G: Oliko sinulla raskauspahoinvointia, oksensitko? Millä viikoilla? Kauanko kesti?
Itsellä menossa raskausviikko 7+4 ja pahoinvointia on hieman. Krapulainen olo ja välillä pahoinvoinnin tunne tulee aaltomaisena, mutta saattaa hävitä yhtä pian kuin tulikin. Kahvia ei tee mieli eikä mitään makeaa karkkia esim.. Oksentanut en ole. Tuli vain mieleeni, että altistaako tämä keskenmenolle vai onko yleistäkin, ettei välttämättä voi juurikaan edes pahoin? Äitini ja siskoni ovat molemmat oksennelleet runsaasti. Alkuraskauden ultrassa kävin viikko sitten ja siellä todettiin normaali raskaus, joten ei ainakaan tuulimuna ole/ole ollut. Voinko olettaa, että pahoinvointi tästä vielä pahenee vai onko ehkä pahin tässä?
Kommentit (20)
oli pahoinvointia tasan kahtena iltana koko raskauden aikana (viikolla 7+) ja synnytin kaikin puolin terveen ja hyvinvoivan tytön. En oksentanut kertaakaan, eikä ollut närästystäkään missään vaiheessa.
Voi siis hyvinkin olla, että selviät tosi vähällä. Ole onnelllinen ja nauti :)
Pahoinvointi alkoi jo viikkoa ennen testausta. Yltyi oksenteluksi 6-7 viikolla ja oksensin ihan ympärivuorokauden. Makasin siis sängyssä poikittain ja oksensin ämpäriin. Nukahdin ja heräsin oksentamaan. Tätä samaa 24h. Kun menin vessaan oli ämpäri sylissä ja aina askeleen jälkeen oksennus.
Neuvolareissut oli tuskaa kun aina kävelin metrin ja oksensin, kävelin metrin ja oksensin. Neuvola sijaitsi samalla pihalla, mutta kävely sinne kesti päivästä riippuen lähemmäs tunnin. Ja neuvolassa oksensin myös useita kertoja.
Missään en käynyt paitsi pakolliset neuvolat, sillä oikeasti oksensin jatkuvalla syötöllä.
Reilusti yli puolenvälin jälkeen, joskus 30 viikolla ja 2 sairaalareissun jälkeen helpotti ja oksensin vaan joitakin kertoja päivässä. PAhoinvointi oli aika voimakasta silti. Kesti ihan siihen aamuun asti kunnes lähdin synnyttämään. Elämäni kamalin vuosi.
Sairaalareissut kesti aina viikon joissa oli tipat molemmissa käsissä. Sain pahoinvointilääkettä suoneen, suppoina sekä suunkautta. Ja ekan sairaalareissun jälkeen sain supot ja suunkautta lääkkeet.
Tokassa raskaudessa myös pahoinvointi alkoi jo ennen testausta ja laatta lensi iloisesti. Silti pystyin toimimaan vaikka oksensinkin useita kertoja päivässä. Sairaalaan ei tarvinnut kertaakaan mennä.
ekan sairaalareissun jälkeen sain supot ja suunkautta pahoinvointi lääkkeet kotiin joita otin useita kertoja päivässä.
muutamana päivänä oli närästystä.
Olisiko geeneissä, kun äidillänikään ei ollut yhdessäkään kolmesta raskaudestaan pahoinvointia...
Koko raskausaika oli yhtä oksentamista. Nyt olen toista kertaa raskaana, tämä on ollut helpompaa, oksennan vain noin kerran viikossa, ja nyt olen viikolla 30.
olen kärsinyt todella hirveistä pahoinvoinneista ja oksentanut joka päivä ennen kuin helpotti kunnolla. Esikoista odottaessa kesti tosin 'vain' 5 viikkoa (rv:t 7-12). Toisessa raskaudessa oksensin yötäpäivää kaksi kuukautta (rv:t 8-16) ja painoni laski vajaat 5kg ennen kuin alkoi nousta taas.
Mulle sanottiin aina, että pahoinvointi on vain merkki siitä, että istukka toimii hyvin.
