Tunnetko yhtään perhettä, jossa isä osallistuu lasten hoitamiseen enemmän
Kommentit (10)
Meillä ainakin. Mies oli puoli vuotta hoitovapaalla ja nyt on ollut kohta vuoden osittaisella hoitovapaalla. On siis enemmän lasten kanssa kuin minä.
eli taatusti hoitaa enemmän kuin minä.
Ja töissä ollessakin tilanne on 50-50%
ystäväni mies hoitaa enemmän kuin ystäväni. Ovat sopineet myös, että mahdollisen eron sattuessa lapset jäisivät asumaan isän kanssa.
Käydään molemmat töissä ja lapset on hoidossa. Minä olen useammin työpäivän jälkeen kuntoilemassa tai muissa tapahtumissa kuin mieheni. Kun ollaan kaikki yhdessä kotona, niin silloin hoidetaan lapsia tasavertaisesti.
Meillä mies taitaa siivotakin enemmän. Kummatkin ollaan kovia siivoamaan, mutta mies taitaa siivota vielä enemmän kuin minä.
Ovat sellaisia perheitä, joissa äidillä on todella pitkä työmatka ja isällä hyvin lyhyt. Näissä perheissä arki on käytännössä täysin isän vastuulla. Viikonloput hoito on jaettu.
Kummassakin tapauksessa mies on kotona n. 3-vuotiaan kanssa, vaimo on ollut töissä vanhempainvapaan loppumisesta saakka.
molemmat ollaan työssä, mutta miehen työnluonteen vuoksi hoitaa yksin lapsia noin 4päivänä viikossa kun minä olen töissä.
Kyllä sen lasten ja isän loistavista väleistä huomaakin, että on vähän enepi hoitanut kun esim kavereiden lasten isät.
Minulla perussairaus (ihottuma) vaikeuttaa lastenhoitoa. Isä tekee kaiken "likaisen työn" eli vaihtaa vaipat, pesee muksut, riisuu kuraiset vaatteet... Minulle jää kaikki kiva - lukeminen, pelaaminen, jne. Tunnen syyllisyyttä tilanteesta, mutta mieheni mielestä turhaan.
he päättivätkin sitten erossa, että lapset jää isälle. siis äitikin katsoi että niin on parempi.