Päivärytmin muuttaminen ja päiväunet
Olen juuri lukenut Tracy Hoggin kirjan Opi kuuntelemaan vauvaasi. Hän suosittelee tiettyä päivärytmiä, jossa järjestys olisi niin, että ensin syödään, sitten on aktiviteettia ja sitten nukutaan. Meillä on nyt mennyt niin, että heräämisen jälkeen on ollut toimintaa ja ennen nukkumaanmenoa olen syöttänyt. Tyttö on viikon päästä 4 kk. Olemme nyt opettaneet tyttöä rauhoittumaan itsekseen yöllä ja illalla, jotta nukahtaminen sujuisi paremmin eikä tarvitsisi aina nostaa syliin. Tämä on nyt ainakin kahtena yönä onnistunut. Oletteko muut kokeilleet muuttaa päivärytmiänne, miten se on onnistunut? Mietin sitäkin, että kun tytölle alkaa tulla hampaita, niin väistämättä päivätoimien järjestystä joutuu muuttamaan, jotta illalla tulisi pestyä hampaat syönnin jälkeen. Miten teillä muilla on toimittu kun hampaita on alkanut tulla ja niitä on pitänyt ruveta harjaamaan?
Meillä ei ole saatu tyttöä vielä opetettua päivällä nukahtamaan itsekseen (lukuunottamatta vaunu-unia). Olen tehnyt niin, että olen syöttänyt tytön meidän sängyssä ja hän on nukahtanut siihen aina ja jäänyt nukkumaan väliunet siihen. Nyt mennään kolmen unen rytmillä. Hän ei huoli tuttia, joten jotenkin muuten hänet pitäisi saada rauhoitettua ja ymmärtämään, että nyt pitäisi nukkua. Vinkkejä?
Kommentit (6)
Juu on se suomennettu lähes sama, ja siinä tarkoituksessa sen kirjastosta lainasinkin. Mulla kun ei ole kauheasti aikaa lukea kirjoja, niin ajattelin, että tuo suomennettu olis nopeampi saada luettua. Juuri tuo E.A.S.Y on se metodi jota olen nyt ajatellut. Kuutoskappaleessa puhutaan siitä nukkumisesta. Se mikä minua on jäänyt vaivaamaan onkin juuri se, että mitä jos on jo tietty päivärytmi niinkuin meillä, ja se pitäisi saada muunnettua tuon EASY:n mukaiseksi?! Tehdäänkö se "kääntö" kertalaakista? Meidän tyttö kohta 4kk ja nukkuu kolmet unet. Meidän ongelma onkin se, että tyttö ei joudu oikeastaan muuta kuin yöunille nukahtamaan itekseen, koska vaunuissa tietenkin nukahtaa siihen keinuntaan, ja väliunille olen imettänyt ja jättänyt nukkumaan meidän sänkyyn, kun tyttö ei ole muuten suostunut aikaisemmin nukahtamaan (joten olen tehnyt meille vähän karhunpalveluksen), ja kolmannet unet illalla myös olen imettänyt tytön ja jättänyt meidän sänkyyn nukkumaan. Nyt ollaankin tehty niin, että jos tyttö on yöllä alkanut oikein itkeä niin sitten vasta on menty rauhoittelemaan ja syliin on nostettu vain siksi aikaa että on rauhoittunut ja sitten on laitettu sänkyyn uudestaan ja tämä on kyllä yleensä toiminut hyvin. Ei ole tarvinnut pitkään aikaan tyttöä tuudittaa sylissä uneen, se oli ensin meidän suurin ongelma. Nyt siitä on onneksi päästy erilleen. Meidän täytyisi keksiä jokin keino, miten tytön saa rauhoittumaan päiväunille omaan sänkyynsä. Tuttia ei huoli eikä mitään unirättiäkään. Pimennetäänkö huone päivälläkin? Minusta se ei välttämättä olisi kovin hyvä koska sittehän tyttö voi luulla että on yö ja ihmettelee että misäs iltarutiinit oli. Jos tytön on nyt vienyt sänkyynsä päivällä niin se on siellä jonkin aikaa viihtynyt mutta sitte kyllästynyt kun ei oo ymmärtänyt että pitäis nukkua. Ei sitä silloin oo saanut rauhoittumaan.
