Uskallanko jättää lapseni mummolle?
Ongelma on seuraava: mummo olisi halukas hoitamaan kaksivuotiastani viikonloppumatkani yli. Mummo on kiva lapselle ja lapsi viihtyy hänen kanssaan. Mummon huono puoli ovat kuitenkin vaihtuvat miehet. Usein lauantaiaamuisin käyn hänellä kylässä ja jo kolme eri miestä olen hänellä bongannut. Heräilevät krapulaisen oloisina, kun tullaan heille. Yksi näistä bongatuista miehistä on jopa seurustellut uhden ystäväniu isonsiskon kanssa vuosia sitten. Voinko luottaa, ettei kukaan noista viinalle haisevista miehistä satu paikalle juuri tuona viikonloppuna?
Ja ei. En tohdi ottaa tätä asiaa puheeksi anopin kanssa.
Kommentit (10)
Viinahan nytei ole se varsinainen huolenaihe vaan ne miehet!!!
Ei varmaan lapsesta ole kiva katsoa, että tänä viikonloppuna mummolla on Kimmo, sitä edellisenä Jarska-setä jne.
Viinahan nytei ole se varsinainen huolenaihe vaan ne miehet!!! Ei varmaan lapsesta ole kiva katsoa, että tänä viikonloppuna mummolla on Kimmo, sitä edellisenä Jarska-setä jne.
mistä sä tiedät millaisia ne miehet on , ties vaikka hermostuu sun lapseen tai sitten on pedofiilin oireita. En varmasti jättäisi omaa lastani tuollaiselle mummolle!!!
En uskaltaisi jättää lapseni humalaisen mummin kaa. Tuskin hän selvinpäin noita miehiä hoitelee... huoh!
Ainakin pari akateemista tyyppiä seassa. Mutta. Se kun ne miehet vaihtuvat kaiken aikaa ja jo parivuotiaskin huomaa sen, ei tosin moralisoi vielä ;)
Mummo ei varsinaisesti mun mielestä ole alkoholisti. Bisse vain maistuu viikonloppuisin.
ap
vain mnätisti kysyt/pyydät ettei olisi "ylimääräisiä" vieraita sinä viikonloppuna kylässä?
miten voit edes harkita lapsen jättämistä mummon hoitoon???
kyllä aika epämääräiseltä hoitopaikalta.
Aikuinen, yksinäinen ihminen saa käydä viihteellä ja tapailla miesystäviä, sehän on ok. Mutta mieti millainen ihminen mummo on muuten? Vastuuntuntoinen? Asettaisiko hän lapsen etusijalle, vai tulisiko houkutus tavata joku miesystävä silloinkin?
Onko ns. alkoholisti?
Mietin lähinnä miten vanhan sydän kestää tuon, vaikka selvinpäin olisikin. Viinastahan voi seurata kramppeja, rytmihäiriöitä, infarkteja sun muuta. Uskaltaako noin pienen silloin jättää mummon hoiviin?