Oliko sun menkkamaiset kivut kohdun kasvukipuja?
Mulla ilmeisesti nyt näin on, sillä kivut kestävät tunteja kerrallaan. Eivät ole mahdottoman kovia mutta sen verran tuntuu että ovat inhottavia. Alavatsa ei kovetu. Viikkoja 16 ja vatsa kyllä kasvanut kovasti ja tullut nyt näkyviin. Supistuksiksi en oikein usko..? Kipua tuntuu siis pääasiassa alaselässä, mutta joskus myös vatsalla.
Kommentit (9)
Minulla ainakin ovat supistukset tuntuneet alaselässä ja vatsalla....vaikuttaisi minusta enteilevältä keskenmenolta..
ultrassa kaikki hyvin ja liikkeitäkin jo tunnen. Kipuja tulee ja kipuja menee. Saattaa olla päiviä kun ei ole ja sitten taas toisina päivinä on.
ap
ultrassa kaikki hyvin ja liikkeitäkin jo tunnen. Kipuja tulee ja kipuja menee. Saattaa olla päiviä kun ei ole ja sitten taas toisina päivinä on.
ap
eikä olisi mistään vakavammasta kyse.
ap
Minulla kovat alavatsa- ja selkäkivut rv 14-15 tienoilla paljastuivat ihan kasvukivuiksi.
Jouduin päivystykseen äitiyspolille, kun yltyivät niin koviksi, ettei tahtonut päästä kunnolla edes seisomaan. Säikähtäähän sellaisesta, mutta minulla kyseessä myös eka raskaus ja kaksosia odotan, joten kohdun nopea venyminen aiheutti niinkin kovat kivut. Mitään vuotoa ei minullakaan missään vaiheessa ollut. Kipuilu hellitti siinä vaiheessa kun maha alkoi kunnolla pullahtaa esiin. Nyt rv 19 ja lähes kivuton, vaikka kasvu tietty jatkuu hurjaa vauhtia :)
Jos ultrassa kaikki hyvin eikä vuotoa ole, eiköhän sinullakin ap kaikki ole kunnossa :)
Johtuivat viikoilla 16-17 minulla ylirasituksesta. Muutaman päivä lepoa ja loppuivat. Kasvukivut alkoivat viikkoa myöhemmin ja olivat selkeästi kipuja ei menkkamaisia kipuja.
tokassa enteilivät keskenmenooa. Kolmannessa kipuja ei juuri ollutkaan.