Voinko laittaa oman lapsen ristiäisiin mustan "perusmekon"?
Mulla on yksi sellainen klassinen, silkkinen, musta kotelomekon/pikkumustan välistä oleva kaunis mekko, jossa ns. tyttömäinen rusettivyö tuossa tissien alapuolella. Todella kaunis yksinkertainen mekko, päättyy polven yläpuolelle.
Nyt kuuluu kysymys, että voinko laittaa mekon oman lapsen ristiäisiin syyskuun alussa, kun mekko on kuitenkin musta?? Pitäskö olla jotain iloisemman väristä tai kesäisempää, vaikka sitten ollaan jo syyskuussa?
Kommentit (15)
et aio imettää? Värinsä puolesta sopii kyllä, voithan piristää sitä vaikka jollain huivilla.
minä piristäisin sitä jollain värillä, oman makuni mukaan varmaan pinkkiin taittuvalla syvän punaisella huivilla. Jos ristiäiset on kirkossa, hartioiden peittäminen on joka tapauksessa korrektia ja siihenhän tuo sopii hyvin.
Minulla oli lapseni ristiäisissä kukkamekko päällä jossa pääväri oli musta (mutta siinä oli paljon värikkäitä kukkakuvioita). Ei kukaan ainakaan katsonut kovin pahasti... ;)
Miten kummassa aijot imettää? Ei käy ainakaan kovin helposti
pakko imettää just ristiäisten aikaan. Ristiäiset on kotona, joten imettää voin vaikka alasti viereisessä huoneessa, jos on pakko :)
Täytyy katsoa, josko löytys joku pinkki polero tms. tai sit alesta joku iloisempi asu. Itsekin mietin tuota mustaa väriä, että vähän kyllä ankee...
Kiitti vastauksista.
ap
musta on aina juhlava väri. "iloiset" kengät ja korut, ja vaikka joku kukkakoriste/solki hiuksiin
paljon tyylikkäämmältä mitä joku kesäinen kukkamekko.. Mutta tosiaan vaikka värilliset sukkikset/kegät/korut tai jotain muuta.. Tai se huivi.
johonkin vanhaan asuun?? Itse oli niin tankki että oli pakko käydä ostamassa uusi asu :(
pelkästään mustaa mekkoa, tai siis voi tietenkin, mutta ei kyllä todellakaan kokomusta ole ristiäisasu. Mutta jos laitat jotain värikästä sen kanssa, sitten käy.
olin ristiäisissä joissa lapsen vanhemmat oli ihan arkivaatteissa, mies vielä törkeissä sellaisissa... sitten ottivat vielä hienoja valokuvia ulkona... en tajua. Luulisi että sen verran junttikin tajuaa, että ristiäisiin laitetaan edes siistit vaatteet.
musta mekko käy ihan hyvin, jos laitat jonkun värillisen huivin, neuletakin, koruja tms...
itekki aatellu laittaa mustan värisen mekon/hameen + topin tai jotain joka on mustaa. Hoikistaa kivasti ja mikäs siinä ois synkkää, ku just piristää vaikka kampausta jollai koristeellisella hius jutulla jne..
Laita ihmeeessä. Hemmetin hyvä valinta.
Jos imetät niin kai voit imettää makkarissa tai
jos juhlat jossain muualla vaikka vessassa.
Jos pystyt niin pumppaa ja annna pullosta ton kerran. Ei se lapsi siihen kuole.
Hauskoja ristiäsiä.
Että olet vielä muotitietoinenkin. Laitat sen.
Itse juuri itken kun ostin ennen raskautta ihanan mekon ja nyt olis häät, mut hame ei mee päälle. Onneks on toinenkin vaihtoehto.
se on ok.
Kokomusta mekko mustilla kengillä on kuin hautajaisasu, eikä millään muotoa sopiva valinta ristiäisiin.
..en itse laittaisi. Nyt vois olla alennusmyynneissäkin vielä jotakin kivaa ja kirkkampaa..:)