Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

lapsettomuushoidoissa?

Vierailija
03.07.2009 |

minkä ikäinen olet/te? Kuinka paljon yleisempää niihin joutuminen on vanhoilla naisilla verrattuna nuoriin naisiin? ikähaitari kun on about 25vuotta..

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
03.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

sinne mennään kun lasta ei tule ns normaalein konstein.

Vierailija
2/3 |
03.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllähän hedelmällisyys laskee iän myötä. Mutta kyllä ihan nuorillakin on ongelmia lapsensaamisessa.



Mutta itse taisin olla 29-vuotias kun mentiin tutkimuksiin. Sitä ennen turhaa yritystä 2 vuotta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
03.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uskoisin, että kaltaiseni kolmekymppiset ovat tyypillisin ryhmä. Tässä iässä se ongelma useimmiten realisoituu, kun lasta aletaan yrittämään. Lisäksi monet vaivat kuten endometrioosi pahenevat pikkuhiljaa ja moni endoilija olisi vielä parikymppisenä saanut helposti lapsen. Merkittävä hedelmällisyyden aleneminen on vasta 35-vuoden jälkeen.



Itse menin ekan kerran tutkimuksiin 25-vuotiaana, kun lasta ei alkanut kuulua. Esikoisen sain 28-vuotiaana yllätysluomuna ja nyt 32-vuotiaana odotan kakkosta, joka on tehty rankoilla hoidoilla.