14 vuotiaani on tehnyt abortin
Tyttö on ollut todella kiukkuinen ja outo jo jonkin aikaa. Ajattelin sen johtuvan vastasyntyneestä pikkuveljestä.
Sorruin lukemaan tytön päiväkirjaa ja sain asian sieltä selville. Olen aivan shokissa ja järkyttynyt. En tiennyt hänen edes harrastaneen seksiä. En voi ottaa asiaa puheeksi paljastamatta lukeneeni päiväkirjaa.
Mitä tehdä?
Kommentit (32)
nyt vain keskustelemaan tytön kanssa ehkäisystä.
onko 14 v millä luokalla? ei ole ketään sen ikäistä lähipiirissä...
ja vanhemmille ei todellakaan asiasta kerrota ilman asianomaisen lupaa.
Enemmän minua huolettaisi se, ettei tyttäresi ole uskaltanut kertoa asiasta sinulle eikä pyytää omalta äidiltä apua noinkin raskaassa asiassa.
abortin saa ilman vanhemman lupaa. Hyvä ystäväni teki abortin just 15-v täyttäneenä ja siitä ei kerrottu vanhemmille. Yhdessä keksittiin joku yhteinen reissu, mentiin muka jonkun mökille tms. Kotiinkaan ei tullut mitään kirjettä ja laskun hoiti heti sairaalassa.
Mutta itse ap:n ongelmaan en osaa mitään sanoa. Itse en kyllä ainakaan menisi myöntämään, että olisin lukenut päiväkirjaa.
saako 14 v ilman vanhemman lupaa abortin? nyt haisee koko juttu, ja on väärin lukea toisen päiväkirjaa.
älä vaan kerro että luit sen, sen jälkeen välit lopullisesti rikki.
Voi hitto miten tyhmä olitkaan...
Eli nyt vaan keskustelemaan ehkäisyn hankkimisesta.
nyt vain keskustelemaan tytön kanssa ehkäisystä.
"Tyttö on ollut todella kiukkuinen ja outo jo jonkin aikaa. Ajattelin sen johtuvan vastasyntyneestä pikkuveljestä."
Mitä jos kertoisit tytölle huolesi: "Mielestäni sinä olet ollut todella kiukkuinen ja outo viime aikoina. Onko sinulla huolia? Haluaisitko keskustella jostakin?" Kerro tyttärellesi, miten rakastat häntä ja lupaa, että hän voi tulla juttelemaan sinulle mistä tahansa jne. Odota, että hän itse kertoo asiasta.
Ehkäisystä kannattaa puhua. Ota sinä puheeksi tämä.
Älä lue päiväkirjaa! Nuorellakin oikeus yksityisyyteen.
Onhan se mahdollista niinkin päin, että tyttö on epäillyt sun lukevan sen päiväkirjaa, ja kirjoittanut sinne todella sydänverellä vaikka jostain palstalta tai kirjasta lukemansa aborttijutun, ja nyt odottaa, että sä paljastut. Mä en uskois ihan suorilla, jos sillä on vilkas mielikuvitus.
Mutta omat ekat jälkiehkäisypillerit oli kyllä 15-vuotiaana (eikä edes eka kerran jälkeen, vaan ehkä viidenneltä seksikumppanilta, silloin 19 vuotta sitten), ja nyt neuvolassa oli tosi nuori tyttö raskaana ja tullut sinne äitinsä kanssa. Eli mahdollista, mutta ajattelepa myös toisinpäin.
Hohhoijaa? Eiköhän 14-vuotiaalle abortti ole oikein hyvä vaihtoehto?
Ap, olet oikeasti aika alhainen lukiessasi toisen päiväkirjaa. Älä ikinä tunnusta sitä tytölle, älä ikinä! Ja eiköhän teini ole ehkäisyvalituksensa nyt saanut. Sinuna ottaisin puheeksi tuon pahantuulisuuden ja sen, mikä häntä painaa. Voit puhua siinä sivussa tästä vauvasta ja siitä, miten kokee uuden perheenjäsenen. Siitä voit kätevästi yrittää kääntää puheenaiheen otolliseksi mahdolliselle tunnustamiselle. Ellei tunnusta, niin ei tunnusta. Älä painosta.
mitä lapseni minulle sanoisi hänen päiväkirjan lukemisestaan, jos siellä lukisi että hän on tehnyt abortin.
