Tunnevaurioisia isovanhempia ei kiinnosta lapsenlapsi. Taas tämä aihe, mutta pakko...
...keventää mieltä jossain. Tähän ketjuun ei varmaan kannata tulla sanomaan, ettei vieraiden lasten tarviikaan kiinnostaa.
Puolen kilsan päässä asuvat isovanhemmat ovat nähneet ainoaa lastenlastaan (4 kk) 4 krt. Ekalla käynnillä olivat ovella takki päällä ja hokivat etteivät he halua häiritä. Vierailuilla ovat juuri ja juuri kysyneet mitä vauvalla kuuluu, mutta sitten puhuneet kaikesta aivan muusta. 3 tunnin päässä asuvat isovanhemmat ovat laittaneet onnittelukortin vauvan johdosta ja kerran lähettäneet yhden tuttavan kautta terveisiä.
On niin paha ja tyrmistynyt olo, kun itselläni oli maailman ihanimmat isovanhemmat. Aina aikaa ja mielenkiintoa lapsenlapsille. Mikä on kun oma lapseni ei tule koskaan saamaan samanlaista? Mitä tässä tilanteessa pitäisi tehdä tai ajatella?
Kommentit (8)
Kun kaikki eivät pidä hänen lastaan maailman napana, alkaa valitus ja kitinä.
jospa haluavat antaa teille rauhaa olla vauvan kanssa. Lisäksi monet äidit tänäpäivänä älähtää heti, jos anoppi vaikka nostaa vauvan väärin tai tuo vääränvärisen bodyn. Pelkäisivätkö sellaista? Ja mahdollisesti eivät myöskään halua joutua hoitonalkkiin vauvan kanssa, omia menoja niin paljon.
valita sitä kun isovanhemmat eivät hoida ainoaa lapsenlastaan vaan kiinnostuksen puutteesta. Jos lapsi on 4kk niin luulisin, että isovanhemmat edes soittaisivat onnittelut ja kysyisivät mitä kuuluu. Tai laittaisivat postissa vaikka pienen lelun tms pienen lahjan vauvalle.
Tää palsta on kyllä urpoja täynnä ja nyt en tarkoita ap:ta vaan näitä vastaajia. Miksi ette voi vastata asiallisesti, kummallista touhua.
Mä ymmärrän kyllä täysin ap:n harmituksen eikä siinä ole kyse mistään lapsen hoitamisesta. Meillä on vähän samaa toisen puolen suvun kanssa, kun jaksetaan jankuttaa, että on ikävä lapsia kun näkevät niin harvoin. Vaan sitten, kun yritetään tavata niin ei ole aikaa, kun pitää levätä väsymystä pois tms. Ymmärrän kyllä väsymyksen ja sen, että ihmisillä on muitakin menoja, mutta näiden vuosien aikana olen kyllästynyt tohon narinaan. Olkoot sitten keskenään.
Jospa ne isovanhemmat siitä vielä innostuisivat. Jospa he ajattelevat, etteivät halua oikeasti häiritä. Luulisi, että olisi kiva tulla katsomaan vauvaa...
Jaksuja sinulle ja hyvä, kun purat oloasi! Älä välitä näistä kurjista kommenteista, joita täällä aina riittäää... :o)
Kyllä mun mielestä on todella omituista jos lapsenlapsi ei yhtään isovanhempia kiinnosta.
tunnustella maaperää ja kysellä että haluaisiko isovanhemmat tulla katsomaan vauvaa...? Siitähän voisi sitten vähän päätellä, että jos vaikka ovat yrittäneet antaa teille alun perherauhaa. Jospa vaikka sitten uskaltaisivat alkaa osoittaa kiinnostusta?
jos eivät ole sitten jotenkin hyperkorrekteja ja eivät halua tunkeutua perheeseenne.
Omat vanhempasi varmaan tunnet eli millaisia he olivat vanhempina? Kai se kertoo heistä jotain miten hoitivat sua?
Ei vaikka sä kuinka haukkuisit ja kiukuttelisit. Kaikki ihmiset eivät muutenkaan ole samanlaisia, se sun pitää käsittää ihan ensimmäisenä.