Zooplus
Onko joku tilannut Zooplussasta eläintarvikkeita? Kuinka on sujunut, onko luotettava ja kauanko kestää toimitus? Harkitsen tilausta, mutta en ole vielä uskaltanut.
Kommentit (34)
Kestää liian kauan. Lupaavat 4-5 päivää toimitus mutta menee joku kaksi viikkoa....
Tilasin kolme kertaa kunnes kyllästyin ja lopetin. Kaksi kertaa tavarat tuli väärin, ja oli niin vaikea saada virheellisestä toimituksesta rahat takaisin että lopetin. Jälkimmäisestä on vieläkin palautuseurot tulematta, vaikka siitä on jo kolme kuukautta aikaa. Tuntuu että tahallaan viivyttelevät, tavarat olen laittanut menemään takaisin. Hatuttaa niin vietävästi!
Tilasin kolme kertaa kunnes kyllästyin ja lopetin. Kaksi kertaa tavarat tuli väärin, ja oli niin vaikea saada virheellisestä toimituksesta rahat takaisin että lopetin. Jälkimmäisestä on vieläkin palautuseurot tulematta, vaikka siitä on jo kolme kuukautta aikaa. Tuntuu että tahallaan viivyttelevät, tavarat olen laittanut menemään takaisin. Hatuttaa niin vietävästi!
---
Aika samat kokemukset täällä, raapimapuu tuli rikkonaisena eikä mikään tuntunut menevän läpi. Taitaa olla taktiikkaa että uhalla hidastelevat hyvityksissä.
niissä on eroja paljonkin! Samat tunnukset käy molempiin puoliin. Reklamaatiot on aina hoidettu moitteettomasti mun kohdalla ja aina on tavarat tulleet niinkuin olen tilannut ja nopeasti myös
ei oo ikinä ollut mitään ongelmaa kyseisen paikan kanssa. Kaikki on tullut oikein, välissä vähän extraakin vahingossa. Olen aina tilannut sunnuntaisin ruuat, ja paketti on saapunut perjantaina. Itse voin suositella:)
lähinnä ruokaa. Tavarat tulleet ihan ok, jsokus nopeammin, joskus hitaammin. Koskaan ei ole puuttunu tmitään, kerran oli yksi satsi ylimääräistä, josta en tietenkään reklamoinut.
Sieltä säännöllisesti koirille ruokaa ja hyvin on sujunut,pakkaukset ovat aina tulleet ehjänä perille.Ja tilauksesta noin 1 vko kun tavarat ovat tulleet suoraan kotiin kannettun =)
ruuat sieltä. Sekä jotain leluja tms. Ovat hintaluokaltaa edullisempia kuin suomessa eläinkaupassa. Tosin kannattaa verrata välillä hintoja Mustin&Mirrin hintoihin. Mustissa ja Mirrissä saattaa joskus harvoin olla paremmat tarjoukset :)
Muuten olen ollut erittäin tyytyväinen ja tavarat tulivat aina oikein. Asiakaspalvelu toimii hienosti.
Kerran minulle tuli viallinen koiran flexi. Eivät vaatineet sitä palautettavaksi takaisin vaan pikapuolin lähettivät uuden tilalle.
Suomenkielellä ihan kaikki olen saanut hoidettua vaikka tavarat tuleekin Saksasta :)
Olen tilannut monta kertaa ja hyvin toimii. Tuolla kuvallinen arvostelu tilauksesta:
http://www.kissanhoito.org/arvostelu-applaws-cat-chicken-kissan-kuivaru…
Jättivät kertomatta sivuillaan sen, että kun Itella toimittaa
tavarat niin mitään ennakko- ilmoitusta ei tule siitä koska
pakettia oltaisiin tuomassa sinulle! Minun 26 kg paketti vietiin
sitten postiin, koska en ollut kotona kun kuski soitti paketin
tuomisesta!
Reklamoin tästä zooplussalle, jolloin vasta kertoivat, ettei
Itellalta tule mitään ennakko- ilmoitusta (eivät siis käytä Itellan kotiinkuljetus- palvelua)! Lisäksi kirjoittivat, että koska sain sähköpostitse paketin seurantakoodin, voin siitä itse päätellä milloin paketti tulee! Naurettavaa! Koska mainostavat
kotiinkuljetusta paketti sai lähteä takaisin saksaan...
Rahojani ei palautuksesta huolimatta näkynyt, jouduin huomauttamaan asiasta firmalle, jolloin vuorokauden kuluttua ilmoittivat rahojen näkyvän tililläni 5-7 vrk kuluttua...
Olen jo useamman vuoden tilannut sieltä kissalleni kuivaruokaa ja silloin tällöin märkäruokaa. Aina on kaikki toiminut hyvin.. Paketti tuodaan kotiovelle, mikä on kiva juttu. Niinkuin joku tuossa ylempänä sanoi, kotiinkuljetuksesta ei tule mitään ennakkoilmoitusta, mutta minua se ei ole haitannut, koska meillä on aina joku kotona.
