Miten suhtautua kun/jos nuori ei pääsekkään ylioppilaaksi
ja perhe on haaveillut juhlista? Miten niihin suhtaudutaan jos juhlia ei tulekkaan?
Kommentit (10)
Ei meillä kukaan kommentoinut mitään, vaikka lakin saamiseni varmistui vasta viikkoa ennen lakkiaisia, eli oli ihan kiikun kaakun. :D Jos en olisi lukiota saanut loppuun, niin enemmän olisivat varmaan huolestuneet turhaan kesken jääneistä opinnoista, kuin jostain juhlasta.
jos oikeasti yritti, ja epäonnistui, niin suhtaudun hienovaraisesti ja kannustavasti "ensi syksynä sitten". Mutta jos on lusmuillut ja kokeillut tietoisesti opettajien pinnaa esim. keskeneräisten kurssien kanssa, niin sitten sanon suoraa, että oma vika.
Perheet yleensä tuntevat nuorensa ja tietävät, miten loppupelissä käy.
on huono koulussa ja silti lukenut kovin vähän. Eli tilanne on se että siinä viikossa pitäisi saada ne juhlat kasaan jos juhlat tulee. Olen sanonut kaikille epävarmasti että ilmoitan jos juhlat tulee koska en varsinaisesti usko niiden toteutuvan mutta äidin huoli on kova. En jotenkin usko että nuori enää uusii jos ei nyt pääse. Hän ei saa luettua niihin.
ap
on huono koulussa ja silti lukenut kovin vähän. Eli tilanne on se että siinä viikossa pitäisi saada ne juhlat kasaan jos juhlat tulee. Olen sanonut kaikille epävarmasti että ilmoitan jos juhlat tulee koska en varsinaisesti usko niiden toteutuvan mutta äidin huoli on kova. En jotenkin usko että nuori enää uusii jos ei nyt pääse. Hän ei saa luettua niihin. ap
Realismia kehiin eikä haaveilua.
Jos ei saa yo-lakkia, ei voi mitään, te varmaan sitten olette tosi allapäin, kun ei tulekaan juhlia...
niin se voi myöhemmin suorittaa sen loppuun vaikka aikuislukiona, jos haluaa. Sillä taitaa olla iso kynnys mennä kirjoituksiin ja luulee pääsevänsä helpommalla, kun vetää homman ihan läskiksi. Preppauskurssille kesällä, jos on pelkistä kirjoituksista kiinni?
Kyllä suku ymmärtää, jos lakkiasista ei ole vielä tässä vaiheessa varmuutta. Erittäin moni nuori hajauttaa nykyään tutkintonsa ja kokeilee kepillä jäätä, eikä lakkiaisista ole varmuutta. Älä sitä mieti mitä muut ajattelevat, ole nuoren tukena ja koita jutella suunnitelmista.
ja paukkua vuositolkulla?
toista se on täällä meillä ulkomailla, kun yrittää saa vain kerran. ei puhettakaan korotuksista tai uusinnoista. silloin ymmärrän, että vituttaa, mutta että suomen lukiossa?
on pakko tsempata ja sit se on kerralla ohi
Jos nuori sairastuu psyykkisesti, masentuu, saa syövän jne. koko juttu on ikuisiksi ajoiksi ohi.
vaikka kuinka yrittäisi olla sitä näyttämättä.
Oletettavasti tällainen tilanne on kuitenkin etukäteen tiedossa, että on mahdollista, ettei juhlia tule.