Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Raskaana alkuvaiheessa ja kohdussa vauvan lisäksi kysta... :(

Vierailija
09.04.2010 |

Kävin ensimmäisessä ultrassa ja pikkuisella oli kaikki hyvin, mutta siellä näkyi myös n. 2,5cm kokoinen kysta. Olin ihan järkyttynyt enkä paljoakaan tajunnut tuosta kysellä. Seuraava aika on parin viikon päästä, jollon sitten mietitään jatkoa tai ainakin kerrotaan vaihtoehdoista.



Mietityttää kuitenkin jo nyt, että onko raskauden jatkaminen täysi mahdottomuus? Leikkauksesta puhuttiin myös jotain, muttei mitään sen tarkempaa tai ainakaan en sitä muista.



Ahdistaa todella. Meillä on kaksi lasta ennestään ja tätä kolmatta tehtiin kuutisen vuotta ja oli/on todella toivottu.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
09.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kohdun kystistä, mutta muuten niitä kyllä löytyy minulla niin munasarjoista, munuaisista kuin maksastakin. Monesti kystat tulevat ja menevät, ja tuo sinun tapauksessasi on aika pieni.



kohtu tietysti on siinä mielessä erilainen tilanne, että siinä kysta ei varmasti kestä loppuvaiheen venytystä, vaan tyhjenee/repeää. En tiedä, onko se mitenkin suuri ongelma, varmaan tuhlehdusriski ainakin on, mutta eiköhän sekin ole hoidettavissa.



En jaksa uskoa, että tuo on este raskaudelle, mutta varmasti juttu, jota seuraillaan ja jolle tehdään jotain (se leikkaus?), jos alkaa muuttua ongelmaksi.

Vierailija
2/4 |
09.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

uä:ssä on varmaankin tarkoitettu munasarjakystaa, joka tuon kokoisena on viaton. Kohtuun ei tule kystia. Myomia eli lihaskasvaimia voi olla, mutta niillekään ei raskauden aikana tehdä mitään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
09.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

raskaus normaali, seurailtiin tosin. Leikkaus synnytyksen jälkeen Hyvin meni. Tsemppiä!

Vierailija
4/4 |
09.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

eivät haittaa raskauden kulkua. Huolet pois ja kekity olennaiseen!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi yhdeksän kaksi