Miksi vauva ei syö tuttipullosta?
Moikka kaikille!
Meillä on pieni 3kk ikäinen tytöntyllerö. Tyttö on tosi kiltti ja nukkuu hyvin jnejne. Mutta tuttia eikä tuttipulloa suostu syömään vaikka kuinka yrittäisi. Olen ostanut tutteja ja pulloja joka sorttia mutta sekään ei auta. Ongelmana on se, että vauvaa ei voi hetkeksikään jättää isin kanssa, koska isi ei pysty imettämään :D Usko ja toivo alkaa nyt loppumaan.
Ja toinen kysymys olisi sellainen, että kuinka paljon/ usein teidän kolmikuiset syö? Ja oletteko jo saaneet unirytmit kohdalleen? Kuinka monet päikkärit vauva nukkuu?
Kiitoksia vastauksista :
Ninukki ja Liana 3kk
Kommentit (5)
Mun tyttöni on 1.6 vuotias ja vieläkin imetän.. Mitään pulloa tai tuttia ei oo koskaan huolinu,ja vielä mennään. Mulla ei voimat yh-äitinä riitä siihen huutoruljanssiin joka tulee kun koitan vierottaa,että katotaan miten pitkälle mennään.. Voimia sulle/teille,kyllähän se elämää helpottais jos joku muukin vois imettää,tosin meillä se vois jo kokonaankin loppua.
Meillä oli sama tilanne, vauva kieltäytyi pienenä pullosta (vaikka olikin saanut sitä vastasyntyneenä synnärillä ongelmitta). Pumppasin alkuajan ahkerasti ja pakastin maitoa, ja aina yritettiin myös välillä syöttää pullosta. Vaikka käytössä oli myös monia pulloja, niin mikään ei auttanut. Meillä kuitenkin 4kk iässä tapahtui käänne: pullokin alkoi kelvata. Yksi syy hylkimiseen oli meillä pakastettu äidinmaito, se selvästi maistuu ja tuoksuu hieman erilaiselta. Aloimme sitten kokeilla juuri pumpatulla ja se kelpasi paremmin. Ja nyt menee myös pakastetut. Eli tsemppiä, aina välillä kannattaa tarjota, ehkä se pulloruokailukin joskus alkaa toimia.
ei syö tuttipullosta, tutti käy kyllä :) Nyt opittiin nokkapullosta juomaan (mam ensimuki ventiilillä), juo vettä ja soseita sekoitettuna veteen :) Mutta suurin osa valuu vielä ohi. Maitoa ei suostu juomaan. en ymmärrä miksi, vain tissistä kelpaa. Päivän oli isin kanssa, söi soseita ja puuroa mutta lypsättyä maitoa ei suostunut. Nirso :D
Esikoisemme söi sekä rinnasta että pullosta, mutta kakkosemme kieltäytyi pullosta täysin. Noin puolivuotiaana tyttö otti pikku huikkia nokkapullosta. Niin se vain oli, etten voinut olla vauvasta erossa syöttöväliä eli paria tuntia pidempään. Tylsäähän se oli, kun jotkut asiat olisi hoitanut mieluiten ilman vauvaa, mutta eipä voinut mitään.
Meillä sama ongelma 2kk:n ikäisen pojan kanssa. Pärjäisimme kyllä ilman pulloruokintaa,koska oma maito on ainakin tähän asti riittänyt paremmin kuin hyvin. Tuo pulloruokinta vaan helpottaisi jokapäiväistä elämää huomattavasti,kun joku muukin voisi syöttää vauvaa kuin minä. Sama myös tutin kanssa. Pariviikkoisena poika vielä huoli tuttia - silloinkin vaihtelevalla menestyksellä,mutta enää ei ollenkaan. Nukuttaminenkin helpottuisi,kun ei aina tarvitsisi iskeä tissiä suuhun,kun tuntuu olevan siinä vaiheessa kyse imemisen tarpeesta eikä nälästä..