Teillä tuo nukuttaminen varmaan sujuu vähä helpommin mitä miellä oli. Se kuutoskappaleen "unikoulu" on vähä niin ku viimeinen konsti, et jos lapsi ei nukahda rätin kans tai silittelyyn ym. Sain meidän pojan opetettua rättiin silleen, et hinkkasin siihen minun hajua ja sit tipautin pari tippaa maitoa. Ensin aloin käyttämään sitä vaunuissa, että se tuli tutuksi. Nyt se toimii tosi hyvin. Tutti meilläkän ei oo koskaan kelvannu. Tavoite on siis kuitenkin se, et lapsen voi jättää sänkyyn joka kerta ja se nukahtaa sinne itsekseen. Itse vielä vähän silittelen ennen joka unia, koska poika on niin energinen, et tarvii vähä rauhoittelua. Semmoista kunnon rauhoittelua poika ei enää tarvi, kun osaa jo kerta nukahtaa. Alussa se kannatta tehä. 5,5kk asti jaksoin leikkiä elävää tuttia öisin, mut sitten tosiaan opetin nukahtamaan itse. Alkoi mennä itseltä jo voimat, kun 2h välein piti herätä.
Päiväsaikaan voisit kokeilla varmaan niitä kuutoskappaleen vinkkejä (sitä nostelukonstia). Sillä lapsi rauhoittuu, kun vain jaksaa uskollisesti pari päivää sitä tehä. Sen jälkeen riittää yleensä silittely ym. Huone kannattaa pitää kuulemma päivisinki pimeenä (meillä on pimennysverhot). Mietin sitä aikoinaan itekki. Mut lapsi on niin fiksu, ettei se ala yleensä päivällä yöunille, kun ei ole yöpaitakaan päällä. Joskus harvoin kyl on näin käynyt. Mut lapsi nukkuu paremmin pimeessä. Voihan huonetta koittaa pitää aavistksen valoisampana kuin yöllä. Unipussia en päivällä pidä. Riepu vain. Sit sänky kannattaa tehdä lapselle mukavaksi paikaksi, eli vaikka päivisin valoisassa huoneessa leikittää sitä siellä vähän aikaa. Vauva tajuaa siltikin, että se on pääasiassa nukkumista varten. Nämä vinkit ei muuten ole omasta päästä keksittyjä, vaan olen ottanut selvää ja havainnut ne toimivaksi. =) Tietty kaikille lapsille juuri samat vinkit ei välttämättä toimi.
En lähtisi muokkaamaan sitä teidän rutiinia just siihen E.A.S.Y. malliin, jos se teidän omarutiini kerta toimii. Pääasia on, että lapsella on suunnilleen samat päivärutiinit joka päivä. Meillä se ei mene ollenkaan sen easyn mukaan. Meillä on oma "easy". :D Jos sitä vauvan rytmiä kuitenkin haluaa muuttaa, niin kannattaa tehdä silleen, et 15-30min kerrallaan. Eli jos haluat siirtää ruokailun klo 10stä 11een, niin eka pvänä 10.15, seuraavana 10.30, sit 10.45 tai 11. Ei se niin minuutin päälle ole. Ja joka ruokailuun samanlain. Päikkärit samaten. Eli kunhan ei liian suurta muutosta heti yhtäkkiä.
Meillä vauva siirretään ens viikolla omaan huoneeseen, kun ei meitä kerta yöllä tarvi ja minä herään itse koko ajan, kun vauva tuhisee. Ajattelin tehdä sen niin, et siirrän sängyn päikkäreille eka kerran omaan huoneeseen, ettei heti iltaunille.
Ootko antanut sen rätin teidän pojalle käteen vai jättänyt sen olan viereen vai miten sä oot saanu sen tajuamaan että se vois sen kans touhuta?
Oon ajatellut, että sen takia pitäis vaihtaa näitä päiväsysteemin järjestyksiä, että myöhemmin sit kun tulee hampaita niin pystyy illalla liittämään hyvin sen hampaidenpesun sinne viimeiseksi ennen nukkumaanmenoa. Vaikka tosin ilmeisesti äidinmaito ei niin kovin paljon vaikuta haitallisesti hampaisiin, mutta sitten kun kiinteitä syö enempi.
