Ehdotuksia, minkä väriseksi maalaisi uuden puutalon?
Tykkäisin vaaleanvihreästä, mutta kyllästyykö siihen nopeasti?
Kommentit (24)
Maalaa sillä värillä, kun se kerran mieleinen on:)
Sisustus tulee kuitenkin olemaan aika moderni, paljon valkoista yms, joten sopiiko vaaleanvihreä ulkokuori sellaiseen taloon?
Jos sulla on sisustus modernia, niin siihen ei ehkä niin hyvin sopisi sellainen ruskeankeltainen, okrankeltainen. Mutta kaikista väreistä löytää kyllä sen sävyn, joka sopii sisustukseenkin.
Jos sulla on sisustuksessa paljon valkoista ja esim. teräksiset kodinkoneet, lasia, jne, niin valitse ulkoväristä sellainen sävy, joka on taitettu reilusti harmaaseen. Pitäisi kaiken järjen mukaan istua oikein hyvin niin.
Jos sulla on vaaleanvihreä ulkoverhous, niin osta sisälle vaalean ja tumman vihreitä sohvatyynyjä, jokin matto, jossa on vihreää, jne.
Sieltä saa paljon vinkkejä noihin asioihin.
Kannattaa mennä jo paikankin takia.
Sisustus tulee olemaan just sellainen kuin kuvailit, ja harmaaseen taittuvaa vaaleanvihreää olen ajatellutkin. Värijuttujen miettiminen on jotenkin hankalaa, on helpottavaa kuulla muidenkin kuin oman perheen mielipiteitä!
ei näytä niin "ysäri pakettiratkaisulta", tai sitten maalaisin ihan valkoseks tai kermanväriseks, ihan täysin musta ois kans kiva mt ei ihan joka paikaan sovi, siksi tumma harmaa... Vaaleetkin harmaat kivoja..
Sen mustan valitsisin jos talo on vanhalla asuin-alueelle (ympärillä ei pelkkiä pastellivärisiä pakettitaloja), ja jos taas uudella alueella niin sitten hieman vaaleampi, ehkä valkoinen..
Pinkki tai vaaleanpunainen vois olla myös kiva :)
Tai jos perinteisen sininen-punainen-vihreä-keltainen värin tahtoo niin sitten se kunnon punamulta-punainen :)
Jos sulla on vaaleanvihreä ulkoverhous, niin osta sisälle vaalean ja tumman vihreitä sohvatyynyjä, jokin matto, jossa on vihreää, jne.
että moderniin sisustukseen en ehkä suosittele tota aiemmin ehdottamaaani punamultaa... Vaan ehdottomasti se musta/harmaa tai sitten valkoinen.. Sitten vielä siisti piha niin talo häikäisee kaikki vaaleansiniset pakettiratkaisut ympäriltä!
(ja kyllä se harmaaseen taittuva vaaleanvihreä on ok, vaikkei ehkä oma valintani olisi, niitäkun on uusilla alueilla joka toinen, ja saa talon jotenkin omasta mielestäni näyttämään niiiiin pakettitalolta, mutta kukin tyylillään!)
Kannattaa myös vähän katsella niitä mahdollisia naapuritaloja ja muuta ympäristöä. Siis eihän sen talon tarvitse olla saman värinen kuin kaikki muut talot, mutta on aina mukavaa kun asuinalue on harmoninen ja hyvän näköinen.
Niin muuten kannattaa siinä lopullisessä sävyvalinnassa kysellä vähän ammattilaiselta apua. Aina välillä näkee kauhean pistävän väriseksi maalattuja taloja. Se maalipinta vain näyttää erilaiseltä isossa talossa kuin pienessä värinäytelapussa. Ja kaiken lisäkisi sellaiset ylikirkkaat värit haalistuvat nopeasti.
se on niin tavallinen! Siis minusta se ei kuulosta hyvältä.
Itse ehdotan joko vaalean- tai tummanharmaata tai ihan valkoista.
Meidän puutalomme on valkoinen kokonaan ja se on kuin jalokivi muiden pastellihömpötyksien keskellä :)
Tosin: MAKUSASIOITAHAN nämä on, joku toinen voi pitää meidän valintaa tylsänä.
Vanhan vihreitä ja sinisiä taloja on ihan "mustanaan". Keksi joku persoonallisempi väri, niin et kyllästy! Vihreän vaarana on myös se, että väripaletissa väri näyttää ihan kivalta ja hillityltä, mutta seinässä se onkin karmean räikeä. Neuvoni on se, että bongaa joku hyvä sävy valmiin talon seinästä ja marssi reippaasti omistajan pakeille kysymään värikoodia! Minä varmaan maalaisin taloni nyt mustikan väriseksi, eli tumman siniseksi :)
Kun me muutama vuosi sitten rakensimme, niin saimme kaupungilta tarkat ohjeet sallituista seinien ja kattojen väreistä. Rakensimme uudelle asuinalueelle, jonne tuli noin 50 taloa ja jokaiselle kadulle oli kaupungin toimesta määritelty kolme värivaihtoehtoa seinille ja kaksi katoille.
meilläkin on ohjeet minkälaisia värejä saa laittaa, ei niitä voi ihan hatusta repäistä.
ja melkeinpä tekisi mieli sanoa, että jos on, mä en sellaiselle alueelle muuttaisi, kertoo erittäin köyhästä asuinaluemielikuvasta.
Ajatelkaapa isoa asuinaluetta, jossa on sallittu vain KOLME eri värisävyä, aivan kauhean persoonatonta. Varmaan on kattokaltevudetkin ja terassinkaiteiden korkeudet määritelty valmiiksi, ei tartte kuin maksaa kaupunkin määrittelemä talo.
Toki ymmärrän sen, että kaava määrittelee tiettyjä seikkoja, mutta talon väri on minusta kyllä oltava vapaasti pääteltävissä, mä en ikinä haluaisi punamulta -taloa.
sijainti (kaava-alue?)
ja tyyli
sekä tietenkin omistajien mieltymykset.
Meillä esim Beige talo, koska tyylillisesti keltainen olisi ollut "oikea" väri mutta en pidä keltaisesta.
eikä meillä ole mitään ulkoverhouksen värejä sisällä, ainakaan tietoisesti! :)
joskus määräykset ovat varsin väljiä. Meillä määräys kuului:
"Talon tulee olla yksi- - kaksikerroksinen, puu tai kivipintainen tai rapattu, väriltään vaaleahko tai punamultainen tai keltamultainen. Tontti pitää ymräpöidä joko pensasaidalla tai kivi- tai puumateriaalista rakennetulla aidalla."
Määräys on yleensä sitä väljempmi, mitä useampaa aikakerrostumaan asuinalueella ennestään on.
Minä värittäisin talon valkoisella, hyvin vaaleanharmaalla tai vaaleankeltaisella. Nämä ovat aika ajattomia värejä, ne eivät mene ohi samalla lailla kuin nuo taannoiset vaalean vihreät ja vaaleansiniset tai tämä nykyinen tummanharmaa, eikä niihin siksi kyllästy niin helposti.
Millainen katto, ja minkä värinen.