Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Joko täällä on puhuttu rippisalaisuudesta ja pedofiliasta?

Vierailija
15.05.2010 |

Jos evankelisluterilainen kirkko kieltäytyy murtamasta rippisalaisuutta lasten seksuaalisen hyväksikäytön paljastuessa, se pakotetaan siihen.



Peruspalveluministeri Paula Risikko (kok) jyrähtää lauantain HS:ssa, että kirkolle on annettu mahdollisuus itse muuttaa kirkkolakia lasten suojelemiseksi.



"Kun lastensuojelulakia tehtiin, kuviteltiin, että kirkko itse hoitaa muutoksen kirkkolakiin. Jollei kirkko sitä nyt tee, muutos tehdään lastensuojelulakiin", Risikko ilmoittaa.



Uusi lastensuojelulaki tuli voimaan vuoden 2008 alussa, ja kirkko oli ministerin mukaan mukana muutaman vuoden kestäneessä lainvalmistelussa.



"Laki oli kirkossa arvioitava", Risikko sanoo.



Tähän asti kirkko on lähinnä Mikkelin piispan Seppo Häkkisen suulla pitänyt kiinni kannasta, että papin tai lehtorin salassapitovelvollisuus murtuu vain törkeimmissä hyväksikäyttötapauksissa. Tässä kirkkolaki nojaa rikoslain yleiseen ilmoitusvelvollisuuspykälään.



Rippisalaisuus poikkeaa viranomaisten yleisestä ilmoitusvelvollisuudesta: myös lääkäreiltä on poistettu sataprosenttinen salassapito-oikeus jo vuonna 1994.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
15.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuskinpa pedofiili asiaa tunnustaa ripissä, jos tietää joutuvansa kiinni. Toisaalta nykytilanteessa joku voi tunnustaa asian ja pappi voi vakavasti keskustella hänen kanssaan hoitoon hakeutumisesta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yhdeksän neljä