Hankala Anoppi
Kommentit (8)
Nyt hän ehkä pelkää, ettei häntä enää muisteta kun lapsi syntyy... tai että teillä ei ole enää aikaa pitää häneen yhteyttä. Tai viimeistään nyt oma lapsi on häneltä pois, kun siitä tulee isä.
Anopille voisi kauniisti sanoa, että nythän häntä vasta tarvitaankin mummiksi.
että anoppi on mustasukkanen tulevalle lapselle :)
huomionkipeältä lapselta joka on mustasukkainen tulevasta uudesta vauvasta...uskomatonta. Ymmärsinköhän jotenkin pieleen?
Oma äitini on juuri jäänyt eläkkeelle, ja huhhuh... kaikkea siellä päässä liikkuukin kun on liikaa aikaa ajatella asioita.
Elääkö jotenkin teidän kauttanne? On tai kuvittelee olevansa jotenkin keskiössä teidän elämässänne ja nyt tietää että vauvanne tulee olemaan se ykkösmielenkiinto ja ajanviejä teidän perheessänne, ja tämä tuntuu hänestä ikävälle?
mutta omassa suvussa on noita töksähtelijöitä, äitipuoleni esimerkiksi, joka on niin mököttävä, neuroottinen, tahallaan käsittää asiat väärin... Niin vaikea ja väsyttävä ihminen. Mikään ei ole oikein, kaikesta pitää vääntää. Aikoinaan väänsi oman anoppinsa kanssa ihan kroonisesti, ihan typeristä, kuten kun menivät sinne syömään, niin hän jotenkin oletti, että hänen odotetaan tiskaavan. Kun kukaan muukaan ei tarjoutunut, niin sitten se luuli, että hänen AINA pitää tiskata, ja siitä suuttui ja välit meni poikki. Kukaan ei edes kysynyt, eikä olettanut häntä tiskaamaan, kunhan vaan piti kehitellä jotain riidanaihetta. Käsittämätöntä minusta, mutta joillekin elämän on oltava vaikeaa, väkisinkin.
Surkea itsetunto nyt ainakin. Veikkaan, että teillä tulee olemaan entistäkin hankalampaa, kun vauva on syntynyt, koska hyvissäkin isovanhempisuhteissa tulee vääntöä, kun intohimojan lapsenlapsia kohtaan riittää.
Kuulostaa siltä, että anoppi on sairaalloisen huomionkipeä ja on valmis järjestämään kaikenlaisia tempauksia huomiota saadakseen.
kunka monella on hankala anoppi? Meille kun on eka lapsi tulossa niin anoppi on saanut päähänsä ettei häntä sitten enää tarvita kun vauva on syntynyt.. Muuten meillä on ollut ihan hyvät välit ja ollaan oikeastaan päivittäin yhteyksissä, mutta nyt hänellä on joku päähän pinttymä siitä ettei kelpaakkaan.. Meinasin jo hermostua ja sanoa suorat sanat mutta sitten ollaa kaksi kuukautta puhumatta,talvella suuttui samalla tavalla ja kun sanoin suoraan mitä ajattelin niin suuttui ja katkaisi välit vähäksi aikaa, nyt sanoin hieman kauniimmin mitä ajattelin mutta en ole kuullut hänestä vielä mitään.. Rasittavaa.. Onko teillä ollut samanlaisia kokemuksia tai muita kokemuksia hankalista anopeista?