meillä ruvettiin puhumaan lapselle (2v1kk) kaksi viikkoa ennen päiväkodin tutustumisen aloittamista että minkälainen päiväkoti on ja mitä siellä tapahtuu. "Aamulla herätään kotona ja sitten isi/äiti vie sinut päiväkotiin. Siellä pestään ensin kädet, laitetaan jalkaan päiväkotitossut ja sitten..... .....ja sitten äiti/isi tulee hakemaan sinut kotiin". Parin päivän jälkeen lapsi kyseli päivittäin "äiti kertoo päiväkodista" jota saikin sitten tankata kerta toisensa jälkeen kun se oli niin mieluisaa kuulemista ja toisella viikolla (viikkoa ennen päiväkodin tutustumisen aloitusta) lapsi kinui jo joka päivä "äiti mennään päiväkotiin". Kun sitten aloitettiin tutustuminen/harjoittelu lapsi tiesi mitä milloinkin tapahtuu ja oli kuin kala vedessä. Olin tietenkin jo etukäteen keskustellut päivärytmistä jne päiväkodin kanssa joten osasin kertoa asiat oikein. Jo ensimmäisenä aamuna lapsi koitti hätistää minua pois (heihei äiti) mutta neljä päivää olin mukana. Luultavasti ihan oman mielenrauhan vuoksi. Lapsi olisi ollut luultavasti valmis jo aikaisemmin oloon päiväkodissa ilman äitiään.
Toisaalta tämä lapsi onkin aina ollut sellainen joka ottaa aktiivisesti kontaktia muihin lapsiin ja aikuisiin (ihan vieraisiinkin, ei aina hyvä asia mutta tässä päiväkodin aloituksessa kyllä) ja joka ei vieraita tilanteita pelästy.
päiväkotihoitoa suositeltiin,koska lapsi on erityislapsi,joka tarvitsee "sosiaalista opetusta ja suurien ryhmien kanssa toimintaa".Olisimme haluneet pitää hänet kotona,mutta kun alan ammattilaiset sitä suosittelivat lapsen kehityksen kannalta niin lapsi kävi päivähoidossa päivittäin 4tuntia.
Yhdessä viestissä kerrottiin siskosta,joka huusi pienelle lapselle sohvalla seisomisesta. Tuli mieleen eräs sinkku ja lapseton ystävätär,joka on ottanut sanomani ihan kirjaimellisesti ja noudattaa sitä orjallisesti.Olen sanonut hänelle, että mulla ei ole silmiä päässä,joten jos mukulat puuhaa jotain kiellettyä siitä saa sanoa ja että kuri on oltava.Nyt hän sanoo ihan pienimmästäkin ja ihan turhasta...No tuleepahan tietty käskettyä,mutta ihan niin nipo ei tarvitsisi olla ;)
-M.-
on oikeassa.. miksi vitussa teet lapsia?
Jumalauta näitä laiskoja äitejä.. oisit ostanu nuken saatana!
oikeesti sairasta, miksi tälläiset ihmiset saa lapsia?
Ettei ole kyse sinun keksimästä jutusta, vaan päivähoidon vakikäytännöstä.
Ei lapseton ystäväsi voi kaikkea tietää ja silti hänellä saa olla mielipiteet asioista. Niistä voi keskustella ja voit kertoa toisenlaisia näkökulmia.
Toihan on ihan normaalia päiväkotiharjoittelua.
t. päiväkodintäti
ruotisn puolella lapsen perehdyttäminen päivähoitoon kestää lyhimmilläänkin 2 viikkoa, 3 vkoa taita aolla normaali. ja sinä aikanan vanhemman pitää olla käytettävissä eli ei voi olla töissä.
Perehdytystä varten oli ainakin meidän päiväkodissa ihan oma päivittäinen suunnitelma, suosittelisin sitä laajemminkin suomessa käytettäväksi!
Täällä kun on vallalla oletus, että lapsi sopeutuu tuosta vaan mihin vaan..
olen pannut kaikkiin välit poikki, jotka ei näistä asioista mitään tiedä, en jaksa kuunnella mussutusta enkä jaksa selitellä asioitani.
Virikehoitolapsi= äiti vie lapsen tarhaan ja siis av-mammojen mukaan ihan vaan siksi kun on niin ah, laiskoja ja haluaa vaan maata sohvalla! Ja tottakai ne on siellä 6.00-16.00.. just joo :DD
Toisten on vaikea tajuta, että kaikilla ei ole isää eikä edes tukiverkkoa, ei mitään..
vaikka vanhempi/vanhemmat ovat kotona. Syynä tähän on vanhempien halu tarjota virikkeitä lapselle.
Virikemamma: äiti, jonka lapsi virikehoidossa.
"Tutustumisjakso
Lapsen on hyvä tutustua päivähoitopaikkaan yhdessä vanhempiensa kanssa noin viikon ajan ennen päivähoidon alkamista. Tutustumisjaksosta sovitaan etukäteen ennen päivähoitopäätöksen tekoa. Lapsi voi jäädä hoitopaikkaan ilman vanhempaa päivähoitopäätöksen päivämäärästä lähtien. Tällöin päivähoito ottaa vastuun lapsen hoidosta ja alkaa laskuttaa hoidosta."
Eli Helsingin kaupunki suosittaa noin viikon tutustumisjaksoa. Ei kahden. Jos jostain löytyy uudempi versio suosituksesta niin luen sen mielelläni.