Etkö muuten pelkää ettet sitten herää ollenkaan yöllä jos vauva itkee, kun siirrätte omaan huoneeseen? Mä "pelkään" sitä ainaki ja siks ei pidetä kiirettä typyn omaan huoneeseen siirtymisessä.. :)
meillä tuo lasten huone on ihan lähellä makuuhuonetta. ollaan jo testattu sitä silleen, et minä oon nukkunu lastenhuoneen sohvalla ja mies on nukkunu lapsen kans makkarissa (mies ei herää muuta ku kovaan itkuun). vaikka meillä oli molempien huoneiden ovet kii ja mulla korvatulpat, niin heräsin itkuun. :D ja jos ei oo korvatulppia ja ovet auki, niin sit herään jokelteluunki. mut semmoiseen tuhinaan ja "jumppaamiseen" en herää. poika tahtoo alkaa 4-5aikaan jumppailemaan niin en saa sen jälkeen hyvin nukuttua. luotan, et äidin vaistot toimii niin hyvin, et kuulen kyllä. ;) muuten ei varmaan oltas myöskään kiirehtimässä tuosta sängyn siirtämistä. kesti muuten vähä aikaa opetella nukkumaan yöt putkeen, kun lapsi ei enää heräillyt yöllä. :D
laitan sen unirievun silleen siihen lapsen viereen poskea vasten. se riepu on semmoinen harso, et vaikka se joskus laittaa sen naaman päälle, niin ei se siihen tukehdu. yöllä kuitenki otan sen siitä naaman päältä pois. eka pelkäsin et se saa itsensä jotenki kuristettua siihen, mut enpä oikein usko... nyt se on alkanu leikkimään sillä sängyn reunasuojuksella. :D (eilen se leikki 40min sillä suojuksella ja nukahti sitten, ei itekeny eikä kiukutellu ollenkaan). sit sillä on semmoinen unipupu, minkä aion sit antaa syksyllä tarhaan mukaan, niin on sielläki joku unikaveri.
lapsen rytmit muuttuu kyl vähä itsestäänki sitte iän myötä. meillä illalla poika syö puuron, sit imetän ja sitä vaihdan vaipan. sit nukkuun. ajattelin, et lisään sen hampaiden harjauksen tohon vaipanvaihdon yhteyteen, sit kun niitä tulee. kovasti ikenet jo kutiaa. imetyksen siirsin tarkotuksella ennen vaipanvaihtoa, ettei se heti herättyään halua tissiä. imetys tavallaan kuuluu meillä vain ruokailun yhteyteen. aina ku imetän niin annan sitä ennen jotain kiinteetä (ainaki vähä). mut tämän systeemin alotin joskus sillon 5,5kk iässä.
Choco, mun täytyy kyllä nyt vielä kysellä tarkemmin, että miten aloitit silloin sen itsekseen nukahtamisen opettamisen. Me ollaan kokeiltu tuhat kertaa sitä selästä silittämistä, mutta tyttö raivostuu kun sänkyyn lasketaan eikä tahdo pysyä kylellään että vois silittää selästä. Rinnan päältä jos silittää, niin ei mitään vaikutusta. Sylissä rauhottamista kyllä harrastetaan aina, mutta aina kun laskee takaisin sänkyyn niin itku alkaa. Josain vaiheesa vain tyttö väsähtää aina siihen itkemiseen ja lopettaa sen takia kun laskee sänkyyn. Eli käytännössä nukahtaa itkuunsa. Meillä muutama kuukausi sitten sujui paljon paremmin tuo nukuttaminen, mutta nyt ei enää. Miten saisin tytön ymmärtämään, että nyt pitäis nukkua? Ainoastaan yöunille laittaessa tyttö nukahtaa itekseen koska meillä tietysti on niin selvät rutiinit ollu kauan ja soittorasia jää soimaan kun lähen huoneesta ja typy jää hereille makaamaan sänkyynsä. Nimenomaan päivän ekoille ja kolmansille unille on vaikea saada nukahtamaan sänkyyn. Vaunuihin kyllä nukahtaa keskimmäisille unille helpommin kuin muille. Noille "väliunille" on vain vaikea rakentaa mitään varsinaisia rutiineja kun tyttö kakkaa millon sattuu ja syö kahen tunnin välein, tosin tarkotus on kohta alottaa kiinteet kun saadaan lääkäriltä kunnon ohjeet atooppisen ihon ja mahollisen maitoallergian takia. Mun mieleen jäi kun sanoit että teidän poika oppi viikossa nukahtamaan itekseen. Meillä on nyt tullut takapakkia tän asian suhteen... jos sulle oikein tulee pitkästi juttua niin voisitko laittaa mulle sähköpostia? Täällä ei vissiin pysty laittamaan yksityisviestiä. Mun e-mail on ilona.teirikangas(at)gmail.com. Kiitos jos viitit vastata!
