Koululaisen sikainfluenssarokotusaika peruuntui. Pitäisiköhän peruuttaa koko rokotuslupa?
Alle kouluikäiset sisarukset saivat rokotuksen alkuviikolla.
Kommentit (7)
Mietin, vieläkö siitä piikistä on jotain hyötyä. Mutta eipä siitä yleensä haittaakaan ole, joten luultavasti pidän luvan voimassa.
ettei tautia enää ole lainkaan. Meillä lisäksi on pari matkaa tiedossa nyt talvella, senkin vuoksi haluan, että on rokotettu. Itse olen riskiryhmäläinen ja olen jo rokotuksen saanut, nyt onneksi lapset saa tällä viikolla koulussa rokotteet. Miehen pitäisi enää saada, mutta saa nähdä mihin päätökseen tänään päätyvät perusterveiden rokottamisessa.
Onhan se hyvä olla suoja, mutta lääkefirman mokailut epäilyttää. Toivottavasti eivät Kanadan mallin mukaan tuo täällä testiin uutta erää. Meillä alakuolulaiselle piikki tänään ja yläkoululaisen aikaa ei vielä tiedä.
ei tosin ole mitään tietoa koska tuo rokotus sitten edes tulisi. Joka tapauksessa sen suoja ei riitä mahdolliseen seuraavaan aaltoon jonka tänään ennustetaan tulevan viimeistään vuoden päästä. Huomenna ehkä ennuste taas muuttuu :(
- tuleeko toinen aalto
- milloin se tulee
- muuntuuko virus
- kauanko rokotteen suoja kestää
niin olisi hieman helpompaa ratkaista, ottaako rokote perusterveille vai ei.
Rokotteen suoja kestää noin puoli vuotta.
Lähde Ylen teksti-TV (joku infektiolääkäri sanoi nuo)
ei kannata kuunnella näitä juttuja tällä palstalla, kyllä se rokotus on hyvä ottaa