Minkäikäisiä lapsia vielä vahditte uimarannalla/mökkilaiturilla/uimahallissa?
Siis vahditte ihan vahtimalla uimataitoisia lapsia koko ajan kun he ovat uimassa? Minkäikäisiä ja monta vuotta ovat osanneet uida?
Uskaltaako joku jättää uimataidottoman lapsen vesirajaan tai laiturille leikkimään ilman aikuista niin että aikuisella on kuitenkin näköyhteys?
Kommentit (7)
Kummatkin ovat oppineet uimaan n. 6-7 -vuotiaina.
Isompi on saanut käydä kavereiden kanssa uimahallissa itsekseen. En silti jätä häntäkään yksin järveen tai mereen uimaan.
8-vuotiaan uimataitoon ei luota, vahdin laiturilla koko ajan kun lapset ovat vedessä.
8-v. pysyy hyvin pinnalla ja voi esim. hypätä laiturilta syvään veteen ja uida siitä portaille.
6-v. pysyy pinnalla muutaman metrin. Veden alla hän ui ja temppuilee sujuvasti.
Annan lasten leikkiä vedessä (max. kaulaan asti) niin, että vahdin itse tarkasti rannalta käsin. Tytöt sukeltelevat kiviä pohjasta, harjoittelevat käsilläseisontaa ym.
Kun 8-v. hyppii laiturilta syvään veteen, seison laiturilla vahtimassa.
Antaisin lasten olla pienen hetken ilman valvontaa ainoastaan aivan rannassa esim. tekemässä hiekkakakkuja. Tämä on toiminut hyvin mökillä. Lapset saavat leikkiä hiekalla/vesirajassa, mutta jos he haluavat mennä uimaan, pitää pyytää aikuista valvomaan.
ovat hyviä uimareita kumpikin mutta eihän se onnettommuksia estä. Siksi minä tai joku muu on rannalla mukana.
Itse olen käsittänyt sen virallisen mukaisesti. Uimataitoinen pystyy uimaan 200m yhtäjaksoisesti.
hyvin uimataitoista pian 13-vuotiastakin rannalla. Saatan lukea tai näpytellä viestejä, mutta vähän väliä pitää hakea näkyviin se tuttu pää vedestä. Kun itse olin lapsi, sain 7-vuotiaana mennä isoveljeni ja hänen kavereidensa kanssa uimaan paikkaan, missä on 2-3 metriä syvää, sekä virtausta enemmän tai vähemmän. Itse en antaisi vanhimmankaan mennä sinne yksin, tuskin kaveriporukassakaan;-0! Toki 70-luvun lopulla se vain oli niin selvää, että jokainen ui ja sukelsi ja pysyi pinnalla..jo ennen kouluikää, saati sitten sen jälkeen.
10-vuotiaan yksin lähirannalle. Tai siis yksin ei saa mennä, kaveri oltava mukana. Ranta on melko pieni ja siinä on vain naapuruston lapsia uimassa. Lähes aina siellä on joku tuttu aikuinen, minkä vastuulle en tietenkään lastani laita, mutta myönnän että on vaikuttanut ratkaisuuni päästää lapsi ilman omaa valvontaani uimaan.
Taas tänään kun luin hukkuneista lapsista, ajattelen, että ehkä minun ei pitäisikään päästää vanhinta lasta enää yksin rantaan. Mutta koska kaikilla muilla kavereilla on lupa mennä, ja muut vanhemmat pitävät minua outona ja hysteerisenä, olen jonkinlaisen "painostuksen" vuoksi päästänyt lapsen uimaan. Kun lapsi on uimassa, minua ahdistaa. (En ehdi itse rannalle vahtimaan, töitä tehtävänä, joten joko yksin tai ei ollenkaan.)
Muille lähistön lapsille näyttää riittävän kouluikä itsenäisen uimisen kriteeriksi, mutta mun mielestä 10-vuotiaan uimataito on aiemmin ollut sen verran heikko, ettei ole tullut mieleenkään päästää.
En kuitenkaan luota ala-asteikäisen uimataitoon.