Tahdotteko kuulla järkyttävän asian?
Olen ip-kerho-ohjaaja ja törmännyt nyt liian usein tyttöjen laihduttamiseen. Kerhossa siis eka- ja tokaluokkalaisia. Moni kiletäytyy esim. juustosta kokonaan "koska se lihottaa", moni ei maistakaan pullaa, jotkut täytyy pakottaa syömään puolikas voileipä "koska siinä on kauheasti kaloreita".
Kommentit (14)
on jo vuoden kysellyt aina kun tarjoan jotain herkkua, että onko siinä paljon rasvaa....
kaloreiden vahtaajia. Äitiensä vika siis.
Mulla kanssa tyttö menee tokalle ja on nyt jostain saanut päähänsä että on "liian paksu". Peilailee jatkuvasti ja kyselee että oonko mä paksu.
Itse olen ylipainoinen enkä ikinä ole puhunut lasten kuullen laihduttamisesta (vaikka olisinkin itse dieetillä), juuri sen takia etten tartuttaisi lihomisen pelkoa lapsiin. Mutta jostain kaveripiiristä kai tämä ulkonäköpaine on tullut.
Nyt on sitten koko kesä vakuuteltu että lapsi on ihan sopivan kokoinen (kun oikeasti on enempi hoikka kuin pyöreä) ja puhuttu tarpeen tullen ruuan merkityksestä ja syömisen (ja siis terveellisen ruuan syömisen) tärkeydestä. Kiitos sinulle ap jos jaksat kerhossasi jatkaa tätä valistamista!
ei siinä oikeastaan ole edes mitään ihmeellistä
aikuisten puolihuolimattomista heitoista esim kahvipöydässä kylässä. Joku saattaa sanoa että Ei saisi enää ottaa kakkua ettei liho. Ihan vain huumorilla. Lapsi kuuntelee kaiken.
On se hyvä, että joku pystyy noudattamaan ravitsemusterapeutin suosituksia. Mitäs tarjoatte epäterveellistä? Syötä vain kasviksia ja ruisleipää, kuten neuvotaan. Sitten voit sanoa, ettei lihota.
On se hyvä, että joku pystyy noudattamaan ravitsemusterapeutin suosituksia. Mitäs tarjoatte epäterveellistä? Syötä vain kasviksia ja ruisleipää, kuten neuvotaan. Sitten voit sanoa, ettei lihota.
Useimmiten välipalana on ruisleipää tai täysjyväsämpylää, leikkelettä, juustoa ja tomaattia/kurkkua + hedelmä/juurespala. Juomana maitoa. Satunnaisesti hyvin harvoin jotain herkkua välipalan jälkeen, kuten esim. voisilmäpulla.
Ei taatusti ole liikaa kaloreita kasvavalle pikkukoululaiselle välipalaksi tuossa!!
ap
Koita katsella myös niitä poikia. :(
välillä tulee niitä dokumentteja, joissa on 8v. tyttöjä jossain anorektikkoklinikoilla saamassa hoitoa :(
tuota tapahtuu jo päiväkodissa