Kertokaas tyhmälle mitä pahaa on festareissa, jos teini on absolutisti ja savuton eli
mitkä ovat vaarat? raiskaako siellä joku vai mitä?
Kommentit (13)
110% absolutisti tai savuton? Festareilla tapahtuu myös paljon pahoinpitelyjä, raiskauksia ym..
ne ympärillä olevat känniset ihmiset.
musiikkinautinnon kuulee ainakin miljoona kertaa paremmin mp3-soittimelta ja harvan bändin lavashowkaan suomalaisessa valoisassa kesäsateessa on näyttävämpi kuin music televisionissa
Ovatkohan nämä vastaajat käyneet festareilla ja jos ovat, missä kunnossa. Teininä kävin itsekin ja edelleen lähes nelikymppisenä käyn satunnaisesti. Nuorena sellaiset kännäysfestarit olivat aika rankkoja, mutta kortin saatuani olin monesti kuskina ottamatta mitään ja kivaa oli silti. Ei siellä kaikki pyöri ympäripäissään ja käy ohikulkijoiden kimppuun tosiaankaan.
joka paikassa oli roskia ja useimmissa kuraa ja hyttysiä. Musasta kuuli vain ylä-äänet ja satunnaisia rumpukolauksia. Mitään ei nähnyt. "Tunnelma" ja "seura" koostui örisevistä ja jo toisena päivänä myös aika haisevista ääliöistä. Pienen matkan päässä joku hölmö poltti telttansa yöllä - käsi säkä kun tuli ei levinnyt.
vaaroja on nykymaailmassa ihan joka paikassa, toki festareilla kulminoituvat alkoholinkäytöstä johtuvat vääryydet.
Festarilipulla näkee monta bändiä. Erikseen bändien keikoille meneminen tulee moninkertaisesti kalliimmaksi. Festarit voi siis olla rahattoman teinin ainoa tsäänssi nähdä idolinsa. Keikkojen tasoa en kyllä liputa, mutta festareilla on oma tunnelmansa.
Jos todella luotat lapseen ja teroitat häntä huomioimaan ympäristön vaarat sekä olemaan aktiivisesti yhteydessä sinuun, antaisin mennä.
Voipi olla, että kymmenen vuoden päästä mielipiteeni muuttuu kun esikoinen on 15.. :)
seksiä. suojaamatonta.
no se riippuu ihan ihmisestä onko festarit hauskat selvinpäin.
Itsekin olin 16-vuotiaana ja ihan yhtä savuton ja absolutisti olin sen jälkeenkin ja kivaa meillä oli! Bailasimme hyvän musiikin tahdissa ja välillä meillä on niin hemmetin hauskaa ja tyhmät jutut, että joku oikeasti luuli meitä känniläisiksi :D Sanoimme olevamme syntymähumalassa...
Päivisin siellä liikkuu paljon keski-ikäisi perheitä lapsineen. Katsos kun se alkuperäinen 70-luvun festaripolvi alkaa olla jo pappa iässä. Ruokakojuja on paljon eikä alkoholittoman ole mikään ongelma nauttia festareista.
Edellä mainitut ryöstöt ja raiskaukset tapahtuvat lähinnä festareiden ympäristössä leirintäalueilla jossa on vähän valvontaa. Ja yleensä kyseessä on että teltta on tyhjennetty ja kaljat viety sen alta sillä aikaa kun omistajat on alueella. Monella festaripaikkakunnalla järjestetään majoitusta koululla jossa voi pientä korvausta vastaan yöpyä ja käydä suihkussa valvotuissa tiloissa. Jos on järkevä niin ottaa hotellihuoneen. Tavarat pysyy säilössä ja porukalla kun lähtee niin yhden yön hinta ei päätä huimaa.
Festareiden tapahtumia liioitellaan yleisesti. Varsin rauhallista siellä on ja suurinosa on kuuntelemassa musiikkia ja rällästäminen on toissijaista.
110% absolutisti tai savuton? Festareilla tapahtuu myös paljon pahoinpitelyjä, raiskauksia ym..
ainakin Provinssi on turvallinen festari nuoremmillekin kävijöille. Toki emme voi taata mitä alueen ulkopuolella tapahtuu mutta sisäpuolella jokaisesta pidetään huolta.
Festarialueen sisällä on tosiaan turvallista, on turvatarkastukset ja järjestysmiehet.
Ja ei voi todellakaan verrata live-keikkaa mp3-soittimesta kuuntelemiseen!
Käyn edelleen itse festareilla, olen 50 v, samoin mieheni. Ja myös tytär 16 v ja poika 17 v. Välillä koko perhe yhdessä, välillä eri kokoonpanoilla.
Eli päästäisin kyllä nuoreni festareille, ilman muuta, mutta ne leirintäalueet siinä liepeillä on sitten ihan eri asia... Jos nuoret menevät kaveriporukassa, niin sitten sellaiseen paikkaan, mistä haen pois illalla.
Olen kiertänyt useat festarit Keski-Euroopassa eikä siellä ihmiset ole humalassa. Pääasia siellä tuntuu olevan todellakin musiikki ja hienot keikat, toisena sitten näyttävä pukeutuminen. Ei enää tee edes mieli mennä suomalaisille festareille, kun monet ovat siellä aivan hävyttömän humalassa. Mutta jos teinisi ei ennenkään ole juonut eikä ole ollut juomisesta kiinnostunut, niin tuskin se festareilla siitä yks kaks innostuu.
tai sit käy ilmi, ettei se olekaan absolutisti ja savuton ja niin edelleen.