Tällä hetkellä kaikki tehohoitopaikat ovat jo käytössä
Onko tämä uutinen osunut silmiin? Tämä on viime perjantailta.
Kyllähän niitä tehohoitopaikkoja taas vapautuu ajan kanssa, mutta hirvittää silti! Jos epidemia vasta alkaa pääkaupunkiseudulla muutamien viikkojen sisällä ja jo nyt teho on noin kovilla...artikkelissa myös puhutaan siitä kauheasta asiasta-päätösten tekemisestä sen suhteen kuka saa hoitoa ja kuka ei JOS tiukka paikka tulee...
Sikainfluenssa vienyt kymmeniä sairaalahoitoon Uudellamaalla
julkaistu pe klo 11:54, päivitetty pe klo 16:00
Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirissä jo nelisenkymmentä ihmistä on sairaalahoidossa sikainfluenssatartunnan tai tautiepäilyn takia. Lisäksi kuusi henkilöä on tehohoidossa. Tautiin sairastuneita arvellaan kuitenkin olevan jo tuhansia Uudellamaalla.
HUSin infektioylilääkäri Ville Valtonen kertoo, että tehohoitoa vaativat potilaat joutuvat olemaan jopa viikkoja hengityskoneessa. Viisi tehohoitopotilasta on hoidettavana Meilahdessa, yksi Peijaksessa. Tehohoitokapasiteetti on tällä hetkellä kokonaan käytössä.
Tämänhetkisen ennusteen mukaan keskimäärin yksi uusi potilas päivässä HUSin alueella joutuu tehohoitoon sikainfluenssan takia. Valtonen arvelee tuhansien ihmisten sairastuvan sikainfluenssaan Uudellamaalla päivittäin ja heistä joka sadas tarvitsee sairaalahoitoa, heistä joka viides tehohoitoa. Sikainfluenssaan sairastuneista kolme neljäsosaa on alle 30-vuotiaita.
Kaikkia HUSin tehohoitopaikkoja ei kuitenkaan voida ottaa käyttöön. Osaavaa henkilökuntaa ei ole saatavissa tarpeeksi, vaikka leikkaustoiminnan rajoittamisesta sitä vapautuukin.
Jos tehohoitoa vaativien sikainfluenssapotilaiden määrä paljonkin lisääntyy, on Valtosen mukaan mietittävä entistä tarkemmin sitä, kenelle tehohoitoa pystytään antamaan.
Myös Helsingin terveyskeskuksen aikoja peruttaneen
Myös Helsingin terveyskeskus valmistautuu perumaan kaikki kiireettömät terveyskeskusten vastaanottoajat lisääntyvien sikainfluenssapotilaiden hoidon turvaamiseksi. Myös neuvoloiden ja kouluterveydenhuollon kiireettömät ajanvarausajat lykätään tarvittaessa tuonnemmaksi. Terveysasemilla on nyt kiireistä, mutta rauhallista.
Kiireellisten sairastapausten hoito ja pitkäaikaissairaiden välttämättömät hoidot taataan myös sikainfluenssaepidemian yltyessä, vaikka muuten toiminta supistetaan vastaamaan kesäajan käytäntöjä.
Helsingin terveysasemien johtajan Antti Iivanaisen mukaan terveysasemilla on tungosta, mutta sikainfluenssarokotteiden antaminen on sujunut ilman mellakointia ja ulos asti ulottuvia jonoja.
Rokotetta riittänyt Helsingissä
Iivanainen arvelee, että tilannetta helpottaa se, että rokotteita jaellaan kaikilla terveysasemilla. Terveysasemien henkilökuntaa oli muutenkin irrotettu kausi-influenssarokotteiden jakeluun. Terveyskeskus sai myös rekrytoitua ylimääräistä työvoimaa rokotusten jouduttamiseksi.
- Henkilöstökapasiteettia on kuitenkin mahdollista lisätä vain rokotemäärän rajoissa, tällä hetkellä näissä asioissa tuntuu olevan tasapaino ja rokotetta on riittänyt kaikilla terveysasemilla, summaa Iivanainen.
