Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mitä syitä 8v lihomiseen?

Vierailija
27.10.2009 |

Olen miettinyt miksi pötsi kasvaa pojalla vaikkei mitään ole muuttunut ruokavaliossa tai liikunnan määrässä verrattuna aikaisempaan.



Onko jollain muulla ollut ja mikä löytyi ratkaisuksi, miksei energia kulu kuten tähän asti on kulunut.



Minkä verran annatte lapsen syödä tavallisen terveellisen ruoka-annoksen lisäksi leipää? Meillä lapsi syö joka ruualla yhden viipaleen ja haluaisi usein toisenkin, mutta rajoitan nykyään.



Voiko pelkkä leivälle levitettävän rasvan vaihto toiseen lihottaa? Etenkin kun kyse oli voimariinin vaihto Beceliin, eli päinvastoin pitäisi olla kevyempään.



Pitäisikö rajoittaa banaanin syöntiä vai mistä päästä tätä karsisi?



Yksi karkkipäivä on viikossa ja saa silloin n.100g karkkia, limsaa emme käytä, jäätelöä ehkä kerran vkossa. Istuu kyllä 2-3 kertaa/vko kahvipöytään jos meillä vieraita tai jos itse olemme kylässä ja se jos mikä on tyhjien kaloreiden puputusta, mutta sitä on ollut aivan samaan tapaan aiemminkin, joten miksi nyt on ruvennut näkymään.



Lapsi on nyt normaalipainoinen nähdäkseni ja vaatekokoja seuraten, mutta maha ja peppu alkavat olla etenkin pojaksi aika pömpöt ja alkaa lähestyä lievää ylipainoisen tai lievästi lihavan näköistä, joten syytä kyllä pohdin.



Mikä muutos ruokavaliossamme olisi sellainen mitä en vain nyt keksi kun tuntuu että syömme vuodesta toiseen aika samoin. Perus- kotiruokaa syömme, kanaa, lihaa ja kalaa, aina joko kyps. vihanneksia tai salaattia jne.



Voiko jonkin aineen puutos lihottaa?

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
27.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta lapsilla kyllä on tapana kasvaa vähän epäsuhtaisesti eli voi ensin tulla leveyttä, sitten roimasti pituutta, joka syö pienen pulleuden.



Kouluikäisenä alkaa kyllä helposti painoa kertyä kun koulupäivän istuu ja sitten vielä usein kotona telkan ääressä ja tietokoneella. Arkiliikuntaan siis pitäisi panostaa.

Vierailija
2/10 |
27.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

että entisestä lego-fanaatikosta on tullut lukutoukka, eli aiemmin rakenteli legoilla lattialla tuntikausia, nyt lukee istuen tai maaten tuntikausia. Mutta voiko tuo yksistään selittää, onko lattialla leikkiminen niin paljon kuluttavampaa?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
27.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pihallakin viihtyy kavereiden kanssa ehkä 4 päivänä vkossa.



Toinen muutos lienee se että nukkuu ehkä noin tunnin-pari vähemmän, eli entinen lähes kellon ympäri nukkuja nukkuu nyt noin 10 tunnin yöunia ja kokee sen riittäväksi eikä suostu enää laittamaan valoja pois klo 20.00 koska halua lukea klo 21 asti kirjaa sängyssä.

Vierailija
4/10 |
27.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Viimeisen 2v aikana paino noussut liikaa vaikka syö ja liikkuu kuten ennen. Isällään on taipumus ylipainoon. Me muut perheenjäsenet olemme normaali painoisia. Epäilen, että liittyy geeneihin. Poikani on kuin kopio isästään.

Vierailija
5/10 |
27.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja sitten se vanha virsi, terveellistä ruokaa, pienemmät annokset, lisää monipuolista liikuntaa

Vierailija
6/10 |
27.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä varsinkin esikoinen kasvaa niin että vuoronperään tulee leveyttä ja pituutta. Jos poika ei tolkuttomasti vetele sokeria, jugurteissa ja muroissa eikä herkuttele enempää kuin tuossa luettelit. Meillä lapset saa ruokaa niin paljon kun tahtovat, leipää harvoin on ruuan kanssa mutta jos on niin saavat pari viipaletta. Tuli vielä mieleen että ei kai poika osta koulumatkalla herkkuja/kaverit tarjoa?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
27.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mieheni oli lapsena samanlainen; entinen ruipelopoika pulskistui n. 10-vuotiaana yhtäkkiä (ja ilman erityistä syytä) huomattavasti, oli siis tosi tukeva, lähes ylipainoinen. Seuraavana vuonna venähtikin sitten montakymmentä senttiä ja on nykyään kaksimetrinen, normaalipainoinen mies. Kuvista päätellen muutos oli aika hurjaa, luisevasta pojasta pulskaksi ja sitten taas ruipeloksi hongankolistelijaksi. :D Luulisin siis, että kyseessä saattaa olla vain ns. kasvupyrähdyksen ennakointia. Tai sitten poikasi saa karkkia/herkkuja jostain kodin ulkopuolelta.

Vierailija
8/10 |
27.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

mikäli oikeasti on terveet elintavat ja saa liikuntaa sekä kunnollista ravintoa

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
27.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kesällä olivat erinäköisiä.

Vierailija
10/10 |
27.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

voisiko kyse olla kilpirauhasen vajaatoiminnasta.