Ehdottomasti otat keskustelun tyttäresi kanssa. Kerrot miksi luit hänen päiväkirjansa, ja kerrot myös että hän on alaikäinen, josta sinä olet vastuussa, ja siinä vaiheessa kun vanhemmat epäilee jonkin olevan huonosti, on kaikki keinot sallittuja.
Ajattele asiaa niin päin: Päiväkirjan sivuilla lukisi, että on kokeillut huumeita, ja aikoisi jatkossakin niitä käyttää..mitäs silloin tekisit?
Itselle tehtiin abortti just 15 v. täyttäneenä. Vanhemmille en tietenkään asiasta jutellut ja ehkäisyasiatkin tuli hoitoon sillon samalla kertaa kun aborttilääkäri kirjotti pillerireseptin hirmuisen valistuksen jälkeen ja olin vaan helpottunut kun ei tarvinnut vanhempien kyselyihin vastailla. Älä puutu asiaan vaan anna ajan kulua, tyttäresi kertoo kyllä kunhan on itse siihen valmis. Kyllä 14 vuotiaalla on ystävä jolle uskaltaa kertoa, onhan hän uskaltanut lääkäriinkin mennä. Äläkä vaan paljasta että olet päiväkirjaa lukenut.
Itselläni meni muutama vuosi ennen kun äidille asiasta mainitsin. Tiedän tehneeni silloin 15 vuotiaana järkevän ratkaisun mutta silti edelleenkin mietin joskus että entäpä jos olisin sittenkin valinnut toisin.. Nyt minulla On 1v2kk poikanen ja en ole aborttia unohtanut!
ei ole testannut sinua vaan on totta niin kurjaa että teillä tuollaiset välit ettei lapsi voi tulla puhumaan. nyt hän joutuu loppuelämänsä kantamaan taakkaa että on murhannut lapsensa. Tulee kummittelemaan mielessä loppuelämän. aivan kamalaa. yhdessä olisitte voineet hoitaa vauvojanne ja auttaa toisianne. jos on valmis seksiin on myös valmis kantamaan seuraukset.
samoin kuin lapselliset lässytykset yhdessä hoitamisesta. Haloo!
niin sinulla ei ole oikeastaan mitään keinoja asian parantamiseksi. Älä tunne katkeruutta siitä, ettei tyttö ole puhunut sinulle. Itse jouduin käymään abortin läpi yläasteiässä myös, seksipartneri ei ilmeisesti osannut käyttää kondomia oikein. Äitini ei tiedä vieläkään asiasta, enkä aio ottaa asiaa myöskään koskaan esille. Menen hautaan "salaisuuteni" kanssa, tosin senaikaiset tyttökaverini asian tietävät.
Minulla ei ollut koskaan mitään syytä ottaa asiaa äitini kanssa puheeksi, se oli täysin oma yksityisasiani. Tiesin, että välini äitiini eivät olisi olleet asian jälkeen hyvät. Ehkä tyttäresi tuntee samoin, mutta älä tunne siitä katkeruutta. Hänellä on oikeus pitää asia omana tietonaan, jos haluaa.
tyttö synnytti vauva ysiluokalla ja siskoni ystävä teki abortin 16-vuotiaana, lapsen isä olisi ollut 14 vuotta.
On nimittäin niitä tärkeimpiä asioita kasvattaa lapsille vastuullisuutta teoistaan, myös sukupuolisesta käyttäytymisestä. Ei 14 vuotiaana saa olla vielä sukupuoliyhteydessä, sen ikäinen ei voi olla henkisesti eikä edes ruumiillisesti kypsä seksiin.
abortin? nyt haisee koko juttu, ja on väärin lukea toisen päiväkirjaa.