Sikainfluenssapotilaiden määrä kasvaa Helsingissä tasaisesti. Iivanainen kertoo, että sekä terveysasemien päivystyksissä että Laakson sikainfluenssa -terveysasemalla on ollut vilkasta perjantaina. Espoon kaltaista koululaisten massasairastumista ei muutamaa koulua lukuunottamatta kuitenkaan ole ainakaan vielä havaittu.
- Täytyy nyt olla iloinen siitä, että olemme saaneet suuren joukon ihmisiä rokotettua jo näin epidemia-aallon alussa, mikä varmasti tulee jatkossa helpottamaan tilannetta.
Rokotus antaa täyden suojan sikainfluenssaa vastaan noin kahden viikon kuluessa rokottamisesta.
YLE Helsinki
Kommentit (17)
Keski-Suomessa ei pitäisi olla tehohoidossa vielä ainuttakaan potilasta, eikä tuossa uutisessa minkä tuohon laitoit, todellakaan sanota, että kaikki paikat olisivat jo täynnä!
jos näin myöhään menee lääkäriin on varmasti jo tehostetun hoidon tarpeessa, ja hoitopaikkoja ei ehkä ole.
Eli ärhäkän taudin ilmaantuessa pitää vaatia lääkäriaikaa, joko tk:sta tai mennä yksityiselle, ja vaatia hoitoa, vaikka sitä Tamifluta ennenkuin oireet pahenevat hengitysvaikeuksiin.
Toisin kuin muualla on sanottu, WHO:n sivujen mukaan Tamifluta on annettu maailmalla 2-16 päivän kuluessa tuon taudin diagnosoimisesta, eli varmaan hyvä saada sitä lääkettä asap., mutta ei se 48tuntia mikään ehdoton ole.
Lopettakaa jo! Mitä tämä ketään auttaa? Haluat vain lietsoa paniikkia ja jatkuvaa puintia asiasta.
Voi sinnuu pikkusta.
Älä lue näitä juttuja jos et halua olla realisti tai tietoinen sinua ympäröivästä maailmasta. Laita kone kiinni, mene perheen pariin ja unohda koko H1N1 :)
noissa kahdessa kappaleessa sanotaan että tehohoitokapasiteetti on tällä hetkellä kokonaan käytössä. Seuraavassa todetaan että on mahdollista että joudutaan miettimään kenelle tehohoitoa pystytään antamaan. Eli kehoitan sinua numero 3 lukemaan ensin huolellisesti aineisto läpi ennenkuin höpsit omiasi.
HUSin infektioylilääkäri Ville Valtonen kertoo, että tehohoitoa vaativat potilaat joutuvat olemaan jopa viikkoja hengityskoneessa. Viisi tehohoitopotilasta on hoidettavana Meilahdessa, yksi Peijaksessa. Tehohoitokapasiteetti on tällä hetkellä kokonaan käytössä.
Jos tehohoitoa vaativien sikainfluenssapotilaiden määrä paljonkin lisääntyy, on Valtosen mukaan mietittävä entistä tarkemmin sitä, kenelle tehohoitoa pystytään antamaan.
Siis jos sellainen kauhuskenaario toteutuisi että pitäisi priorisoida kuka saa tehohoitoa, kuka ei. Olisi nimittäin kiinnostavaa tietää millaiset perusteet on laadittu tuollaisten tilanteiden varalle...Onhan jo rokotuksissa ihmiset jaettu erilaisiin ryhmiin. Sekin kiinnostaa että tulevatko ihmiset olemaan samanarvoisia vai ihan kunnasta riippuen eri arvoisia mikäli priorisointia harjoitetaan?
leikkausosastoille, ainakin meidän aluesairaalassa aiotaan näin tehdä. Meilläkin tehohoitopaikat useinkin ovat kaikki käytössä vaikka niitä pyritään olemaan täyttämättä viimeistä myöten. Anestesiasairaanhoitajia on lisäkoulutettu hoitamaan hengityskonepotilaita. Kaikki voitava ainakin tehdään, ettei kukaan tukehdu sikainfluenssaan.
