Näinköhän saan heittää hyvästit täysimetykselle?
Vauva nyt 4kk ja muutamana päivänä on imettämisestä huolimatta jäänyt itkuiseksi ruokailun jälkeen. Eräänä päivänä tajusin antaa korviketta ja joi 100ml tunnin kestäneen imetyksen jälkeen.
Nyt yritin imettää, tai siis imetin vuorotellen kummastakin rinnasta klo 11-12.30 välisen ajan, vauva imi ja itki, imi ja itki.
Lopulta hain tuttipulloon korviketta 100ml ja kaikki meni alta minuutin varmaan. Ja kun loppui, vauva alkoi itkeä, hain loputkin purkista ja vauva joi lisää 80ml ja nyt hiljeni ja hymyilee.
Tai si reppanalla olla vaan järkyttävän kova nälkä.
Nyt siis Nan taitaa kuulua meidän ruokailuhetkiin tästä lähtien aina imetyksen jälkeen.
Kommentit (6)
kunnes kans tajusin ettei vauva saa tarpeeksi maitoa rinnasta. Annoin 150ml pullosta, söi kaiken ja oli tyytyväinen. Osittain imetin 6kk ikään ja muuten mentiin korvikkeella. Erittäin tyytyväinen lapsi!
eli ihan normaalia. Yhtäkkiä se maito ei rinnoista lopu, mutta jos annat korviketta niin sitten loppuu. Itse imettäisin tiheästi vaan ja seuraisin kasvua.
naisilla ei vaan erity maitoa niinpaljon, kun vauva tarvitsisi. Ei vaikka vauva olisi tissillä miten tiheään tahansa. Älä stressaa itsseäsi, et ole huono äiti jos et voi enää jatkaa täysimetystä. Ja pääasiahan on se, että vauva on tyytyväinen.
joten pitäisi kyllä olla tuttua maidon riittävyys/riittämättömyys.
Ja nyt tulen siihen tulokseen, että ei riitä, niin ei riitä.
Keskustelun aloitus oli lähinnä toteamus, ei kysymys.
Täytyy kyllä myöntää, että jonkinlainen pettymys on päällänsä nyt, ja suru. Kummallista. Mutta enpä taida ehtiä edes vastaamaan kysynnän ja tarjonnan lakiin.. en siis millään ehdi imettämään tiheänimunkauden mukaan, jos se tarkoittaa tuntien imetysmaratoneja monta kertaa päivässä. Kolme pientä lasta kuitenkin (alla kouluikäisiä) vauvan lisäksi jotka kaipaavat ulkoilua, ruokailua, kerhoon kuljetusta ja hakemista. ...joten otan suosiolla korvikepurkit käyttöön.
ja mitä syömiseen ja juomiseen tulee..
Juon ja syön riittävästi. Arviolta 4 litraa juon päivässä, joten pitäis riittää mainiosti.
ap
että pelkkä rintamaito ei enää riitä. Voisitko aloitella makuannoksia kiinteistä? Ensin imettäisit, sitten maisteltais lusikka, pari kiinteitä ja lopuksi vielä korviketta päälle. Sitten kun kiinteitä alkaa mennä enemmän, voisi kokeilla, tarviiko sitä korviketta ollenkaan.
Älä ihmeessä ole pettynyt! Imetys voi jatkua muun ruuan ohella vaikka kuinka pitkään. Itsellä täysimetys kestänyt 3,5 - 4.5 kk (kaksi lasta) mutta imetys muuten molemmilla yli vuoden. Nyt on vaan alkamassa teillä lusikkamatka makujen maailmaan, ja sekin on iloista aikaa :)
Syötkö ja ennenkaikkea juotko tarpeeksi paljon? Kyllä äidin keho tuottaa maitoa enemmän, kun kysyntä kasvaa.