Gallup:Te joilla on kaksi tai useampi lapsi, millä viikoilla lapsenne on syntynyt?
Oma esikoiseni syntyi 38+5, nyt raskautta tasan 38 viikkoa. Eli tulevatko pääsääntöisesti abt samoihin aikoihin..
Kommentit (9)
37+3, ja 37+4 (viimeinen tosin käynnistettiin, eli sitä ei kai "lasketa").
38
38
mulla on kuulemma tarkka kantoaika :)
Esikoinen 40+5 normi synnytys ja kuopus 39+6 suunniteltu sektio. Mutta ei siis merkkejä ollut synnytyksen alkamisesta, joten olisi varmaan mennyt kanssa yli lasketun ajan.
39+0, 38+5 ja tämä kolmas on sisällä edelleen ja viikkoja nyt kasassa 40+0
Tuo yksi tuli aiemmin koska salama iski viereen ja mukula truuttasi lapsiveden vihreäksi, oksitoniinilla tuupattiin ulos.
rv 42+1 käynnistettynä ja lopulta sektio, kuopus rv 36+4 sektiolla, syynytys käynnisty itsestään ja sektio koska mulla ahdas lantio.
ja eka rv 40+4
ja toka tasan rv 40+0 eli lähekkäin
Kaikki raskaudet edenneet kaavan mukaan, viikko x hemoglobiini sejase, viikko xx verenpaine niinjaniinpaljon, oma paino yms. nousee tiettyyn määrään jne. Tästä johtuen terkka ja lääkärit (kävin muista syistä naistenklinikalla usealla erikoislääkäreillä) kehottivat varautumaan, että kolmas syntyy viimeistään viikko 38, jollei jo 37. Yleensähän muistutetaan, että näissä ei ole mitään yhdistävää tekijää ja tulee sit kun tulee. No, niinhän se tulikin :)
Arvatkaa tuntuiko hassulta ihan vaan ne pari viimeistä päivää yli la:n, kun aiemmin oli aika aina loppunut kesken. Terkka ei meinannut antaa viimeisiä neuvola-aikoja, kun oli ihan saletti, ettei tarvitse. ja höh