Miksi meidän laminaattilattian saumat kupruilee?
Ostettiin just uusi asunto, jossa on olkkarissa laminaattilattia. Ollaan touhuttu täällä muutama päivä tapetointipuuhissa ja nyt huomasin noiden laattasaumojen pullistelevan. Onko laminaatti noin herkkää kosteudelle, että kupristuu ihan kosteista rievuista ja satunnaisista liisteriläiskistä vai onko meille tulossa vesivahinko?
Kommentit (6)
Mutta tosiaan muutama päivä sitten se näytti ihan sileältä ja nyt kupruilee kovasti. Voiko siis johtua vain tuosta tapetoinnista ja siinä roiskuneesta vedestä? AP
Se on tosi herkkää kosteudelle varsinkin saumakohdista ja kerran mulla tipahti hiukan pesuvettä, jossa oli pesuainetta, saumakohtaan, ja siihen jäi iso pullistuma. Laminaattisaumoja voi suojata erityisellä kosteussuojalla, siis asennusvaiheessa, sen avulla meillä on keittiön lattia kestänyt hyvin kostealla pyyhkimistä ja vesiroiskeita.
Mutta tapetointia kummempaa ei olla tehty ja lattia tosiaan kupruilee. Mietin myös, onko tapetoinnin ajaksi pois nostettu patteri jotenkin onnistunut vuotamaan avoimesta putkestaan... Siitä kyllä tuli joitain tippoja, mutta ei se lattia patterin alla kupruile vaan kauempana. Kyselenkin tätä juuri siksi, että pelkään tuon patteriveden tai jonkin muun valuvan lattian ALLA...
Oletteko lätränny sillä vedellä?
Jos tippa on menny sinne tänne, niin voiskohan vika olla joku muu?
Siinä hommassa lotrataan veden / tapetinpoistoaineen kanssa ja se voisi selittää laminaatin pilalle menon. Varsinkin halvat laminaatit ovat todella herkkiä kosteudelle, valitettavasti :(
ottakaa yksi lattialista irti (läheltä pullistumia) ja kokeilkaa onko laminaatin alla vettä. Laminaatin ja seinän välissä on sen verran iso rako että sieltä pystyy helposti työntämään esim. talouspaperia ensimmäisen laminaattilaudan alle.
reunoistaan kosteutta saaneita laminaatteja näynyt, niin ovat kuivuessaan kyllä vetäytyneet takaisin, eli lattia on kutakuinkin lähes OK kuivuttuaan.
Tuskin kuitenkaan monta kostumista kestää ja on lopullisesti pilalle mennyt.
Itse laminaattia laittaessani laitoin kosteussuojan myös, eikä ole ollut mitään ongelmaa pienten vesivahinkojen kanssa. Suosittelen lämpimästi kaikille, jotka eivät asenna halvinta kertakäyttöistä laminaattia muutamaksi vuodeksi.
Muistan mainita tuon asentamani kosteussuojan myydessäni asuntoa. Itse maksaisin siitä saman verran, kuin uuden laminaatin asentamisesta, jos olisin asuntoa laminaattilattialla ostamassa. Erittäin hyvä lisä, varsinkin lapsiperheessä ja tekee elämän muutenkin paljon vaivattomammaksi, kun voi lutrata vedellä samoin , kuin muovimaton kanssa.