Olen tilannut vaikka kuinka monta kertaa, kaikkea mahdollista ja olen tyytyväinen. Joskus paketit kolhittu hieman täällä loppupäässä sitten ehkä kuljetuksissa, mutta tosi hyvin pakkaavat yleensä. Siellä on hyviä tarjouksia ja jotain ylimääräisiä palkkioitakin joskus tulee.
Itella nyt on suoraan sanottuna perseestä, sille ei voi valitettavasti edes Zooplussa mitään. Ja netistä pystyy zooplussan antamalla koodilla seuraamaan miten paketti kulkee Saksasta DHL kanssa nopeasti Suomeen ja jakelukeskuskeen, ja otankin nykyään aina sen toisen suomalaisen kuljetuspalvelun, niillä toimii kaikki paljon paremmin. Saa tilattua toimituksen kotiin juuri silloin kun haluaa ilman lisäkustannuksia, ovat ystävällisiä puhelimessa ja saa laittaa valtakirjan jne.
Tilaan kissoilleni ruuan zooplussasta. Yksi kisuista on allerginen ja sieltä saan halvemmalla Royal Canin hypoallergenic ruuan. Tilaan aina kolme säkkiä kerrallaan ja oon tyytyväinen toimitukseen. Aiemmin tuli ihan kotiin asti. Nykyisin itää hakea postista. Se vähän harmittaa ( painaa niin pirusti se laatikko:-) ).
Vastaan vaikka onkin vanha aloitus.
Olen tilannut monta kertaa. Paketti on tullut aina nopeasti, alle viikossa. En ole ottanut Itellan kuljetusta, vaan DPD:n vai mikähän se toinen vaihtoehto oli... Sieltä tulee ennakkoilmoitus saapumisajasta ja jos ei sovi, niin numero johon otetaan yhtettä.
Kerran paketissa oli yksi väärä tuote. Laitoin viestiä suomeksi, muutaman tunnin päästä tuli vastaus, jossa pahoittelivat ja neuvoivat pitämään väärän tuotteen itsellä tai lahjoittamaan esim. eläinsuojeluyhdistykselle ja palauttivat rahat maksamastani tuotteesta.
Olen tilannut myös akvaarion suodattimen zooplussalta. Kerran rikoin itse vahingossa yhden osan siitä. Otin yhteyttä kysyäkseni varaosien saatavuutta. Laittoivat heti kohta viestin, että selvittävät tehtaalta. Meni pari viikkoa ja osa tuli postissa. Ilman mitään laskuja tms. Ei voi ku olla tyytyväinen.
Olen tilannut sieltä meidän kaikki hiekat ja ruoat meidän kahdelle kissalle jo reilun vuoden ajan. Tilaukset on aina toimitettu vajaassa viikossa. Tölkit ovat joskus olleet hieman lommoilla, muuten ei ikinä mitään valittamista. Suosittelen kokeilemaan.
ja ainakin silloin toimi hyvin ja nopeasti. Iso kanihäkki tilattiin.
Olen tilannut noin kerran kuukaudessa yli vuoden ajan. Paketit tulevat nopeasti ja kaikki tuotteet ovat olleet oikeita, tosin välillä joku yksittäinen ruokapaketti on saattanut hiukan kolhiintua. Ei mikään yllätys, kun niillä on kuitenkin aika pitkä matka kotiovelle asti.
Pienenä ongelmana minäkin olen pitänyt sitä, että paketin tulosta ei ilmoiteta etukäteen. Olen koittanut seurannan avulla "päätellä" koska tulee, mutta sekin on vaikeaa koska yleensä paketti saapuu kotikaupunkiini n. päivää ennen kuin se oikeasti on kotiovella. Mikäli ei ole kotona, paketti menee yleensä postiin. Itse tilaan 14 kg kissanhiekkapusseja ja kiipeilypuita ja ties mitä muita, jolloin niiden haku postista voi olla vaikeaa. Onneksi on olemassa auton omistava poikaystävä, joka joutuu sitten tulemaan kanto"avuksi", eli kantajaksi.
Tilaan usein Zooplussalta ja aina toimii tosi hyvin. Olen saanut paketin melko nopeasti ja joskus on mukana ollut ylimääräisiä tilauslahjoja.
Ainoa ongelma on muistaa vaihtaa toimittajaksi DHL. Jostain syystä se välillä automaattisesti vaihtuu DPD:ksi. Silloin Suomen Postista tulee ilmoitus kotiin, etten ollut kotona (olen siis aina ollut kotona) ja saa miettiä, mitten kikkailee jonkun kolmenkymmenen kilon paketin kotiin lähi-Siwasta. Kerran pakkasilla vedin lumea pitkin, säilyi kotiin asti paketti ainakin melkein ehjänä :)
Hyvin siis toimii, kunhan muistaa valita oikein toimituksen eikä joudu Postin kanssa tekemisiin.
sieltä jatkuvasti. Nopea toimitus ja hyvät sivustot. Tuotteiden pakkaus on aina vähän niin ja näin, mutta hyvitystä on tullut, jos esim. ruokapurkit rikki tms.