Antakaas kun Meilahden hoitajatäti kertoo muutamia pikkujuttuja:
- Meilahden sairaalassa on normaaliolosuhteissa olemassa noin 70 valvontapaikkaa, joilla voidaan hoitaa potilasta monitorivalvonnassa, antaa ylipainehengitystä kasvomaskilla tai käyttää hengityskonetta sekä lisäksi antaa verenpainetta tukevia lääkityksiä ym. hoitoja. Nämä ovat normaaliolosuhteissa eri erikoisalojen (kirurgia, neurologia, hematologia jne.) valvontaa vaativille potilaille. Kuitenkin vaikeassa epidemiatilanteessa nämä tilat voitaisiin ottaa jos ei tehohoidon niin ainakin valvontakäyttöön.
- jokaisella talossa toimivalla erikoisalalla on lääkintälaitevarastoissaan hengityskoneita ja cpap/bipap-hengitystukilaitteita, jotka kaikki voidaan ottaa hätätapauksessa käyttöön. Nämä ovat aivan samoja laitteita joita teho-osastolla normaalistikin käytetään.
- jokaisen jo olemassa olevan valvontaosaston henkilökunnasta sekä leikkausosastojen anestesiahenkilökunnasta saadaan ripeällä täydennyskoulutuksella lisähenkilökuntaa tehohoidon tarvetta täyttämään. Näiden hoitajien työtä tukemaan voidaan sijoittaa anestesia- ja tehohoidon erikoislääkäreitä jatkuvaan osastopäivystykseen jolloin varmistetaan turvallinen hoito siinäkin tilanteessa että joudutaan luomaan väliaikaisia tehohoitopaikkoja.
- Ja läheskään kaikki SI-potilaat eivät tarvitse tehohoitoa. Suurimalle osalle sairaalaan joutuneistakin riittää se että he saavat nestettä suoneen, kuumelääkettä, Tamifluta ja että joku ammatti-ihminen seuraa vointia ja käy mittailemassa veren happipitoisuutta ym.
Ihan näin 12 vuoden työkokemuksella yliopistosairaalasta voin sanoa että henkilökunta venyy välillä uskomattomiin suorituksiin ja pystyy väliaikaisesti (tunneista vuorokauteen) hoitamaan ihan tehohoitoa vaativaa potilasta normaaleissa vuodeosastotiloissa normaaleilla vuodeosastovarustuksilla, kunnes se paikka sieltä teholta saadaan. Oleellisinta siinäkin on se että siinä on koko ajan hoitaja valvomassa sitä potilasta ja että se hoitaja saa koko ajan ohjeita siltä anestesialääkäriltä. Näin ei toki voida loputtomiin jatkaa, mutta sillä päästään alkuun ja saadaan vähän aikalisää.
Joten olkaa rauhassa, kyllä me teidät hoidetaan!
Ihanaa saada asiallista tietoa, eikä tahallista hysterisointia.
ja kirjoittavat virheellistä tietoa. Esim. saatetaan sanoa että "potilas kiidätettiin tehohoitoon" vaikka potilas olisi ihan normaalilla osastolla. Ja sanotaan että "potilas on hengityskoneessa" vaikka potilaalla olisi happiviikset nenällä, mikä on täysin _siis täysin_ eri asia.
hoidon priorisointia tapahtui Tehyn lakon uhankin takia, ja vanhuksia kuoli.
tehdään"...., mutta se ei takaa sitä, etteivätkö useat ihmsiset jää vaille riittävää ja asianmukaista hoitoa!
Suomenmaassa niin että koko Suomen kansa pystytään hoitamaan tehohoitossa kaikkina aikoina 24/7 vuoden ympäri oli tauteja tai ei. Se on tarjoutua maksamaan aivan helvetisti lisää veroja. Anyone?
kuin monessa muussa maassa. Rahaa ainakin vois suunnata enemmän siihen käyttöön. Ja jos terveydenhuolto sillä saadaan kuntoon, niin täällä ilmoittautuu yksi veronmaksaja.
Siis jos sellainen kauhuskenaario toteutuisi että pitäisi priorisoida kuka saa tehohoitoa, kuka ei.
Mielestäni Kepun jäsenet ja puolueeseen myönteisesti suhtautuvat pitää hoitaa ensisijaisesti.
Taysissa ainakin on vain kaksi sikainfluenssapotilasta tehohoidossa, vaikka epidemia päällä. Paikkoja kyllä riittää.
Haluat vain lietsoa paniikkia ja jatkuvaa puintia asiasta.