Anopin mielestä raskausajan ruokarajoitukset ovat "nykyajan kotkotuksia".
Eli turhaa hössötystä vailla perusteita. Sen sijaan aspartaami on hänelle vihollinen nro. 1, jota ei saa missään tapauksessa käyttää raskauden aikana.
Pitäisikö tuohon sitten sanoa, että se aspartaami on kuule 70-luvun kotkotus? Miksi on niin vaikea hyväksyä, että suositukset muuttuvat?
Kommentit (12)
jota ei suositella kenellekään.
ja osittain ruokasuosituksen on aika ilmanaikoisia.
tietenkään mitään raakaa lihaa ei kannata alkaa syömään, mielestäni edes normaalitilassa.
itse olen aina syönyt normaalisti, olin raskaana tai en
Liika on liikaa mitä hyvänsä (vesikin on liiallisina annoksina myrkkyä!) mutta kun on järki päässä ja kohtuus kaikessa, ei tarvi mitään listoja ulkoa opetella ja niistä stressata.
Kaikissa neuvoloissa ei edes jaeta mitään listaa kielletyistä ruoka-aineista, omankin terkkarini mielestä tärkeintä oli kohtuus kaikessa ja maalaisjärki.
Esim. maksaa voi arkijärjen nojalla syödä kohtuullisesti, mutta samaa ei voi tehdä tyhjiöpakatun graavilohen kanssa. Maksaa suositellaan välttämään, koska siitä voi saada liikaa A-vitamiinia. Graavikalaa taas siksi, että siitä voi saada listerian. Sen voi saada yhdestäkin syöntikerrasta.
Ettekö ymmärrä eroa?
tai sikiö saa äidin ruoasta liikaa ympäristömyrkkyjä
appivanhemmat ei käsitä, miksi en suostunut raskaana ollessa juomaan suoraan navetasta haettua maitoa, se kun on maakunnan parasta. Juon kyllä muuten maitoa.
Sama porukka kummastelee, kun en anna syöttää 2v lapselle hilloa tai mehua, josta on home kuorittu pois tai maistuu käyneelle.
ei edes vaadi mitään listojen ulkoa opettelua. Ei se nyt voi olla niin vaikeaa välttää pastöroimatonta maitoa, graavilohta ja homejuustoa.
Maalaisjärki kunniaan totta kai, mutta jos tietyistä ruoka-aineista on nimenomaan kohonnut riski saada vauvalle hengenvaarallinen infektio, niin miksi ihmeessä niitä pitää ehdoin tahdoin syödä? Maailma on ruokaa pullollaan, ei se 9 kk johonkin homejuuston puutteeseen kaadu.
tai graavilohta raskausaikana syökään, mutta tuskin kannattaa kuitenkaan hysterisoitua ja panikoida, jos jossain anoppilassa, työpaikalla, juhlissa tmv. tapahtumassa tarjotussa ruuassa on vähän homejuustoa tai graavilohta ja sitä epähuomiossa syö. Jotenkin tuntuu, että nämä listojen ulkoa opettelijat ja muut raskausajan ruokavaliosta vouhkaajat ovat todella huomionhakuisia ihmisiä, jotka haluavat koko muun maailman pyörivän heidän kasvavan vatsansa ympärillä.
ei edes vaadi mitään listojen ulkoa opettelua. Ei se nyt voi olla niin vaikeaa välttää pastöroimatonta maitoa, graavilohta ja homejuustoa.
Maalaisjärki kunniaan totta kai, mutta jos tietyistä ruoka-aineista on nimenomaan kohonnut riski saada vauvalle hengenvaarallinen infektio, niin miksi ihmeessä niitä pitää ehdoin tahdoin syödä? Maailma on ruokaa pullollaan, ei se 9 kk johonkin homejuuston puutteeseen kaadu.
Jotenkin tuntuu, että nämä listojen ulkoa opettelijat ja muut raskausajan ruokavaliosta vouhkaajat ovat todella huomionhakuisia ihmisiä, jotka haluavat koko muun maailman pyörivän heidän kasvavan vatsansa ympärillä.
Minä olen tarkka noista ruoka-asioista. Pelaan mieluummin varman päälle kuin otan turhia riskejä. Lisäksi tiedostan, että raskausaikana voi helpommin stressaantua kaikenlaisesta, turhastakin, joten kyseessä on myös oman mielenrauhan varjelu.
Ei tällä ole kuitenkaan mitään tekemistä sen kanssa, odotanko muilta ihmisiltä huomiota vai en. Osaan kyllä huolehtia omista syömisistäni ihan itse ja hienotunteisesti. Ei niistä mitään numeroa tarvitse tehdä. Outo ajatuskin. Jos huomaan että jossakin on vaikkapa graavilohta, jätän sen ruokalajin väliin ja otan jotain muuta. Ei se sen vaikeampaa ole!
ei ehkä ollut vakuumipakattuja kaloja, mutta listeria oli, kute 2 totesi.
On eri asia vouhkata pienestä palasta vaikkapa maksaa kuin listeriariskiruuista. Listeria tarttuu siitä pienestäkin määrästä, jos on tarttuakseen.
Miksi ottaa turhia riskejä jonkun anopin takia?
mä söin jouluna itse graavattua lohta ei vakuumista sekä olen syönyt Valion pastoroidutua homejuustoa pari kertaa. Mun mielestä ruokarajoituksissa pitää käyttää maalaisjärkeäkin.. Itse en oikeasti vältä tosissani mitään muuta kuin alkoholia. Ei ku ai kamala, olen muuten juonut yhden alkoholittoman siiderin missä oli joku 0,5% sekä myös kotikaljaa jouluna mikä on myös käynyttä..
oli ensi samaa mieltä, kunnes mainitsin sanan listeria. Äiti tiesi heti pari tuttuaan, joiden vauvat kuolivat siihen 70-luvulla. Nyt äiti vahtii mun syömistä kylässä ihan tosissaan :)