"sankariäidit" työpaikalla
Usein tällainen työkaveri on n 50-60v, aikuiset lapset ja hän muistelee kuinka ei ole ollut päivääkän poissa sairaiden lasten kanssa, eikä ole myöskään itse ollut koskaan sairas. Hän halveksii kaikkia pienten lasten äitejä ja on aina valittamassa sairauspoissaoloista.
Kultaako aika muistot vai mistä moinen? Näillä äideillä on myös ollut MIES aina kotona auttamassa, eli hieman eri asia kuin olla yh(kuten minä)
Rasittaa tollanen, vaik en ole paljoa poissa niin aina hirveä syyllisyys jos on sairas :-/
Kommentit (7)
mä mietin asiaa juuri oman lapsuuteni kautta (mun äiti nyt ei ole vielä edes 50 vee), mutta...
Mun muistikuvien mukaan, jos joku meistä lapsista oli sairas, meille tuli kodinhoitaja kotiin, ettei äitin tarvinnut olla pois töistä.
Onkohan tällaista palvelua nykyään ollenkaan saatavilla?
Tuo toisten syyllistäminen on tiett
anoppi on tuommoinen sankariäiti.
Hänen äitinsä hoiti lapsia ja kotia anopin luodessa uraa...
kun ipana loikkasi koneelle ja viesti lähti kesken ;)
Piti siis jatkaa vielä, ettei toisten syyllistäminen ole tietenkään oikein, vaikka ei itse olisi ikinä ollutkaan sairas tai pois töistä lapsen sairastaessa. Valitettavasti niitä vaan on... Oman mummoni kohdalla voisin ainakin sanoa, että aika kultaa muistot... Melko erilaisia tarinoita tulee mummolta kuin äidiltäni :)
jos lapsi sairas ja on yh!!kyllä pitää ihan itse olla kotona. Sitäpaitsi, kuka haluaisi sairaan lapsen saavan jonkun vieraan hoitajan kotiinsa??
Työnantaja maksaa hoitajan kotiin tietyn firman kautta, jos lapsi sairaana.
jotka tulevat töihin vaikka pää kainalossa. Koti on aina puunattu ja laitettu.
Ovat sitten ihan sairaan väsyneitä.