mulla on tracy hoggin kirja "the baby whisperer solves all your problems". se on ilmeisesti melko lailla sama kun toi suomenkielinen... joka tapauksessa siinä mun kirjassa puhutaan E.A.S.Y.:stä, joka on tuon päivärytmin opettamiseen tarkoitettu metodi. itse oon kuitenki muokannu sitä meidän vauvalle sopivaksi. meilläki se ruokailu on aina ollu lähempänä nukkumaanmenoa kuin heräämisen jälkeen. meidän vauva esim ei yleensä nuku aamupäikkäreitä kahta tuntia, vaan nukkuu 12 jälkeen pisimmät unet. nykyisin meidän poika on 6kk ja on siirtymässä kolmista päikkäreistä kahtiin. mut 4-5kk iässä meni suunnilleen niin, et klo 7.30 aamupuuro, n.klo 9 päikkärit (30-60min), klo 11 ruoka, 12 päikkärit (2-3h), klo 15 ruoka, klo 16-17 päikkärit (n.45min), klo 19 puuro. mut nykysin syötän pojan noin 3h välein, koska ei jaksa neljää tuntia. oon lisänny hedelmäpilttivälipalan tuohon viiden pintaan. ja päikkärit menee niin et n.klo 9 (n.1h) ja n.klo 12-13 (n.2h)... sit 19 puuro ja nukkuun.. tulipa epäselvästi.. :D tarkka päivärytmi auttaa päiväunien hallinnassa.
kuukauden päästä voisit ehkä koittaa tuota kirjan suosittelemaa unikoulua (pick up, put down). tuossa englanninkielisessä se on kappale 6. se on loistava metodi, mut se täytyy tehä joka unille, muuten se ei onnistu. ja ohjeita kannattaa noudattaa tarkkaan. 5-6kk ikäinen oppii myös vähitellen kiukuttelemaan, niin sitä kannattaa oppia kuuntelemaan eikä sännätä huoneeseen aina kun vähä kuuluu itkua. meillä alkoi vaunut käydä pieneksi n.5kk iässä, niin poika siirtyi nukkumaan kaikki unet sisälle n.5,5kk iässä. se on myös helpottanu tuon unikoulun onnistumista. vaunuihin hyssyttäminenhän ei oikein opeta lasta itse nukahtamaan, koska se nukutetaan.. kannattaa muuten rauhoitella lasta ennen nukkumaanmenoa, niin se nukahtaa helpommin. värikkäät virikkeet pois ja hämärään huoneeseen istuskelemaan..
mut 4kk ikäisen lapsen kanssa ei vielä tarvi alkaa kiirehtimään, mut toki tuota unikoulua voi jo koittaa, koska siinä ei anneta lapsen huutaa yksikseen. =) yli 6kk ikäinen vauva ei tarvi muuten sitten yösyöttöjä. tuossa koulutuksessa vain pitää jaksaa olla päättäväinen. ;)nopeasti se meillä kuitenkin toimi.
meidän vauva siirtyy nyt omaan huoneeseen nukkumaan, koska ei kerta tarvi meitä öisin. ja itekki saa nukuttua paremmin, kun ei herää sen joka ähinään.