Missä iässä vauvan/lapsen kädessä pitäisi alkaa pysymään
ruokailuvälineet, ja milloin osataan ohjata suuhunkin ruokaa? Entäpä pullosta juominen, ja vielä sitten mukista?
Kommentit (5)
olen antanut vajaa 7kk muksun *syödä* itse.. Olen lusikkaan laittanut sosetta ja sit annan lusikan muksun käteen. Hyvin ruoka suuhun osuu. Nokkamukista alkoi juoman 6kk iässä.
usein juovat itse nokkamukista tai pullosta ja syövät n. vuoden ikäisenä. Meillä annoin nuorimmaiselle 10-11 kk iästä lusikan käteen ja pienen annoksen ruokaa omalle lautaselle, siitä nopeasti oppi itse syömään.
milloin on alettu opettelemaan noita taitoja.
Mun 4,5kk poikani osaa ohjata maissinaksun suuhunsa. Ruokailuvälineitä kokeillaan sitten kun pääsee syöttötuoliin istumaan.
kun 10kk ei osaa juoda nokkamukista/pullosta itse, leikkii vaan jos antaa käsiin. Ja lusikat sun muut ovat vain leikkikaluja, ei puhettakaan että käsittäisi mitä niillä "oikeasti" tehdään... alkaa toivo hiipua! Vieläkin kun joutuu aina juottamaan tuttipullosta. Ja siis olen koittanut vaikka mitä nokkamukeja, mutta ei osaa juoda niistä alkuunkaan.
noista ruokailuvälineistä, mutta pullo ja nokkamuki pysyy meillä puolivuotiaalla käsissä ja osaa suuhunsa ohjailla molemmat :)
Tais oppia 5,5kk ikäisenä molemmat