Kissa ja koira.
Meillä on vanha kissa (9v) ja olemme ottamassa koiranpentua. Onko kellään kokemusta hyväksyykö kissa koiran. Tuleevatko toimeen? Koira joka tulis olis sekarotuinen.
Kommentit (3)
ottivat koiran ja nyt ne kaikki nukkuvat yhdessä läjässä. Aluksi koira kyllä "kiusasi" kissoja.
Kannattaa leikata sen kynsistä terävät kärjet pois, niin ei saa niin pahaa jälkeä aikaiseksi, jos hyökkää pennun kimppuun.
Ulkona liikkuvalta kissalta ei tietenkään voi niitä kynsiä leikata ettei putoa puusta.
Jos mahdollista pitäkää pentu eka vuorokausi yhdessä huoneessa, jonne kissaa ei päästetä. Kissa kuitenkin voi oven alta haistella. Annatte jonkun pennulle haisevan räsyn kissalle eka haisteltavaksi. Sitten vaihdatte toisinpäin kissa sinne huoneeseen missä pentu on ollut ja koiran pentu vapaaksi muuhun kotiin.
Vasta sen jälkeen voitte antaa tutustua niin että pentua pidetään paikallaan ja kissa tulee sitä haistelemaan.
Tämä kannattaa tehdä sen vuoksi, koska jos kissa saa heti huonon kokemuksen pennusta ei se välttämättä ikinä hyväksi koiraa ja käy sen kimppuun aina.
mutta järjestys oli että ensin koira ja sitten kissa. Mutta enivei. Kyllä ne pikkuhiljaa tottui toisiinsa, kissa oli talon pomo:)
Totuttaminen pitää tehdä pikkuhiljaa ja pienissä erissä. Varsinkin kun on vanha kissa, se tarttee aikaa tottua. ja aluksi samassa tilassa vain valvotusti, koska kissa voi saada aika ikävää jälkeä aikaan jos käy koiran kimppuun. Mutta kissa rauhoittuu yleensä siinä vauheessa kun on saanut koiran alistettua, ja että se saa olla pomo.
Eli kyllä onnistuu kun etenee rauhallisesti ja kärsivällisesti
onnea matkaan:)