Futis
Mitä pidätte harrastuksena? Tytär (7v) haluaisi aloittaa. Onko kallista, viekö paljon aikaa vanhemmilta?
Kommentit (7)
Ei ihan ilmainen, mutta ei nyt kaikkein kalleinkaan. Noin pienelle vielä edullinen.
missä asut, mut ainakin pk-seudulla on paljon seuroja, joissa voi pelata ja pienten harjoitusmaksut ei ole monta kymppiä. Sen lisäksi tarvitaan lähinnä nappikset ja syndit, ei muuta.
Liikunnalliselle tytölle todella hyvä harrastus, ja jos ei ole niin kovin liikunnallinen niin tuon ikäiselle ei edes mikään "nöyryyttävä" harrastus, kun pelitaitoa ei ole kellään niin ei tule hirveän suuria jakoja hyviin ja huonoihin.
Kaksi tytärtäni pelannut, toinen pelaa vieläkin (kohta aikuinen), ja sanoisin että monta mukavaa hetkeä on tullut vietettyä kentän laidalla.
niitä ainakin tarvitaan nappisten lisäksi.
sorry, syndit on tietysti säärisuojat. Stadilaiset kun puhuvat syndeistä, byyristä, veskoista, boltseista jne. :)
pelaa ja on tykätty. Melko edullinen hararstus, edellisiin lisäisin että peliasu pitää olla myös, meillä meni siihen neljäkymppiä. Jos aikoo osallistua turnauksiin niin pelipassikin pitää olla, parikymppiä. Ja vakuutukset kunnossa. Toki joillain seuroilla nämä kuuluu maksuun mutta maksu on sitten vastaavasti isompi kuin meillä (satasen vuosi noin). Aikaa menee just niin paljon kun on valmis antamaan, meillä jotkut ei tee mitään ja toiset osallistuu viikottain jotenkin.
Liikunnalliselle tytölle todella hyvä harrastus, ja jos ei ole niin kovin liikunnallinen niin tuon ikäiselle ei edes mikään "nöyryyttävä" harrastus, kun pelitaitoa ei ole kellään niin ei tule hirveän suuria jakoja hyviin ja huonoihin.
Tuohon vois sanoa että kyllä ne lahjat näkyvät jos niitä on. Tyttäreni jengissä pelasi pikkutyttönä nykyinen maajoukkepelaaja ja kyllä sen näki jo silloin että sillä tytöllä oli ihan toinen meininki.
Mutta pelkkänä harrastuksena niin fudis on ollut erinomainen tytölleni (ja pojalle myös) vaikka molemmat ovat nyt aktiivipelaamisen lopettaneetkin. Melko suuri osa nykysistäkin kavereista on vanhoja pelikavereita.
oppivat kordinaatiota, ottamaan muita huomioon, oppivat häviämään ja saavat liikuntaa. Kallista? hmm... noin nuorelle ei kovin kallis, teineille jo maksaa enemmän mutta suht vähän jos vertaa esim jääkiekkoharrastukseen. Aikaa? sama täällä, kun kasvaa ei vaadi hirveästi aikaa mutta jo 13vee käy harkoissa 4 kertaa viikossa ja kesäisin on paljon pelejä ympäri maata pahimmassa tapauksessa. Mun 16v tyttö pelannut 9vuotta, nyt tauko. 14v poika pelannut saman verran ja 6v tyttö aloittanut vuosi sitten.