Mielipiteesi: Nukkuuko alle 6kk vauva paremmin äidin vieressä
kuin muualla? Vai onko tuon ikäiselle vielä aivan sama, missä hän nukkuu? Ystäväpiirini mielipiteet jakautuvat tasan kahteen leiriin. Mitä mieltä sinä olet? Perustele.
Kommentit (7)
miten äitin ja isän on paras nukkua. Mä en saanut nukuttua ollenkaan jos vauva oli kainalossa, joten vauvan oli opittava nukkumaan omassa sängyssä. Koskaan se ei kyllä mikään ongelma ollut, nukkui sielläkin aina hyvin. Sänky oli ihan minun vieressä. Jos nukkumapaikka on turvallinen ja rauhallinen, niin mielestäni on sama missä lapsi nukkuu, hyvähän sen paikan on olla aina sama.
Meillä esikoinen ei suostunut nukkumaan vieressä. Ei oikein edes vastasyntyneenä. Kitisi (tai karjui suoraa huutoa) niin kauan, että laitettiin omaan koppaan. Koppa oli kyllä sängyn vieressä. Rupesi nukkumaan alle 3kk iässä 11 tuntia putkeen heräämättä. Siirrettiin sitten omaan huoneeseen.
Muut on sitten enemmän tai vähemmän kylkikavereita. Mielestäni vauvan on hyvä nukkua siellä missä se tahtoo. Kyllä sen huomaa, jos vauva EI tahdo nukkua vieressä.
Mutta meillä ainakin äiti nukkui paljon paremmin, kun oli vauva vieressä. Allerginen ja muutenkin huono nukkuja, hulluksi olisin tullut, jos olisi pitänyt aina nousta, kun vauva alkoi huutamaan pahimmillaan kymmeniä kertoja yössä, paraillaankin usieta kertoja.
on koko ikänsä tarvinnut oman rauhan nukahtamiseen ja nukkumiseen. Oma sänky on hänelle paras paikka. Kuopus taas nukkuu paremmin vieressä ja pitää kädestä kiinni.
Eli sanon, että riippuu lapsesta.
ja minäkin nukuin paremmin kun vauva oli ihan lähellä. ei tosin kainalossa vaan pään vieressä, siinä tyynynkorkeudella :) sain kääntyillä enkä pelänny vauvan olevan alla. ja ihan pienikin hys rauhoitti vauvan kun kuuli, että oon vieressä. imetyskin oli yöllä helpompaa kun ei tarttenu nousta vaan otin vauva tissille ja taas laitoin toiselle puolelle nukkumaan. siitä myös muistin, että kummalta puolelta oon viimeks syöttäny :)
meidän kainalokäpynen nukkuu paremmin vieressä, mutta tunnen kyllä vauvoja/lapsia, jotka nukkuvat paremmin omassa sängyssään/huoneessaan.
Tytöt olis meillä nukkuneet ihan kiinni kainalossa ja hyvin, poika ei viihtynyt yhtään (liian kuuma??)
Eri asia sitten nukkuuko äiti hyvin vauva kainalossa... Sekin lienee tapauskohtaista. Ite en sit uskalla liikkua yhtään (edes unissani!) ja olen ihan puu-ukko herätessäni. Siis mikäli nyt ylipäätään nukahdan kunnon uneen vauva vierelläni...