Miksi annat romanikerjäläisille rahaa? Sehän vain saa heitä tulemaan lisää ja lisää kerjäämään..
Kommentit (31)
Ja koska palkastani jää kuukausittain pari euroa, niin annan ne eteenpäin tunteakseni ylemmyyttä puhtaan omatuntoni ansiosta. Avustan romaneja koska eiväthän he voi olla rikollisia, heidät on ehkä huijattu tänne mutta jotenkin maagisesti ovat kaikkien tukitoimien ulottumattomissa (rasistit!!) eikä heillä siis ole rahaa edes ruokaan.
/provo
Painavat rahapussissa turhaan. Tietenkin ajattelen myös miltä itsestä tuntuisi olla samassa tilanteessa.
Se on tosiasia jota ei voi kiistää.
Niillähän on hulppeat omakotitalot kotopuolessa, siihenhän rahaa täällä kerätään. Ei kannata mennä lankaan, jos näkee kerjäläisen edes lähes tyhjän keräysastian. Niihin kertyneet rahat käydään välillä hakemassa pois. Seurailkaas vähän.
Elät yltäkylläisyydessä. On helppo sanoa noin.
6, minä kyllä kiistän ja saman tekee Raamattukin
Vatsa ei kiistä, kun nälkä iskee.
En todellakaan anna eikä pitäisi muidenkaan, ollaan kohta kusessa niiden kanssa!
Kuten joku mainitsi niin jos kotimainen juoppo pyytää kauniisti kolikkoa niin saatan antaa kyllä.
kuin nämä kadulla kejääävät. Ne rikkaat käärivät voitot, ja tämä kerjäävä porukka hädin tuskin elättää perheensä. Katsoitteko esim. hiljattain YLEltä tullutta dokumenttia?
Onko nämä romanit köyhiä? Niillähän on hulppeat omakotitalot kotopuolessa, siihenhän rahaa täällä kerätään. Ei kannata mennä lankaan, jos näkee kerjäläisen edes lähes tyhjän keräysastian. Niihin kertyneet rahat käydään välillä hakemassa pois. Seurailkaas vähän.
Muuten pelaisin ne raylle. Joskus pelaankin, jos en tapaa kerjäläisiä tai punaistaristiä, veteraani yms keräystä.
Kolikot ovat roskaa ja niistä saadaan mukava kolehti kurjuudessa eläville.
periaatteesta anna yhdellekään rahankerjääjälle mitään, en suomessa enkä myöskään ulkomailla. Vaikka tiedän, että hetkellisesti se sitä yhtä ihmistä (tai perhettä) voi auttaa, niin pitkällä aikavälillä vain pahennan tilannetta entisestään.
11 euroa tilillä seuraavaan lapsilisään. Enkä ole ainoa Suomessa, jolla on tämä tilanne.
Kun asuin vielä Helsingissä ja kävin jouluostoksilla, tuli aika karsea olo, kun näin kerjäläisiä Akateemisen oven ulkopuolella. Tiedän, että on hieman arveluttavaa antaa kerjäläisille rahaa, mutta tiedän myös, millaiset olot romaneilla on Romaniassa.
Annoin rahaa, koska tunsin oloni syylliseksi, ja siksi, koska nuo kerjäläiset ovat ihmisiä yhtä paljon kuin minäkin, ja ovat aivan yhtä pahoja ja hyviä kuin minä.
Niillähän on hulppeat omakotitalot kotopuolessa, siihenhän rahaa täällä kerätään. Ei kannata mennä lankaan, jos näkee kerjäläisen edes lähes tyhjän keräysastian. Niihin kertyneet rahat käydään välillä hakemassa pois. Seurailkaas vähän.
antaisin omastani. En vaan koe kerjäämistä tukemisen arvoiseksi, haluan, että kenenkään ei tarvitse istua kerjäämässä missään.
EU:n pitäisi vihdoin laittaa Romania ja Bulgaria hoitamaan kansalaistensa asiat kuntoon. Romanien asiat olisi pitänyt hoitaa ennen kuin maat hyväksyttiin EU:hun.
Minulla on tyhjän kolikkopussin periaate. Annan kolikot aina keräykseen tai kerjäläisille.
Muulloin pelaisin ne peliautomaatteihin. Mukava kuulla että muutkin tekevät samaa.
En Suomessa enkä ulkomailla. Ja olisi aivan upea juttu jos kerjääminen kriminalisoitaisiin Suomessa.
Sitäpaitsi. Sekä maahanmuuttajat ja turvapaikanhakijat saavat sitä rahaa ja muita etuuksia ihan tarpeeksi paljon valtiolta. Ei ne täällä nälkään kuole jos siksi sitä rahaa jakelette.
Lisäksi niitä kerjäläisiä kannattaa varoa muutenkin. Isommissa kaupungeissa varsinkin voi joutua ryöstön kohteeksi sen lisäksi että on antanut vapaaehtoisesti sille kerjääjälle rahaa.
Antakaa ne kolikot vaikka pelastusarmeijalle mieluummin. Tietääpähän ainakin mihin tarkoitukseen rahat menevät.
Ray:kin on hyväntekeväisyyttä, miksi on niin paha asia pelata ne kolikot?
anna ikinä latin latia -päinvastoin käsken painua helvettiin.
Kokeilkaapa joskus piruuttaan antaa näille ruokaa. Ei kelpaa...
etteks oikeesti tajuu mistä tässä on kyse?
En Suomessa enkä ulkomailla. Ja olisi aivan upea juttu jos kerjääminen kriminalisoitaisiin Suomessa.
Sitäpaitsi. Sekä maahanmuuttajat ja turvapaikanhakijat saavat sitä rahaa ja muita etuuksia ihan tarpeeksi paljon valtiolta. Ei ne täällä nälkään kuole jos siksi sitä rahaa jakelette.
Lisäksi niitä kerjäläisiä kannattaa varoa muutenkin. Isommissa kaupungeissa varsinkin voi joutua ryöstön kohteeksi sen lisäksi että on antanut vapaaehtoisesti sille kerjääjälle rahaa.Antakaa ne kolikot vaikka pelastusarmeijalle mieluummin. Tietääpähän ainakin mihin tarkoitukseen rahat menevät.
Ray:kin on hyväntekeväisyyttä, miksi on niin paha asia pelata ne kolikot?
Menee helposti parisataa koneeseen. Parempi antaa kerjäläisille niin ei vie koneet pikkusormea..
Mieluummin kaljarahaa pultsarille.