Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten saada 4kk vauvan paino nousemaan enemmän?

Vierailija
07.08.2009 |

Meidän tyttömme syntyi pienenä keskosena, syntymäpaino oli 820g ja nyt 4kk iässä painoa on 2375g. Tyttö kotiutui 2kk iässä ja neuvolassa ovat olleet huolissaan painon noususta, siis kun ei heidän mukaansa nouse tarpeeksi. Imetän eli en tiedä paljonko maitoa menee, muttei hän nälkäänsä itke tiheään ja on muutenkin tyytyväinen. Neuvolan suosituksesta aloiteltiin kiinteitä 3kk iässä, mutta ei nekään oikeen uppoa, yhä menee vaan lusikallinen tai pari yhdellä aterialla. Mitenköhän tytön painon saisi paremmin nousemaan, kun ei tyttöä voi väkisinkään syöttää. Hän ei syö, ellei ole nälkä, vaikka yrittäisi antaa.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
07.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Imetyksen lisäksi lusikallinen ruokaöljyä päivässä, näin opastettiin neuvolassa pari vuotta sitten mua keskosen kanssa?

Vierailija
2/4 |
07.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voihan ne lähettää johonkin lisätutkimuksiin vatsalaukun tiimoilta. Imetä vaan niin usein kun jaksat, ja anna kiinteä niin paljon kuin suostuu syömään. Ne ei neuvolassa tunne sinun lastasi niin hyvin kuin sinä itse! Voimia ja tsemppiä!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
07.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli voisit tarjota rintaa vauvalle useammin, vauvahan itse päättää, huoliiko rintaa vai ei. Kirjoitit, että vauvasi ei itke nälkää tiheään. Itkuhan on myöhäinen nälän merkki, joten kannattaa tarjota rintaa jo kun vauva käy levottomaksi, alkaa imeskellä nyrkkejään, huitoo käsillään... Näin saattaisit saada pari imetystä lisää vuorokauteen.

Vierailija
4/4 |
07.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

öljylisästä, kiitos vinkistä, täytyy kokeilla sitä.



Imetyksen tehostaminenkin onnistunee tai voin ainakin kokeilla sitä, josko imetyskerrat lisääntyis.



ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kaksi kahdeksan