Lue keskustelun säännöt.
Mistä tietoa refluksista?
01.11.2009 |
Kyselin toisessa ketjussa onko haittaa, jos vauva aina nukkuu sitterissä ja siellä muutamat kertoi refluksista ja se kyllä sopisi meidänkin pojan oireisiin. Mistä löytäisin tästä lisää tietoa? Entä miten edetä tästä eteenpäin, neuvolassa ja muualla meille on vaan sanottu, että toiset vauvat vaan itkee enemmän, koittakaa jaksaa jne.
Kommentit (3)
ja mieluiten vielä lasten sellaiselle
t. ed
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
voi johtua myös allergiasta. Kannattaa mennä yksityiselle lääkärille. Neuvolassa ei tiedetä mitään.
Kerro neuvolassa terveydenhoitajalle, että antaa lähetteen lääkärille ja lääkärille että antaa lähetteen eteenpäin sairaalaan. Neuvolalääkäriltäkin voi saada jo reseptin zantaciin tai johonkin muuhun lääkkeeseen.
Meidän vauvalla (jo vuosia sitten) refluksi ilmenei itkuisuutena makuu aesnnossa ja oksennuksina. Häntä oli miltei mahdotonta pitää sylissä "oikein" niin ettei painanut mahalaukkua ja tavarat lentänyt, vaati "oikeita" asentoja. Sitterissä nukutimme tai ison tyynyn päällä sängyssä. Lääkkeet auttoivat jonkun verran, mutta aika ja kasvaminen enemmän.
Aluksi muutama kuukausi meni 15 minuutin unipätkillä, päivät yöt ennen kuin vaivalle löytyi nimi.