Kalle-nimestä mitä mieltä ja toista nimeä etsitään; )
Ristiäiset on pian ja mieheni haluaa välttämättä pojan nimeksi Kalle, itsekin tykkään nimestä mutta vähän vielä kuitenkin epäröin..
Eli Kalle Emil olisi koko nimi ja jossain vaiheessa mietittiin että olis Kalle Juho Emil ja nyt oon itte alkanut tykkäämään myös Emil nimestä. Mutta Emilin toinen nimi?Ja onko se parempi kuin Kalle..
Kaipaisin nyt vähän apua, mikä pojalle nimeksi, sukunimi ihan tavallinen -nen loppuinen.
Kommentit (26)
Eikö kukaan tässä viiden vuoden aikana ole maininnut pikku-Kalle vitsejä :D
kokonaisuudessaan! Kalle Juho Emil. Kalle on ihanan raikas nimi, kun ei joka toisella pojalla tulekaan vastaan, selkeä ja ryhdikäs miehen nimi myös pikkumiehelle! :)
on minusta hirveä nimi. Mutta jos tosi juntin nimen haluaa, niin siitä vaan.
Eemeli sopii paremmin Kallen kanssa kuin Emil.
Emil on vähän löysä, Kalle pehmeistä kirjaimista huolimattaan paljon jämäkämpi. Sellaisen vilkkaan ja vauhdikkaan pojan nimi.
En yhdistäisi noita, jollei Emilissä ole jotain ehdotonta syytä kirjoittaa noin. Kallen kanssa se on liian eriparinen, Eemeli tai vähintään Eemil sopii paremmin. Kalle on niin suomalainen nimi, että Emil näyttää sen perässä turhalta hienostelulta.
Kalle Eemeli
Kalle Hermanni
Kalle Anselmi
Kalle Anttoni
Kalle MAtias
Kalle Taneli
Kalle Ilmari
Emil Benjamin
Emil Samuel
Emil Johannes
Emil Oliver
Emil Julius
Emil Sebastian
ihanan epämuodikas nimi, jämäkkä ja rehti. tykkään enemmän kallesta kuin emilistä.
Emil ei kyllä sovi siihen perään ja on muutenkin "neitimäinen" nimi.
Minulla tulee aina mieleen lapsien rallatus:
Kalle balle negerskalle.
meillä oli pojalle tuo nimi vaihtoehtona.ihana nimi:)
tuli vaan sit tyttö meille:D
se on ite joka toista haukkuu.