Pahoinvointi alkoi jo viikkoa ennen testausta. Yltyi oksenteluksi 6-7 viikolla ja oksensin ihan ympärivuorokauden. Makasin siis sängyssä poikittain ja oksensin ämpäriin. Nukahdin ja heräsin oksentamaan. Tätä samaa 24h. Kun menin vessaan oli ämpäri sylissä ja aina askeleen jälkeen oksennus. Neuvolareissut oli tuskaa kun aina kävelin metrin ja oksensin, kävelin metrin ja oksensin. Neuvola sijaitsi samalla pihalla, mutta kävely sinne kesti päivästä riippuen lähemmäs tunnin. Ja neuvolassa oksensin myös useita kertoja. Missään en käynyt paitsi pakolliset neuvolat, sillä oikeasti oksensin jatkuvalla syötöllä. Reilusti yli puolenvälin jälkeen, joskus 30 viikolla ja 2 sairaalareissun jälkeen helpotti ja oksensin vaan joitakin kertoja päivässä. PAhoinvointi oli aika voimakasta silti. Kesti ihan siihen aamuun asti kunnes lähdin synnyttämään. Elämäni kamalin vuosi. Sairaalareissut kesti aina viikon joissa oli tipat molemmissa käsissä. Sain pahoinvointilääkettä suoneen, suppoina sekä suunkautta. Ja ekan sairaalareissun jälkeen sain supot ja suunkautta lääkkeet. Tokassa raskaudessa myös pahoinvointi alkoi jo ennen testausta ja laatta lensi iloisesti. Silti pystyin toimimaan vaikka oksensinkin useita kertoja päivässä. Sairaalaan ei tarvinnut kertaakaan mennä.
raskauspahoinvointi alkanut rv 6. Pahoinviontia, yökkimistä, närästystä ja välillä oksentelua jatkui n. rv:lle 21-22.
Äidilläni ei ole ollut kahden raskauden aikana ollenkaan pahoinvointia.
Ekassa raskaudessa:
Alkoi noin rv 6. Kokoajan krapulainen olo. Mitään ei voinut laittaa suuhun yökkäämättä, etenkään hammasharjaa. Mikään ruoka ei maistunut. Oksensin vain pari kertaa. Loppui noin rv 10.
Toisessa raskaudessa.
Alkoi noin rv 6. Oksensin joka aamu: Toisinaan tuli okso heti kun avasi silmät, joskus vasta puolen tunnin päästä. Pystyin syömään kaikkea, mutta oksensin herkästi. Paino laski monta kiloa. Loppui VASTA rv 16!!!
Mulla kutakuinkin tismalleen samanlainen raskaus ku nelosella, olin tosin sairaalassa enemmän. Vikan kerran oksensin sairaalassa ja makasin 24/7 sängyssä oksentaen. Pystyssä ei voinut olla oikeastaan yhtään. Miten nelonen selvisit? Olemme alkaneet yrittämään kakkosta ja hieman pelottaa...
Joka raskaudessa oon oksennellu pitkään. Eikä oo ollu mitään aamupahoinvointia vaan ihan koko päiväistä.
ekassa oksensin rv 17
tokassa rv 20
kolmannessa rv 21 ja sit oli jonkun aikaa poissa pahoin vointi ja alkoi sit rv 30 jälkeen uudestaan...
Mulla oksettanut kaikki mahollinen ja mahoton. Edes hampaita ei oo voinut yökkimättä pestä saati nenää niistää...
ja kummassakaan en ole oksentanut. Toisessa lievää kuvotusta iltaisin alussa.
ekassa raskaudessa ei ollut pahoinvointia.
Toisessa oli rv 7-16. En oksentanut mutta huono ja etova olo koko ajan.
Mutta n. 13-14 viikolla ei tahtonut edes neste pysyä sisällä. Ensin epäilin mahatautia, mutta kun jatkui koko viikon, niin lääkärikin sanoi raskauspahoinvoinniksi. Viikko saikkua ja paino putosi useamman kilon. Vasta nyt lopussa (rv 35-) paino noussut yli alkupainon.
Ekassa raskaudessa vain tasasen kelju olo n 2kk.
Käsittääkseni pahoinvoinnista ei voi ennustaa keskenmenoriskiä.
n. rv 7-8. Oli ajoittain niin huono olo, etten pystynyt puhumaan, mutta kertaakaan en oksentanut. Olin jo ihan rikki! Miten voitte selvitä selväjärkisenä jos oksennatte monta kuukautta! HUH
ekassa raskaudessa ei ainakaan mitään pahoinvointeja, eikä mitään ongelmia. Helppo ja hyvin mennyt raskaus, täysiaikainen täysin terve poika, yli 4 kg.
Äidillä 3 lasta, mummolla 5, eikä heilläkään ikinä pahoinvointeja, eikä ainoatakaan keskenmenoa tai muuta ongelmaa.
Nyt minulla menossa rv 8, ja hyvä olo taas.
sit helpotti kun lapsi ulkona. Oksensin joka päivä monta kertaa päivässä. yritin syödäkin sit ihan hulluna, aina oksentamisen jälkeen uutta tavaraa koneistoon tai olo ois ollut paaaljon pahempi..
pahoinvointia vain niillä 4 kerralla mitkä meni kesken. Normaalit raskaudet (4) täysin oireettomat
jumalaut mitkä närästykset oli 6 kk eteenpäin ja ihan viimeiseen päivään saakka! hyi helkutti ku muistelen nyt! närästyslääkettä meni ja paljon! kurkussa poltteli ja yöllä meinas tulla oksennus joten piti istualten nukkua.. ei ole mukavaa ison mahan kanssa tai yleensäkin =)