Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Minkä ikäinen lapsi kerrossänkyyn?

Vierailija
26.03.2010 |

Moi



Pähkäillään Unipuun MATALAN kerrossängyn ostoa, mutta mietityttää minkä ikäisen/kokoisen voi laittaa sinne ylös nukkumaan. Onkohan meidän 3 v. liian pieni vielä sinne? Pituutta hällä n. metri ja ketterä kaveri ikäisekseen.



Missä iässä te muut olette kerrossängyn hommanneet lapsille?



Kiitti avusta :O)

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
26.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin ehkä mä en vielä laittas kerrossänkyyn. Mutta ite te sen osaatte päättää. Meillä tais mennä noin nelivuotiaana esikoinen Muuramen matalahkoon kerrossänkyyn.

Vierailija
2/3 |
26.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

sai ns. pikkuparven ja 4-vuotiaana siirtyi sit kerrossängyn yläsänkyyn. Kertaakaan ei oo kummastakaan pudonnut. Varmistin tietty ensin, että osaa sit kiivetä alas sieltä.



Poika on nyt kohta 4v eikä itse halua missään nimessä kerrossängyn yläsänkyyn nukkumaan. (Onneks pikkusisko on vasta 11kk ja nukkuu vielä pinniksessä meidän makkarissa...) Sanoo olevansa vielä pieni poika ja yläsänky on vaaaaarallinen.... :roll:

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
26.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä oli tasan 3v kun hankittiin unipuun pikkuparvi (joka tosin ei ole yhtä korkea kuin kerrossänky). Hyvin onnistui tuolloin, osasi kiivetä unissaankin portaat alas. Hyvä katsoa että laita on niin korkea että sieltä ei voi kierähtää unissaan yli. Unipuun laita on hyvän korkuinen. Se täytyy tietysti myös huomioida että jos perheessä on pienempiä niin on aika vahtiminen ettei kiipeä yläsänkyyn. Meillä oli tuolloin nuorimmainen 1v ja hän kyllä äkkiä oppi kiipeämään sänkyyn ja ymmärsi onneksi aina huutaa apua kun halusi sieltä pois.