Onko liian rennot kengät 2-luokkalaiselle kevätjuhlaan?
http://www.ellos.fi/DetailPages/DetailPage.aspx?categoryid=49547&produc…
Muuten asussa tulee olemaan hillittyä raidallista beigeä pellavaa olevat "suorat housut" joissa mukana olkaimet sekä luonnonvalkoinen lyhythihainen paitapusero.
Kommentit (12)
jos noista pitäis valita niin ne nahkaiset eli kakkos vaihtoehto.
Minä ainakin katson mitä lapsilla on juhlissa päällä. Kokonaisuus ratkaisee. Vapaa-ajankengät juhlissa pistää silmään.
Minä ainakin katson. Haluan opettaa pojilleni mm pukeutumisetikettiä, kaikkiin rientoihin ei mennä farkuissa ja jossakin vaan puserossa sekä lenkkareissa tmv.
Myöskään puvun paikka ei 2-luokkalaisen kevätjuhla tai tädin yo-juhlakaan ole, pienillä miehillä saa olla hieman "rennompaa" vaikkakin toki siistiä ja tyylikästäkin.
Ap*puvun aika hieman myöhemmin*
Tilaisin itsekin, ellen boikotoisi Ellosta niiden huonon, epäluotettavan ja sekavan asiakaspalvelun vuoksi.
HM rules palvelussa.
Meillä kun kasvaa pieni herrasmies jota säänn kehutaan hyvän käytöksen ja ulkonäön vuoksi :-) ja juuu toki on oikea riiviökin välillä, kyseenalaistaa kovasti meidän vanhempien sanomisia ja vaatii perusteluja jne.
Ja tykkää dinosaurus kingistä, star wars:ista yms, mutta ei lieska/örkki/synkistely-collegevaatteista tai kulahtaneista farkuista joissa peppuvako vilkkuu, jos sallitaan pieni kärjistys.
Kaikki pojat eivät ole räkä poskella tukka silmillä roikkuvia "veen viljeliöitä" joita tapaan työssäni jo alaluokkalaisissa paljon:/
Ap
Ja mielestäni ekat kengät sopivat asuun paremmin. Nahkaiset olisivat jotenkin raskaat tuollaisten kesäisten materiaalien kanssa. Vielä mustina kaiken lisäksi.
Mutta toki "raskaan" väriset ja ehkä oloisetkin, mutta tilasin kummatkin ja katsotaan sitten asukokonaisuuden kanssa kumpi kenkäpari valitaan:-)
Harmittaa ettei jo olemassaolevat Eccon nahkaiset beiget kengät enää mahdu pojalle, olisivat juuri passelit tuohon asuun ja väreihin ja olleet käytössä vain 2x.
No, meneehän ne kuopukselle.
Ap
ja herrasmiesmäinen voi olla käytökseltä, mutta pukeutumisetiketistä ja klassisesta herrasmiesten tyylistä ei tietoakaan. Laatua, hyvä nainen ja hiukan perehtyneisyyttä klassiseen (lasten) pukeutumiseen. (11)
Ekat kyllä aian ihanat myös, mutta ehkä hieman juhlavammat saisi olla, vaikka on rento pukeutumistyyli muuten...Hiekkarannalla pidettäviin häihin sopisivat kun nyrkki silmään, jos sallitaan tällainen epäasiallinen vertaus.
Muuten siis mainiot kesäkengät. Jälkimmäiset nahkakenkinä paremmat. Mutta toki tuo väri vaaleiden kesävaatteiden kanssa mietityttää, tsekkaa! Saattaa sopiakin, jos kerran ovat ruskeat, livenä voi tosiaan ollakin hyvät vaaleidenkin vaatteiden kera.