Miksei afrikkalaiseen mentaliteettiin kuulu ahkera työnteko?
Kommentit (15)
tarkoittanut vaurautta ja hyvinvointia länsimaalaisille, eipä siitä ole afrikkalaisille itselleen juuri hyötyä ollut. Eipä ole ihme, että työnteon kulttuuri on heikoissa kantimissa joissain osin Afrikkaa.
tarkoittanut vaurautta ja hyvinvointia länsimaalaisille, eipä siitä ole afrikkalaisille itselleen juuri hyötyä ollut. Eipä ole ihme, että työnteon kulttuuri on heikoissa kantimissa joissain osin Afrikkaa.
siirtomaa-aikaa. Olisivatkohan omin voimin päässeet kehityksessään edes tälle tasolle.
Miksiköhän hankalammissa ja kalliimmissa ilmasto-olosuhteissa kehitettiin se kulttuuri, joka pystyi sitten alistaman Afrikan siirtomaiksi.
Afrikkalaiseen kulttuuriinhan kuuluu, että naiset tekee kovasti töitä ja miehet keskittyvät sotimiseen. Jos sotahommia ei just sillä hetkellä satu olemaan tyrkyllä niin aikaa kulutellaan päihteitten ja uhkapelin parissa.
Afrikka oli kivikaudella eurooppalaisten mennessä sinne. Suurin osa kehityksestä on juuri tapahtunut siirtomaavallan takia. Varmaan vieläkin olisi kivet ja keihäät käytössä... Mutta toisaalta onko tämä muutos ollut hyvä? Ehkä heillä olisi paremmin asiat siinä kivikautisessa kulttuurissaan.
Miksiköhän hankalammissa ja kalliimmissa ilmasto-olosuhteissa kehitettiin se kulttuuri, joka pystyi sitten alistaman Afrikan siirtomaiksi.
länsimaalaisten aggressiivisuus vai aggressiivinen uskonto. Siis että heijastaako kristinuskon käännytys- ja ristiretki-into länsimaista mentaliteettia, vai tekikö uskonto meistä lopulta tällaisia.
ei ollut pakko panostaa muuhun, kun ilmasto oli ihmiselle niin suotuisa. Ihmiset siellä eivät olleet oppineet monimutkaiseen elämään eikä evoluutio ollut suosinut kehittyvää ihmistä siellä.
Eli: Afrikassa oli liian helppoa.
sortuu. Suomessa talviasuttavan asumuksen valmistamiseen on tarvittu paljon ponnistuksia. Samoin siihen on tarvittu älyä, että mitenkä voisi lyhyen kesän tuotoilla elää koko talvi.
Tiukassa paikassa se selviää, joka käy vetämässä naapurista kurkut auki ja varastaa elukat. Afrikassa on hirmuiset määrät lääniä eikä kasvukausi lopu koskaan, toisin kuin keski-ja pohjoiseuroooppalaisilla. Sitten taas kun mennään tosi huonoihin oloihin tyylin gröönlanti, on taas pakko yrittää olla kavereita. Olot on niin huonot ettei populaatiot koskaan pääse kasvamaan kovin suuriksi.
tiukoissa olosuhteissa on ihmisistä vain neuvokkaimmat selvinneet. Afrikassa kuitenkin olosuhteet on aika helpot suurimmalta osin verrattuna vaikka Suomeen, jossa taas on esimerkiksi vaadittu systemaattista työtä ja säästeliäisyyttä pärjätä aina talven yli. Vähän kärjistetysti: lähden kävelylle, nälkä yllättää ja ojennan käteni poimiakseni banaanin.
olla niin helppoa kuin mammat luulevat; ei ole vettä, ruokaa, on villieläimiä, käärmeitä jne. Myös Afrikassa yölämpötila voi laskea lähelle nollaa, ei siellä jatkuvasti kuuma ole. Ja ei se kuumuuskaan elämään helpota, jos ei ole keskipäivällä suojaa paahteelta.
tulee vaan vihaiseksi. Mutta provoilijahan tuo edellinen pönttö taitaa ollakin.
tunnetko yhtään afrikkalaista henkilökohtaisesti??mä tunnen ja voin sanoa,et kaikki heistä tekee töitä enemmän ja paskemmalla palkalla,kun yksikään suomalainen..
siellä on ollut periaatteessa helppoa, kun ilmasto suosii ihmistä.
Sieltä ovat sitten lähteneet aikoinaan ne uutterimmat, jotka ovat jaksaneet hankalampia olosuhteita. (Olettaen, että afrikassa on ihmisen alkukoti.)