Jos huomenna alkaisi kansalaissota, kummalla puolella taistelisit?
Kommentit (27)
Hän ei mennyt kummallekaan puolelle, vaan meni metsään, eli piiloutui taistelujen ajaksi. Ei uskovaisena miehenä ja taistelu vastustavana voinut mennä kummankaan puolelle. Eikä siitä sille koskaan mitään pahaa siitä koitunut, muut hyväksyivät ratkaisun.
Toinenkaan isoiäsäni ei osallistunut kahinoihin, mutta sitä ei vaaadittukaan.
Hän ei mennyt kummallekaan puolelle, vaan meni metsään, eli piiloutui taistelujen ajaksi. Ei uskovaisena miehenä ja taistelu vastustavana voinut mennä kummankaan puolelle. Eikä siitä sille koskaan mitään pahaa siitä koitunut, muut hyväksyivät ratkaisun. Toinenkaan isoiäsäni ei osallistunut kahinoihin, mutta sitä ei vaaadittukaan.
Oli paljon talonpoikia punaisten puolella ja tehdastyöläisiä+torppareita valkoisten puolella. Monet kahakat oli paikallisia ja puolet valitiin ikiaikaisten kaunojen mukaan, kokonaiskuva oli monelle varsin hämärä. Oma isoisänikin oli torpparin poika mutta silti meni valkoisten puolella, paras ystävänsä taas oli punaisten puolella, eikä ystävyys silti vahingoittunut ollenkaan.
Keitä muuten olisivat vihatuimmat "valkoiset" tänä päivänä? Ainakin Lilius?
pappani ei nähnyt syytä mennä tappamaan veljiään tai ystäviään, oman kylän poikia. Kyseessäähän oli veljessota, sisällissota.
Isoisäni taisteli punaisten puolella ja oli vankileirillä, joten historiallisesti tunnen enemmin sympatiaa punaisia kohtaan. Toisaalta itse työskentelen nykypäivän "valkoisille" eli isossa ja pahassa työnantajajärjestössä-
niin punaisten (jos huolisivat minua, suku on niista ajoista porvarillistunut huomattavasti...); mieluiten en osallistuisi sotimiseen.
Siis punaisten puolella sortajia vastaan.
Eipä olis ollenkaan huono idea toi!
En tajua miten joku voi tunustaa haluavansa sosialisoida yhteiskuntamme. Ilman kilpailua ja vahvoja yrityksiä voimme unohtaa hyvinvointivation.
En tajua miten joku voi tunnustaa haluavansa sosialisoida yhteiskuntamme. Ilman kilpailua ja vahvoja yrityksiä voimme unohtaa hyvinvointivaltion.
Jos olisin elänyt 100v sitten niin punaisten puolella olisin ollut.
olisiko ollu yksi tuhannesta
minä en olisi ollut se yksi
Kamala vasuripalsta tämä av!
Samaa mieltä.
On tämä kyllä niin kateellisten maa että.
Tuntuu aina yhtä hyvältä kun lentokone irtoaa Suomen kamaralta ja nousee pilvien läpi aurinkoon...
vaikka Norjan vuoristoon. Hyvää matkaa....
Taistelisin yksittäisiä yrityspomoja ja riistäjätyönantajia vastaan, jotka pitävät liian harvalukuisia vakituisia työntekijöitä nyrkkinsä alla potkuilla pelotellen. Pätkätöitä teetetään pienellä "palkalla" koulutetuilla ihmisillä. Moni tekee palkatonta ylityötä omalla ajallaan ja on stressin murtama. Tämä heijastuu yhteiskuntaan mm. lasten pahoinvointina (aikuiset äksyjä eikä ikinä ole aikaa, ainainen kiire).
Eli en haluaisi muuttaa yhteiskuntaamme sosialistiseksi, vaan tasa-arvoisemmaksi ja reilummaksi, mitä työoloihin tulee.
vaikka Norjan vuoristoon. Hyvää matkaa....
Oles punikki hiljaa! Tee töitä niin pääset halutessasi reissuun sinäkin.
jotka ottavat työttömiä työmarkkinatuella ilmaisiksi orjikseen ja näin vievät leivän työntekijän suusta.
Miten se tilanne paranisi, että siellä yrityksen johdossa joku jakaisi kaikille kivaa, mutta firma olisi vuodessa konkassa?
Itse olen ylpeä miehestäni, joka mahdollistaa työllään ja lahjakkuudellaan ruuan ja katon useamman sadan ihmisen perheeseen, mutta kiitosta ei näköjään heru. Lahdatkaa itsenne luuserit. Eikä enää yhtään v***ta kohta lähestyvät firman YT-neuvottelut näiden kommenttien jälkeen.
JOS punaisilla tarkoitetaan edelleen sosialismia niin sitten valkoisten puolella, muuten punaisten. Kannatan markkinataloutta, mutta Suomalaisessa työelämässä se henki on mennyt äärimmäisen ikävää muotoon. Yritykset pyrkivät pyörittämään toimintaansa liian vähäisin henkilöresurssein, joka tarkoittaa sitä, että työntekijän selkänahasta revitään ne viimeisetkin mehut. Palkalla ei ole enää sitä merkitystä, jos stressaantuneena et voi nauttia vapaa-ajasta vaan mietin koko ajan jaksamistasi ja seuraavaa työpäivää. Olen pian 50 - kymppinen ja nähnyt Suomalaisen työelämän laadun heikkemisen, joka alkoi jo 90-luvun laman jälkeisinä aikoina. Potkittujen tilalle ei otettu riittävästi uusia tekijöitä nousun aikana. Henkisesti tämä maa on ajettu EK:n ja työantajien toimesta todella heikkoon tilaan, väsyneitä aikuisia, alkoholiongelmaisia rikkinäisiä koteja, oireilevia lapsia jne. Tärkeintä on, että rikkaat rikastuu ja työntekijöistä otetaan kaikki mehut ja hyöty irti. Omalla kohdallani toive on, että vielä 10 vuotta jaksaisin työelämässä, sen jälkeen hakeudun pois työmarkkinoilta - 63 tai 65:en en missään tapauksessa jaksa olla. Suomalaisessa työelämässä on paljon parantamisen varaa.