Synttäritarjoiluista!
Koululaisen synttärit lähestyy. Vieraina pelkästään poikia. Sankarin toiveesta listalla on:
täytekakku (en tiedä yhtään millaisen teen, mutta tämä pitää kuulemma olla) Vinkkejä otan vastaan.
mokkapaloja? (meinasin laittaa pieniksi paloiksi kakun vaihtoehdoksi, kostuttaa vain kaakaolla enkä kahvilla)
keksejä (tarviiko näitä ollenkaan)
karkkeja
sipseja
poppiksia
mehua ja limpparia
Mielelläni otan vastaan vinkkejä tarjoiluihin, tuntuu että pää lyö ihan tyhjää..
juhlat on siihen aikaan, että luulisin kaikkien jo syöneen ruokaa, mutta pitäisikö sittenkin laittaa tarjolle se pakollinen lihapulla/nakki/kurkku systeemi?
Kommentit (3)
Oli mokkapaloja, tein niistä tosi pieniä palasia ja ne menivät hyvin.
Sitten tein jäätelö lautasen, kermavaahdolla, karkeilla ja eri kastike vaihtoehtoja. Siis pilkoin kuutioiksi tarjoiluvadille eri jäätelöitä. Tämä meni kaupaksi, kakkuun ei kukaan koskenutkaan :)
Popcornit, sipsit, karkit ja limpparit meni. Kekseihin ei kukaan koskenut :) Niin ja meillä oli niitä suolakeksi,-kala, mikä se sellainen sekoitus on, ne maistuivat myös.
Suolaisista syötävistä olen tehnyt pasteijoita usein, nekin maistuvat.
Oon ennen tehnyt vaikka mitä, nyt viimeisimmille synttärikutsuille tein vain kakut (sankarin toivomuksesta sekä pieni täytekakku että hyytelökakku). Lisäksi tarjolla oli karkkia, popparia ja sipsejä. Ja lapset olivat tosi tyytyväisiä.
onko pojalla joku harrastus jos on niin voit tehdä, esimerkiksi pallokakun, mailakakun jne. tai sitten voit esimerkiksi tilata kuvan kakkuun, esim: ullan unelma, niminen sivusto.