tuttipullojen keitto
Kuinka vanhoille vauvoille olette vielä keittäneet pullot, tutit ja juomaveden?
Kommentit (7)
Nyt oon pessyt kahdesti pelkästää käsin pullot. Tyttö on ensi viikolla 6kk vanha. Mutta edelleen keitän lähes poikkeuksetta.
sen jälkeen n. kuukauden kerran viikossa. sitten vaan käsinpesu käytön jälkeen. juomaveden keittämisen lopetin 4kk:n iässä. Ja poika ollu terve ku pukki. Pulloruokittu siis lähes koko iän.
keitellyt kertaakaan (paitsi sen kerran, kun uuden otin käyttöön), samoin en pessyt tuttia jokaisen lattialle putoamisen ym. jälkeen. En ymmärrä miksi pitäisi keitellä (ellei lapsi sitten ole jotenkin sairas)..?
keitin pullot, sitten pesin käsin pari kuukautta, ja sen jälkeen lapselle ei pullo enää edes kelvannut. Mä tykkäsin pullojen keittämisestä, oli kiva käsitellä lämpimiä pulloja. Hygienian kannalta se ei ehkä ollut välttämätöntä, sillä meillä on koira ja lapsi kelli siinä koiran kainalossa lattialla, ja sai siltä varmaan melkoiset pöpöaltistukset.;)
Pullot pesin tiskikoneessa, tuttiosat käsin, tutteja harvakseltaan keittelin.
Pojalla oli alkuun nenämahaletku, ja tähän laitettiin maidon jälkeen vähän vettä, joka oli kraanavettä. Miksi olisin keittänyt veden kotona, kun sairaalassa vastasyntyneellekin annettiin kraanavettä.
...olisiko ollut puolivuotiaaksi asti. Kiinteiden alkaessa saisi kuulemma jo vähentää keittelyitä. Reissupullot ja tutit keittelin kyllä myöhemminkin, kun ovat aina jotekin "likaisempia".