Kuinka usein kolmivuotiaan olisi hyvä tavata muita lapsia? ov
Päivittäin, viikottain? Lapseni oli aikaisemmin päiväkodissa ja siellä oli kavereita. Nyt jään äitiyslomalle ja esikoinen tulee kotiin hoitoon. Meillä ei valitettavasti ole lähipiirissä samanikäisiä lapsia. Lapsi menee päiväkerhoon muita lapsia nähdäkseen.
Mutta kuinka usein seuraa pitäisi olla? Leikimme yhdessä paljon eikä lapsi ole sanonut kaipaavansa seuraa, mutta silti pelkään, että hän on yksinäinen.
Mitä mieltä muut ovat? Meillä on laaja ystävä- ja sukulaisverkosto, mutta siihen kuuluu vain muutama leikki-ikäinen joita näemme ehkä kerran kuussa.
Huolehdinko turhaan?
Kommentit (2)
itkee miksi hänellä ei ole kavereita.
Mutta mistä ihmeestä pieren niitä hänelle :(
On kerhot ja kaikki, kavereita vaan ei ole
Tiedän, että hänessä on suuri virhe jota varmasti moni karsastaa. Hän haluaa tehdä asioita käsikädessä, halailla. Hän on hyvin halittu ja rakastettu laspsi, esikoinen. Monet taas ei tätä halua.
Olen koittanut takoa lapsen päähän, ettei kaikki halua kävellä käsikädessä, tai että heitä halaillaan ja suukotellaan.
Mutta asia on kun puhuisi tyhjille seinille
kuinka usein kolmevuotias tarvitsee saman ikäistä kaveria? Harmitta kun meidänkään lähellä ei ole saman ikäisiä lapsia..